leki-orange

Melisa lekarska

Rozdziały

Działanie i właściwości melisy lekarskiej

Melisa lekarska jest ziołem z rodziny miętowatych. Liście jej mają łagodny cytrynowy aromat, są używane do produkcji leków i aromatyzowania żywności. Liść melisy zawiera związki chemiczne, które wydają się mieć działanie uspokajające i wyciszające. Mogą one również ograniczać rozwój niektórych wirusów i bakterii. Ludzie stosują melisę na przeziębienia, lęki, stres, bezsenność, niestrawność, demencję i wiele innych dolegliwości, ale nie ma dobrych dowodów naukowych na poparcie wielu z tych zastosowań.

Preparaty zawierające liście melisy są prawdopodobnie skuteczne w:

zimnych owrzodzeniach- balsamy zawierające wyciąg z melisy na zimne owrzodzenia zaraz po ich pojawieniu się wydają się skracać czas gojenia i zmniejszać objawy;
stresie- doustne przyjmowanie melisy zwiększa spokój, pamięć i czujność u osób dorosłych narażonych na stres psychiczny.

Melisa jest prawdopodobnie bezpieczna, gdy jest spożywana w ilościach występujących w żywności. Suplementy z melisy są prawdopodobnie bezpieczne, jeśli są stosowane w dawce do 500 mg dziennie przez okres do 6 miesięcy. Efekty uboczne są na ogół łagodne i mogą obejmować zwiększony apetyt, nudności, zawroty głowy i świszczący oddech.

 

Poradniki na temat melisy lekarskiej

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej o wybranej substancji czynnej.
Loading...