Dostępne postaci leku

Tabletki

Działanie

Melatonina to hormon, który wytwarza nasz mózg, gdy robi się ciemno, sygnalizując ciału, że nadszedł czas do snu. Kiedy poziom melatoniny wzrasta, stajemy się senni. Jej dodatkowe przyjmowanie może pomóc w regulacji naszego zegara biologicznego, co jest szczególnie pomocne przy zmianie stref czasowych lub pracy na nocne zmiany.

Wskazania

Melatonina to hormon, który reguluje rytm snu i czuwania. Leki zawierające melatoninę stosuje się najczęściej przy problemach ze snem, takich jak bezsenność czy zmiana strefy czasowej, które powoduje problem z dostosowaniem się do nowego rytmu dnia i nocy. Można je stosować również w stanach, które wymagają regulacji rytmu dobowego, na przykład przy pracy zmianowej.

Przeciwwskazania

Nie powinniśmy stosować preparatów z melatoniną jeśli jesteśmy uczuleni na tę substancję czynną. Nie należy jej także zażywać będąc w ciąży, karmiąc piersią bądź pozostając pod wpływem alkoholu.

Działania niepożądane

Wśród działań niepożądanych melatoniny wymienia się przede wszystkim zmęczenie, dezorientację, bóle głowy czy obniżenie temperatury ciała. Należy jednak wspomnieć, że działania te występują rzadko i mają charakter przemijający.

Przedawkowanie

Jak dotychczas nie opisano objawów przedawkowania melatoniny. W przypadku przyjęcia zbyt wysokiej dawki preparatu można spodziewać się nasilenia działań niepożądanych. Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać schematu dawkowania.

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem melatoniny zasięgnij porady lekarza, jeśli masz jakieś problemy zdrowotne. Nie przyjmuj więcej niż zalecane dawki. Jeśli po zażyciu leku poczujesz senność lub będziesz miał problemy z koncentracją, unikaj prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn. Leku nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.