leki-orange

Rwa kulszowa

Rozdziały

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Rwa kulszowa może mieć ostry początek, związany z urazem lub gwałtownym przeciążeniem kręgosłupa, albo może się pojawić jako stopniowo narastający ból, promieniujący do różnych części kończyny dolnej. Ból krzyża jest pierwszym objawem poprzedzającym bóle korzeniowe w ok. 60% przypadków. W zależności od tego, który z korzeni nerwowych został uciśnięty, ból może promieniować do pośladka (najczęściej), tylnej lub bocznej powierzchni uda, podudzia i stopy, sięgając aż do palców. Niekiedy może obejmować tylko część obszaru zaopatrywanego przez korzeń nerwowy, z czasem wędrując od pośladka w kierunku podudzia i stopy lub rzadziej, zmieniając lokalizację w odwrotnym kierunku. Podrażnienie lub ucisk korzenia L5 powoduje promieniowanie bólu do tylno-bocznej powierzchni uda, przedniej powierzchni podudzia, przyśrodkowo-grzbietowej powierzchni stopy, sięgając czasami aż do palucha. Ucisk na korzeń S1 zwykle powoduje ból promieniujący po tylnej powierzchni uda, bocznej powierzchni podudzia i stopy, niekiedy obejmując 5. palec stopy.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Najczęstszą przyczyną ostrej rwy kulszowej jest ucisk na korzenie nerwowe przez zwyrodniały krążek międzykręgowy. Krążki międzykręgowe to elementy chrzęstno-włókniste kręgosłupa, które kształtem przypominają dyski. Proces zwyrodnieniowy krążków międzykręgowych, który rozpoczyna się już w okresie dojrzewania i postępuje z wiekiem, to dyskopatia, a w odniesieniu do całego kręgosłupa – choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Pod wpływem nadmiernego obciążania dochodzi niekiedy do gwałtownego nasilenia zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego, z pękaniem włókien pierścienia włóknistego i przesuwaniem jądra miażdżystego do tyłu, co wywołuje ostre bóle kręgosłupa. Ze względu na specyficzną krzywiznę kręgosłupa oraz przenoszenie największych obciążeń przez jego dolną część najczęstszą lokalizacją źródła bólu są krążki międzykręgowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego (krążki L4/L5 oraz L5/S1).

Jak zdiagnozować rwę kulszową?

Lekarz, przed postawieniem diagnozy i wdrożeniem leczenia, musi mieć podstawowe informacje dotyczące wystąpienia, lokalizacji i nasilenia objawów rwy kulszowej oraz obiektywne wyniki badania lekarskiego.

Przeprowadzając badanie, lekarz oceni siłę mięśniową i odruchy w dolnej połowie ciała oraz czucie i napięcie korzeni nerwowych. Służą temu badania polegające m.in. na unoszeniu kończyn w pozycji leżącej, zginaniu i prostowaniu kończyn, wywoływaniu odruchów ścięgnistych czy wywoływaniu wrażeń czuciowych przez dotykanie skóry na zmianę tępym i ostrym przyrządem.

Do badań obrazowych używanych w diagnostyce bólów krzyża i rwy kulszowej zalicza się:
-badania rentgenowskie (spoczynkowe oraz czynnościowe, w różnych projekcjach)
-tomografię kręgosłupa
-rezonans magnetyczny.

Jak zapobiegać rwie kulszowej?

Nie istnieje skuteczna metoda zapobiegania rozwojowi choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa ani występowaniu bólów krzyża. Najprostsze metody, które w dużym stopniu mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia rwy kulszowej, to:

-ograniczenie niekorzystnych (z punktu widzenia biomechaniki) obciążeń kręgosłupa;;
-redukcja masy ciała;
-unikanie wstrząsów i wibracji;
-uprawianie ćwiczeń aerobowych;
-uprawianie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i przykręgosłupowe;
-nauka utrzymywania prawidłowej postawy ciała.

Leczenie rwy kulszowej

Leczenie rwy kulszowej może przebiegać w tradycyjny sposób, czyli przyjmowanie leków w formie tabletek lub licznych i bolesnych zastrzyków domięśniowych oraz rehabilitacja. Taka terapia sprawdza się w lekkich przypadkach rwy. Przy znacznym ucisku dysku na nerw takie leczenie może jednak nie wystarczyć. Aby szybko wyleczyć rwę kulszową należy zastosować wysoce skuteczne zastrzyki nadtwardówkowe, które bezpośrednio podają leki przeciwzapalne w okolicę ucisku nerwu. W najcięższych przypadkach wykonuje się operację kręgosłupa.

Leki na rwę kulszową

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu rwy kulszowej.