Dostępne postaci leku

Doksylamina jest dostępna w postaci tabletek powlekanych.

Działanie

Doksylamina działa poprzez konkurencyjne hamowanie histaminy w receptorach H1. Ma również znaczne działanie sedatywne i antycholinergiczne. Dzięki temu wykazuje działanie uspokajające oraz przeciwalergiczne.

Wskazania

Doksylamina jest wskazana do krótkotrwałego, objawowego leczenia sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Jest również stosowana w połączeniu z lekami obkurczającymi i innymi lekami w celu złagodzenia kichania, kataru i przekrwienia nosa spowodowanego zwykłym przeziębieniem.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować doksylaminy, jeśli pacjent jest na nią uczulony.

Działania niepożądane

Jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej: pokrzywka; trudności w oddychaniu; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, należy skontaktować się z lekarzem.

Natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas przyjmowania doksylaminy u pacjenta pojawi się:
-dezorientacja, halucynacje;
-silne zawroty głowy lub senność;
-niewielka ilość lub brak oddawania moczu.

Częste działania niepożądane mogą obejmować:
-niewyraźne widzenie;
-suchość w ustach, nosie lub gardle;
-zaparcia;
-łagodne zawroty głowy lub senność.

Działania niepożądane, takie jak suchość w ustach, zaparcia i dezorientacja, mogą być bardziej prawdopodobne u osób starszych.

Przedawkowanie

Przedawkowanie doksylaminy może powodować senność, rozszerzenie źrenic, gorączkę, suchość w ustach, tachykardię, wzrost ciśnienia tętniczego, nudności, wymioty, chwiejny chód, zawroty głowy, rozdrażnienie, sedację, arytmię, splątanie oraz omamy.

Środki ostrożności

Należy zapytać lekarza lub farmaceutę, czy przyjmowanie doksylaminy jest bezpieczne, jeśli u pacjenta występują inne schorzenia, w szczególności:
-jaskra;
-powiększenie gruczołu krokowego;
-problemy z oddawaniem moczu;
-astma, zapalenie oskrzeli, rozedma płuc lub inne przewlekłe choroby płuc.

Osoby w podeszłym wieku mogą być bardziej wrażliwe na działanie tego leku.

Nie oczekuje się, że doksylamina będzie szkodliwa dla nienarodzonego dziecka. Nie należy stosować tego leku bez porady lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży.

Doksylamina może przenikać do mleka matki i może zaszkodzić dziecku karmionemu piersią. Leki przeciwhistaminowe mogą również spowolnić wytwarzanie mleka w piersiach. Nie należy stosować tego leku bez porady lekarza, jeśli karmisz dziecko piersią.