aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jak leczyć zapalenie piersi przy karmieniu?

Co stosować na zapalenie piersi?

Czy wiesz, jak rozpoznać i prawidłowo leczyć zapalenie piersi? Czy zapalenie piersi jest poważną chorobą? Kiedy może do niego dojść i czy zawsze należy udać się do lekarza? Czy z zapaleniem piersi można poradzić sobie domowymi sposobami?
Co na zapalenie piersi? (fot. Canva)

Czym jest zapalenie piersi?

Zapalenie piersi to schorzenie, które często występuje u matek karmiących piersią. Choroba brzmi dość groźnie, jednak nie zawsze jest ona niebezpieczna. Natomiast zawsze należy poważnie podejść do tematu. Jakie są objawy zapalenia piersi i jak je rozpoznać?

Zapalenie piersi najczęściej dotyczy kobiet, które karmią piersią i zwykle pojawia się w ciągu pierwszych 6 tygodni od porodu. Częstą przyczyną zapalenia piersi przy karmieniu jest nieprawidłowe ułożenie dziecka. Może dojść do pękania skóry w okolicy sutków, co w efekcie otwiera drogę zakażenia dla bakterii (nawet tych, które naturalnie bytują na skórze). W związku z tym przedostają się one do przewodów mlecznych i powodują zapalenie piersi. Do zapalenia piersi dochodzi także w wyniku zaczopowania przewodów mlecznych [1,2].

Jakie są objawy zapalenia piersi?

Do objawów zapalenia piersi należą:

 • zaczerwienie i obrzęk,
 • uczucie ciepła i nadmiernej tkliwości,
 • ból,
 • gorączka,
 • czasami pojawia się wydzielina (biała lub z krwią),
 • miejscowe stwardnienie piersi.

Objawy najczęściej dotyczą jednej z piersi [1,3,4].

Jak wygląda leczenie zapalenia piersi?

Co stosować na zapalenie piersi? Jak wygląda leczenia zapalenia piersi? Czy zapalenie piersi przy karmieniu dziecka oznacza przymusową rezygnację z karmienia? Jaki antybiotyk podać na zapalenie piersi?

Podczas leczenia bakteryjnego zapalenia piersi należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo stosowanych leków względem karmionego dziecka. Z tego powodu w terapii korzysta się z:

 • cefalosporyn (pierwsza i druga generacja),
 • beta-laktamów z kwasem klawulanowym,
 • klindamycyny (przy alergii na powyższe),
 • erytromycyny [4].

Terapia powinna trwać od 10 do 14 dni. Nie poleca się krótszego leczenia, gdyż zapalenie piersi o podłożu bakteryjnym ma tendencję do nawrotowości [4].

Z antybiotyków na zapalenie piersi najczęściej stosuje się:

 • Cefuroksym (np. Ceroxim, Zinnat, Bioracef);
 • Amoksycylinę z kwasem klawulanowym (np. Amoksiklav, Augmentin, Ramoclav, Taromentin);
 • Klindamycynę (Dalacin C, Clindamycin-MIP);
 • Erytromycynę (np. Davercin) [1,4].

Co innego na zapalenie piersi?

Leczenie zapalenia piersi to nie tylko stosowanie antybiotyków. Jeśli przyczyną zapalenia jest zablokowanie przewodów mlecznych, to skuteczne okazują się różne metody pozwalające na opróżnianie mleka. Można do tego używać, np. laktatorów [2].

Jeśli doszło do uformowania się ropnia, to w niektórych przypadkach należy go usunąć. W tym celu można zastosować zabiegi chirurgiczne lub aspirację treści pod kontrolą USG [2].

W celu redukcji bólu najlepszy będzie paracetamol, które jest bezpieczny dla dziecka. Ibuprofen jest zalecany w przypadku starszych dzieci.

Jakie są domowe sposoby na zapalenie piersi?

Czy domowe sposoby na zapalenie piersi są skuteczne w leczeniu? Czy w ogóle istnieją takie metody?

Domowe sposoby na zapalenie piersi można potraktować dwojako. Jako pierwsze omówimy metody polecane przez lekarzy, które nie angażują leków.

W przypadku obrzęku, zaczerwienienia i nadmiernej ciepłoty piersi z powodzeniem stosuje się chłodne okłady. Stosowanie naprzemiennie zimnych i ciepłych okładów może przyspieszyć opróżnianie piersi z mleka [2].

Ważne jest także opróżnianie piersi z mleka. Wiemy już, że powinno się do tego używać laktatorów. Jednak czy przy zapaleniu piersi można karmić dziecko? Jeśli pierś objęta stanem zapalnym nie wykazuje oznak infekcji bakteryjnej i nie jest objęta ropniem, to karmienie jest wręcz wskazane. To dobra i naturalna metoda opróżniania piersi z mleka [1,4].

Innym sposobem na poprawienie przepływu mleka w przewodach mlecznych jest delikatny masaż piersi [4].

Bardzo ważne jest także picie odpowiedniej ilości płynów.

Czy kapusta pomaga na zapalenie piersi?

W internecie można spotkać jeden ze sposobów na zapalenie piersi, który polega na przygotowaniu okładu z liści kapusty. Powinno się je rozbić i umieścić, np. w biustonoszu na około pół godziny. Taki okład ma przynieść ukojenie i ulgę. Czy faktycznie to działa?

W medycynie tradycyjnej okłady z liści kapusty stosuje się w leczeniu bólu mięśniowo-stawowego, a nawet w chorobie reumatycznej. Związki zawarte w liściach faktycznie wykazują takie działanie.

Z tego powodu okłady stosowane na pierś mogą przynieść ulgę. Jednak trzeba pamiętać, że nawet jeśli związki zawarte w liściu kapusty wykazują takie działanie, to bardzo często jest ich tam mało, aby faktycznie wyleczyły stan zapalny. Stosowanie kapusty na zapalenie piersi jest bezpieczne, jednak nie powinno prowadzić do rezygnacji z klasycznych metod leczenia. Zdecydowanie okłady z kapusty nie powinny być stosowane jeśli na piersi rozwinął się ropień lub ciągłość tkanek jest naruszona. W tym przypadku może dojść nawet do nadkażenia piersi i zaostrzenia choroby.

Bibliografia

 1. „Breast Infection – Women’s Health Issues”, MSD Manual Consumer Version. Dostęp: 13 grudzień 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.msdmanuals.com/home/women-s-health-issues/postpartum-care/breast-infection
 2. „Breast Mastitis | Mastitis Causes, Symptoms, and Treatment”. Dostęp: 13 grudzień 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/non-cancerous-breast-conditions/mastitis.html
 3. „Mastitis”, nhs.uk. Dostęp: 13 grudzień 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.nhs.uk/conditions/mastitis/
 4. A. Jacobs i in., „S3-Guidelines for the Treatment of Inflammatory Breast Disease during the Lactation Period”, Geburtshilfe Frauenheilkd., t. 73, nr 12, s. 1202–1208, grudz. 2013, doi: 10.1055/s-0033-1360115.

Omawiane substancje

 • Amoksycylina

  Amoksycylina jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu wielu rodzajów bakterii, w tym tych wywołujących zapalenie gardła, oskrzeli, ucha, zatok i dróg moczowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Cefuroksym

  Cefuroksym jest antybiotykiem należącym do grupy cefalosporyn drugiej generacji. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Erytromycyna

  Erytromycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
  substancje syntetyczne
 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Klindamycyna

  Klindamycyna to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
  substancje syntetyczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Zaburzenia laktacji

  Zaburzenia laktacji to stan, w którym kobieta ma trudności z produkcją lub wydzielaniem mleka. Może to prowadzić do problemów z karmieniem piersią i wpłynąć na zdrowie dziecka i matki.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .