👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Tabletki nasenne bez recepty - co warto kupić?

Jak wybrać dobre tabletki na sen?

Szukasz dla siebie tabletek nasennych bez recepty? Znów tłukłeś się pół nocy, bo sen nie przychodził? A przed Tobą kolejny ciężki dzień. Do tego cieknie kran, w samochodzie zgrzyta, a Franek znów kaszlem. Stres goni stres. Boisz się brać coś mocnego na sen. W pełni Cię rozumiem. W takim razie ziołowe tabletki nasenne są w sam raz dla Ciebie. Tutaj przeczytasz, co wybrać i jaki preparat pomoże Ci porządnie się wyspać.

Do tej pory myślałeś, że ziołowe tabletki nasenne są nie dla Ciebie. Przecież jesteś młody, zdrowy i jeszcze niedawno zasypiałeś, gdy położyłeś głowę na poduszkę. Teraz, nawet gdy ledwo stoisz na nogach, sen nie nadchodzi. Wciąż myślisz o pracy, cieknącym kranie i chorobie Franka. Czas sobie pomóc. Co prawda rozmawiałeś z lekarzem, ale boisz się uzależnienia i mocnych leków. Najlepszym rozwiązaniem będą dla Ciebie ziołowe tabletki nasenne. Są bezpieczne, uspokoją Cię i uśniesz jak dziecko. Jak sobie pomóc i co w aptece kupić? 

Ziołowe tabletki nasenne – czy warto je stosować?

Po pierwsze ziołowe tabletki nasenne nie uzależniają. To znaczy, połkniesz tabletkę tylko wtedy gdy czujesz niepokój i sen długo nie nadchodzi. Nie musisz codziennie. 

Te syntetyczne działają inaczej. I z czasem nie możesz zasnąć bez syntetycznej tabletki nasennej. Mało tego, po jakimś czasie, aby zasnąć, będziesz zmuszony sięgnąć po drugą, a tego chcesz uniknąć. Dlatego ziołowe tabletki nasenne są dla Ciebie.

I ważne, ziołowe tabletki nasenne nie mają działań niepożądanych, nie wywołują senności polekowej. Inaczej niż te syntetyczne.

 Gdy zaśniesz z pomocą ziołowych tabletek nasennych, wstaniesz rześki, naprawisz kran, oddasz samochód do naprawy i przy okazji trafi Ci się nowe zlecenie. Po pracy poszalejesz z dziećmi, przekopiesz ogródek albo wyskoczysz na miasto. I najważniejsze nic Cię nie ograniczy, bo możesz kierować samochodem. 

Jak stosować ziołowe tabletki nasenne? 

Ziołowe tabletki nasenne połknij krótko przed snem. Najlepiej 20-30 minut przed położeniem się do łóżka lub jeśli jesteś poddenerwowany i czujesz, że sen nie nadchodzi. 

Pamiętaj też, że na jakoś snu wpływa kilka czynników, weź to pod uwagę. Specjaliści sonologii zajmujący się zaburzeniami snu oraz ich następstwami, zalecają, abyś przed snem:

 • Wyłączył źródła niebieskiego światła, czyli telewizor, smartfon.
 • Zaciemnił sypialnie, wkręcił czerwone żarówki i wieczorem zrezygnował z oświetlania LED.
 • Zrelaksował się przy książce, muzyce.
 • Zastosował metody relaksacyjne na przykład oddechowe lub specjalne treningi relaksacyjne. 
 • Wywietrzył pokój, obniżył temperaturę, zadbał o wygodne posłanie. 

Jeśli to nie pomogło, sięgnij po ziołowe tabletki nasenne. W większości zawierają podobne składniki. W takim razie,  które zioła pomogą Ci zasnąć? [1]

Jakie zioła działają nasennie?

W skład ziołowych tabletek nasennych wchodzą zioła o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym. Przede wszystkim

 • Liść melisy-działa uspokajająco Stosowany jest w zaburzeniach trawienia-działa przeciwskurczowo i zwiększą wydzielanie soków trawiennych.
 • Korzeń waleriany-działa uspokajająco, tłumi silne stany emocjonalne. Ma działanie przeciwskurczowe, dlatego stosowany jest nerwicach. 
 • Szyszki chmielu -działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy i spazmolityczne na mięśniówkę przewodu pokarmowego.
 • Passiflora jest to bylina rosnąca w Ameryce Południowej, uprawiana na południu Europy. Od lat stosowa w stanach stresu psychicznego i problemach ze snem [2].

Niektórzy producenci wzbogacają ziołowe tabletki nasenne melatoniną. A dlaczego?  

Ziołowe tabletki nasenne z melatoniną 

W ziołowych tabletkach nasennych znajdziesz także dodatek melatoniny

Melatonina jest składnikiem mocnych tabletek nasennych. Kupisz je w każdej aptece bez recepty. Sama melatonina jest syntetyczną pochodną wewnętrznej substancji, którą często określamy hormonem snu. I słusznie, bo melatonina wydziela się w nocy, w ciemności, wtedy, gdy czas na sen. Wysoki poziom melatoniny to dla Ciebie sygnał, że przyszła pora odpoczynku. 

Melatonina nie jest środkiem nasennym, ale odgrywa dużą rolę w przygotowaniu do snu. Pomoże uregulować cykl okołodobowy, jeśli pracujesz na zmiany lub podróżujesz do innych stref czasowych [3]. 

Tabletki wspomagające zasypianie bez recepty – które wybrać?

Na pewno zainteresuje cię, że preparaty melatoniny są lekami, a nie suplementami diety

Tabletki nasenne z melatoniną

 • Melatonina LEK-AM 3 mg, 5 mg 

Melatoninę LEK-AM stosuj, gdy nie możesz zasnąć, bo praca zmianowa zaburzyła Twój rytm dobowy lub gdy latasz do innych stref czasowych i masz problem z przestawieniem swojego zegara biologicznego. Lek  reguluje także zaburzenia rytmu dobowego u osób niewidomych [4].

 • Melatonina Pharma Nord 3 mg
 • Melatonina Polfarmex 3 mg

Ziołowe tabletki nasenne z dodatkiem melatoniny

Wymienione preparaty są suplementami diety. 

 • Povsitivum Sen tabl.

Jedna tabletka zawiera wyciąg z ziela melisy, szyszek chmielu i 1 mg melatoniny.

 • NovaNoc tabl.

Jedna tabletka zawiera wyciąg z ziela melisy, passiflory, pozłotki kalifornijskiej, witaminę B6 i 1 mg melatoniny.

 • ZZzquil Natura żelki do ssania 

Jedna żelka zawiera wyciąg z waleriany, lawendy i rumianku, witaminę B6 i 1,4 mg melatoniny. Nie musisz ich popijać, same się rozpuszczą. Żelki mają smak owoców leśnych. 

 • Destresan Noc z melatoniną tabl. 

Jedna tabletka zawiera wyciąg z ziela melisy, z szyszek chmielu i 1 mg melatoniny.

 • Dobry sen forte tabl. 

Jedna tabletka zawiera wyciąg z ziela melisy, szyszek chmielu, passiflorę, magnez, witaminę B6 i 1 mg melatoniny [5].

Ziołowe tabletki nasenne 

Valused Noc Plus 

W składzie Valused Noc Plus znajdziesz tylko zioła. Wyciąg z ziela melisy, szyszek chmielu, passiflorę. 

Sięgnij po ziołowe tabletki nasenne Valused Noc Plus, gdy masz trudności z zasypianiem [6]. 

Mocne tabletki nasenne bez recepty – czy takie istnieją?

Dorminox to mocne tabletki nasenne bez recepty. Stosuj je w ostateczności, tylko wtedy gdy ziołowe tabletki nasenne lub z dodatkiem melatoniny Ci nie pomogą. W opakowaniu Dorminox jest 7 tabletek, a to dlatego, że służą do leczenia sporadycznej bezsenności. Zastosuj je czasami, gdy nie możesz zasnąć, nie używaj na stałe. Oprócz tego sięgnij po Dorminox, gdy 

 • Przebudzasz się w nocy i nie możesz już zasnąć
 • Budzisz się wcześniej i stres nie pozwala Ci zasnąć
 • Zmieniasz strefę czasową. 

Mocne tabletki nasenne bez recepty stosuj awaryjnie. Wcześniej przeczytaj ulotkę oraz informacje dla pacjenta. W ulotce preparatu Dorminox  znajdziesz ankietę, która pozwoli ocenić, czy mocne tabletki nasenne bez recepty są dla Ciebie [6]. 

Jeśli nadal dokucza Ci bezsenność, zgłoś się do lekarza. Ustali przyczynę i zaproponuje leczenie. Porozmawiaj o swoim problemie z psychoterapeutą. 

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Zaburzenie charakteryzujące się trudnościami w zasypianiu, pozostawaniu w stanie snu lub uzyskaniu wystarczającej ilości snu. Objawy bezsenności obejmują: długie leżenie bezsenne przed zaśnięciem, spa…
Omawiane substancje
Melatonina jest naturalnym hormonem wydzielanym przez organizm, który pomaga w utrzymaniu cyklu czuwania i snu (zwanego również „zegarem biologicznym”). Melatonina jest również produkowana syntetyczni…
Wyciąg z kozłka wykazuje przede wszystkim działanie uspokajające, dlatego znalazły zastosowanie głównie jako środek „wyciszający” organizm w stanach łagodnego napięcia nerwowego i przy trudnościach w …
Podsumowanie
SubstancjeMelatonina,
Wyciąg z kozłka lekarskiego
SchorzeniaBezsenność nieorganiczna
KategoriaSen,
Układ nerwowy
TematyPorównywarka leków,
Ziołowe leki uspokajające
AutorKatarzyna Dęga-Krześniak
Ostatnia aktualizacja3 tygodnie temu
Data publikacji26.05.2022
Bibliografia7 źródeł