aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Czy istnieje szybki sposób na ból zęba z dziurą?

Poznaj sposoby na ból zęba z dziurą

Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na ból zęba z dziurą? Jak przetrwać, gdy boli ząb, a do wizyty u dentysty jest jeszcze sporo czasu? Czy w aptece są jakieś preparaty na uśmierzenie bólu zęba?
Poznaj sposób na ból zęba z dziurą (fot. Canva).

Dziura w zębie – co robić?

Próchnica to proces niszczenia szkliwa zębów w wyniku aktywności bakterii i produkowanych przez nie związków. W miarę degradacyjnej aktywności mikroorganizmów dochodzi do powstania uszkodzeń szkliwa, czyli ubytków. Potoczne określenie na ubytki to właśnie dziury w zębach. W miarę postępowania procesu dochodzi do powstania coraz większych dziur, co powoduje ból. Jaki jest najlepszy sposób na ból zęba z dziurą?

Jaki jest sposób na ból zęba z dziurą?

Czy istnieje jakiś szybki sposób na ból zęba z dziurą? Co zrobić w pierwszej kolejności, jak zaczyna nas boleć ząb?

Ból zęba z dziurą.

Dbaj o profilaktykę!

Zawsze lepiej przeciwdziałać niż leczyć, dlatego o zębach warto pomyśleć jeszcze wtedy, kiedy nas nie bolą. Należy myć zęby po każdym posiłku, aby przeciwdziałać tworzeniu się dziur w zębach. Niezbędnym minimum jest mycie zębów dwa razy dziennie.

Podczas mycia zębów ważna jest technika. Czasami trudno jest ją osiągnąć szczoteczką manualną, dlatego można rozważyć szczoteczki elektryczne, np. soniczne. Ważne, aby zęby myć około 30 minut po posiłku, a nie od razu. W trakcie spożywania pokarmów w jamie ustnej powstają kwasy, które są dobre dla trawienia, ale niezbyt korzystne dla naszych zębów. Warto także pozostawić pastę na zębach i nie płukać ich wodą, aby nie usuwać dobroczynnego fluoru zbyt szybko.

Niezbędne jest także nitkowanie przestrzeni zębowych. Warto stosować nici pęczniejące pod wpływem śliny, które lepiej czyszczą zakamarki. Można wspomagać się dodatkowo irygatorem.

Bardzo ważne są także kontrolne wizyty stomatologiczne, które powinny odbywać się co 6 miesięcy.

Jakie są leki na ból zęba z dziurą?

Nie wszystko da się zaplanować i czasami pomimo nienagannej higieny pojawi się u nas dziura w zębie. Co wtedy zrobić? Jakie są skuteczne leki na ból zęba z dziurą?

Leki przeciwbólowe

Doraźnym rozwiązaniem jest stosowanie leków przeciwbólowych. W aptece jest dostępnych wiele leków, jednak zalecenia związane z doraźnym leczeniem bólu stomatologicznego wskazują głównie na paracetamol. To jeden z najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych [1].

Dobrym i również stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem może być przyjęcie ibuprofenu [1].

Wytyczne wskazują także opioidy. Bez recepty nie ma dostępnych takich środków, jednak godnie z analgetyczną drabiną bólu WHO można rozważyć włączenie słabych opioidów. Tutaj bez recepty mamy dostępną kodeinę. W aptece znajdziemy połączenie paracetamolu, kofeiny i kodeiny w preparatach o nazwie Solpadeine lub Solpadeina MAX. Istnieje również połączenie paracetamolu i kodeiny w leku o nazwie Antidol [1].

Antybiotyk na ból zęba?

Czy antybiotyk to dobry i szybki sposób na ból zęba? Wszystko zależy od danej sytuacji. Antybiotyk można wprowadzić jedynie po konsultacji lekarskiej. Jeśli pacjent cierpi na gorączkę albo posiada miejscowe objawy świadczące o możliwej infekcji bakteryjnej, np. obrzęk lub powiększenie węzłów chłonnych, to włączenie antybiotyku może być zasadne [1-3].

W przypadku antybiotyków najczęściej stosuje się:

 • Amoksycylinę z kwasem klawulanowym (np. Amoksiklav, Augmentin, Taromentin, Ramoclav),
 • Klindamycynę (np. Dalacin C, Clindanea),
 • Metronidazol (który co prawda nie jest antybiotykiem a chemioterapeutykiem) [1,3].

Czy płyn do płukania pomoże na dziurę w zębie?

Jeśli chodzi o płyny do płukania o działaniu typowo higienicznym, np. Listerine, Colgate, Elmex, to nie będzie to dobry sposób na ból zęba z dziurą. W przypadku stanu zapalnego dziąsła można rozważyć włączenie leków do płukania np. Eludril. Natomiast pamiętajmy o tym, że nie rozwiążą one problemu, jakim jest dziura w zębie.

Co na ból zęba z dziurą u dziecka?

Co stosować na ból zęba z dziurą u dziecka? Tutaj postępowanie nie różni się zbytnio od sytuacji u dorosłych. Należy pamiętać, że u dzieci stosujemy głównie paracetamol lub ibuprofen. Preparaty z kodeiną nie powinny być podawane dzieciom poniżej 12. roku życia.

Jakie jest szybki sposób na ból zęba?

Istnieje pewien preparat w formie płynu na ból zęba, który jest tradycyjnym, roślinnym produktem leczniczym. To Rapidentin. W 1 ml płynu jest 1 ml olejku eterycznego goździkowego [4].

Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych i nie poleca się jego podawania dzieciom. Aplikacja jest prosta, gdyż wacik lub patyczek kosmetyczny należy nasączyć roztworem i przyłożyć do bolącego zęba z dziurą. Następnie podanie należy powtórzyć po 20 minutach, a kolejna aplikacja powinno być powtarzana co 2 godziny. Nie należy stosować płynu dłużej niż tydzień [4].

Za podstawą działania Rapidentinu stoi eugenol, który wykazuje działanie przeciwbólowe i antyseptyczne. Podobnie mogłoby zadziałać rozgryzanie goździków, chociaż dostarczona porcja olejku goździkowego będzie oczywiście mniejsza.

Powyższe zalecenia to jedynie wskazówki do doraźnego leczenia bólu zęba. Jedynym skutecznym sposobem na ból zęba z dziurą jest wizyta u stomatologa i leczenie.

Bibliografia

 1. S. W. C. Koh, C. F. Li, J. S. P. Loh, M. L. Wong, i V. W. K. Loh, „Managing tooth pain in general practice”, Singapore Med. J., t. 60, nr 5, s. 224–228, maj 2019, doi: 10.11622/smedj.2019044.
 2. „Dental Infection Antibiotics Guidelines for Pain and Swelling”. Dostęp: 26 grudzień 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.ada.org/resources/research/science-and-research-institute/evidence-based-dental-research/antibiotics-for-dental-pain-and-swelling
 3. A. Timmerman i P. Parashos, „Management of dental pain in primary care”, Aust. Prescr., t. 43, nr 2, s. 39–44, kwi. 2020, doi: 10.18773/austprescr.2020.010.
 4. Rapidentin – Charakterystyka Produktu Leczniczego.

Omawiane substancje

 • Amoksycylina

  Amoksycylina jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu wielu rodzajów bakterii, w tym tych wywołujących zapalenie gardła, oskrzeli, ucha, zatok i dróg moczowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Eugenol

  Eugenol to organiczny związek chemiczny o charakterystycznym zapachu goździków. Jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Klindamycyna

  Klindamycyna to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
  substancje syntetyczne
 • Kodeina

  Kodeina jest lekiem przeciwbólowym stosowanym w łagodzeniu bólu. Jest to substancja opioidowa, która działa na receptory mózgowe.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kofeina

  Kofeina to organiczny związek chemiczny, który pobudza układ nerwowy i poprawia koncentrację. Można ją znaleźć w kawie, herbacie, napojach energetyzujących oraz niektórych lekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas klawulanowy

  Kwas klawulanowy jest substancją leczniczą stosowaną w leczeniu infekcji bakteryjnych, zwłaszcza w połączeniu z antybiotykami. Działa jako inhibitor enzymów beta-laktamaz, które niszczą antybiotyki, co zwiększa skuteczność leczenia.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Metronidazol

  Metronidazol jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta działa na bakterie poprzez niszczenie ich DNA.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Olejek goździkowy

  Olejek goździkowy jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak bóle zębów, bóle mięśniowe czy infekcje dróg oddechowych. Jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne sprawiają, że jest skutecznym środkiem łagodzącym objawy chorobowe.
  Surowce roślinne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ból zęba

  Ból zęba jest jednym z najczęstszych schorzeń jamy ustnej, które może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak próchnica, urazy czy infekcje. W przypadku bólu zęba ważne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia.
 • Przewlekłe zapalenie przyzębia

  Przewlekłe zapalenie przyzębia jest chorobą, która dotyka dziąsła i kości zębowe, prowadząc do utraty zębów. Jest to choroba zapalna, która wymaga regularnej pielęgnacji jamy ustnej i leczenia u dentysty.
 • Ropień okołozębowy

  Ropień okołozębowy jest stanem zapalnym, który powstaje w wyniku zakażenia tkanki okołozębowej. Może powodować ból, obrzęk i gorączkę.
 • Zakażenie zębów

  Zakażenie zębów jest chorobą, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie dziąseł, utrata zębów i infekcje w innych częściach ciała. Wczesne wykrycie i leczenie zakażenia zębów jest kluczowe dla zachowania zdrowia jamy ustnej i ogólnego zdrowia organizmu.
 • Zapalenie dziąseł i choroby przyzębia

  Schorzenia jamy ustnej, takie jak zapalenie dziąseł i choroby przyzębia, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak utrata zębów i choroby serca. Wczesne wykrycie i leczenie tych schorzeń jest kluczowe dla zachowania zdrowia jamy ustnej i ogólnego zdrowia organizmu.
 • Zapalenie zębodołu szczęk i żuchwy

  Zapalenie zębodołu szczęk i żuchwy jest chorobą związaną z infekcją bakteryjną, która powoduje ból, obrzęk i stan zapalny w okolicach zębów i dziąseł. W leczeniu stosuje się antybiotyki oraz zabiegi dentystyczne mające na celu usunięcie źródła infekcji.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .