fbpx

Amoksycylina + Kwas klawulanowy

Amoksycylina z kwasem klawulanowym w postaci klawulanianu potasu są stosowane w leczeniu wielu różnych schorzeń wywołanych przez bakterie, takie jak: zapalenie płuc, zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli, zakażenia dróg moczowych i zakażenia skóry.

Amoksycylina jest antybiotykiem β-laktamowym, wykazującym działanie przeciwbakteryjne, natomiast kwas klawulanowy hamuje β-laktamazy, czyli enzymy produkowane przez bakterie, rozkładające antybiotyki  β-laktamowe.

Nie należy stosować amoksycyliny i klawulanianu potasu, jeśli zmagasz się z  ciężką chorobą nerek, jeśli miałeś problemy z wątrobą lub żółtaczkę podczas przyjmowania tego leku wcześniej, lub jeśli jesteś uczulony na jakąkolwiek penicylinę lub antybiotyk cefalosporynowy, taki jak Amoxil, Ceftin, Cefzil, Levaquin, Moxatag, Omnicef i inne.

Amoksycylina i klawulanian potasu mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Zapytaj swojego lekarza o stosowanie niehormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Aby prawidłowo stosować lek, przestrzegaj wszystkich zaleceń lekarza, oraz informacji zawartych w ulotce.

Unikaj przyjmowania amoksycyliny i klawulanianu potasu razem z wysokotłuszczowym posiłkiem lub tuż po jego spożyciu. Utrudni to wchłanianie leku.

Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem w przypadku występowania:

  • reakcji alergicznej na lek (pokrzywka, utrudnione oddychanie, obrzęk twarzy lub gardła) lub ciężkiej reakcji skórnej (gorączka, ból gardła, pieczenie oczu, czerwona lub fioletowa wysypka z pęcherzami i łuszczeniem się skóry)
  • silny ból brzucha, wodnista lub krwawa biegunka (nawet jeśli wystąpi kilka miesięcy po ostatniej dawce)
  • bladość lub zażółcenie skóry, ciemne zabarwienie moczu, gorączka, dezorientacja lub osłabienie
  • utrata apetytu, ból w górnej części brzucha
  • niewielkie oddawanie moczu lub jego brak
  • łatwe powstawanie siniaków lub krwawienie
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?