Co to jest stłuczenia?

Stłuczenia to powszechne urazy, które powstają, gdy naczynia krwionośne pod skórą są uszkodzone z powodu uderzenia. Objawami są ból, obrzęk i zmiana koloru skóry (siniak). Zwykle leczą się same.

Przyczyny

Jakie są przyczyny stłuczeń?

Stłuczenie to uszkodzenie tkanek i naczyń krwionośnych pod skórą spowodowane silnym uderzeniem lub upadkiem. Kiedy naczynia krwionośne pękają, krew wycieka do okolicznych tkanek, tworząc typowe siniaki. Często towarzyszy temu ból, obrzęk i ograniczenie ruchu w stłuczonym miejscu.

Objawy

Jakie są objawy stłuczeń?

Stłuczenie to uraz, który powoduje obrzęk, ból i zaczerwienienie w miejscu uderzenia. Może pojawić się także siniak, czyli plama w kolorze od fioletowego do żółtego, który powstaje z powodu wycieku krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Po pewnym czasie objawy powinny ustępować.

Diagnoza

Jak diagnozuje się stłuczenia?

Diagnoza stłuczenia jest dość prosta i najczęściej opiera się na badaniu fizykalnym. Lekarz na początek zapyta Cię o okoliczności powstania urazu. Następnie obejrzy i oceni zasinienie, obrzęk czy bolące miejsce. W niektórych przypadkach może zlecić dodatkowe badania, takie jak rentgen czy USG, aby upewnić się, że nie doszło do poważniejszych uszkodzeń, na przykład złamania.

Leczenie

Jak leczy się stłuczenia?

Stłuczenia leczy się zazwyczaj domowymi sposobami. Jeżeli doznajesz dużego stłuczenia, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to przyłożyć coś zimnego, na przykład worek z mrożonym groszkiem. To pomoże zmniejszyć ból i opuchliznę. Przez pierwsze 48 godzin powinieneś też unikać rozgrzewania miejsca stłuczenia, to może zwiększyć krwotok pod skórą.

W aptece dostępne są maści i kremy do smarowania skóry, które pomagają zmniejszyć ból i opuchliznę, na przykład maść z arniką lub heparyną. Ważne jest też, aby dać stłuczeniu odpocząć i nie nadwyrężać go.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się stłuczeniom?

By zapobiegać stłuczeniom, powinieneś postępować ostrożnie i bezpiecznie w swoim codziennym życiu. Nie biegnij na śliskich podłogach i zawsze patrz, dokąd idziesz. Załóż dobrze dopasowane buty, które zapewniają dobre wsparcie i przyczepność. Jeśli uprawiasz sporty, używaj odpowiednich ochraniaczy. Postaraj się unikać sytuacji, które mogą prowadzić do upadków lub uderzeń.