,

Jak leczyć rwę kulszową?

Co to jest rwa kulszowa i jak się objawia?

Z powodu rwy kulszowej cierpią młodzi, starsi, sportowcy i Ci, co popołudnia spędzają przed telewizorem. Jeśli dotknęła także Ciebie, doskonale wiesz, że rwa kulszowa na długo wyłącza z życia i wraca jak bumerang. Wciąż czujesz ból w dole pleców, chodzenie sprawia problem, a raz nie mogłeś nawet podnieść się z łóżka. Co to za przekleństwo? Wyjaśnię po kolei. Po pierwsze rwa kulszowa jest jedynie objawem, a nie chorobą. Dla Ciebie to niewielkie pocieszenie, ale skupienie się na objawach niewiele pomaga. Ulgę przyniesie dopiero leczenie przyczyny rwy kulszowej, czyli dyskopatii.

Co to jest rwa kulszowa? 

Z powodu rwy kulszowej cierpią młodzi, starsi, sportowcy i Ci, co popołudnia spędzają przed telewizorem. Jeśli dotknęła także Ciebie, doskonale wiesz, że rwa kulszowa na długo wyłącza z życia i wraca jak bumerang. Wciąż czujesz ból w dole pleców, chodzenie sprawia problem, a raz nie mogłeś nawet podnieść się z łóżka. Co to za przekleństwo? Wyjaśnię po kolei. Po pierwsze rwa kulszowa jest jedynie objawem, a nie chorobą. Dla Ciebie to niewielkie pocieszenie, ale skupienie się na objawach niewiele pomaga. Ulgę przyniesie dopiero leczenie przyczyny rwy kulszowej, czyli dyskopatii. Trudny do zniesienia ból kręgosłupa jest skutkiem chorób degradacyjnych krążków międzykręgowych. Krążki to miękkie poduszki, które łączą sąsiadujące kręgi. Dzięki nim możesz się schylać, skręcać tułów, patrzeć przez ramię. Odpowiadają za elastyczność kręgosłupa. 

 Czasami krążki 

 • przemieszczają się
 • lub wypadają

Każde z wymienionych schorzeń powoduje ucisk na nerwy, a to z kolei wywołuje silny ból dolnej części kręgosłupa. Dalej ból nerwem kulszowym przenosi się na nogę, czasami na obydwie i właśnie od nazwy nerwu objaw określa się terminem – rwa kulszowa. A czy domyślasz się, w jakich okolicznościach nabawiłeś się rwy kulszowej? [1,2].

Skąd się bierze rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest bolesnym objawem dyskopatii w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Jeśli paraliżuje Cię ból w dole pleców, który promieniuje w dół nóg to prawdopodobnie cierpisz na rwę kulszową. 

Być może pamiętasz początek problemów. Na przykład niefortunnie skoczyłeś, gwałtownie się obróciłeś lub podniosłeś ciężką torbę. A może stało się to na siłowni, wtedy unieruchomił Cię ból, nie mogłeś zrobić kroku. Każda z tych czynności powoduje dyskopatie i objawy rwy kulszowej. 

Czasami przyczyny działają dłuższy okres, a choroba powstaje latami, aż do momentu, w którym dochodzi do ujawnienia. Być może dotyczy to właśnie Ciebie, bo za powolne prowstawanie dyskopatii i odpowiadają. 

 • Twój styl życia i jego konsekwencje np. otyłość.
 • Nieprawidłowa postawa ciała np. wiele lat pracy przed komputerem. 
 • Pozostawanie długo w jednej pozycji np. leżenie na miękkiej kanapie lub siedzenie przy biurku.
 • Kondycja kręgosłupa związana z wiekiem. Elastyczność dysków jest niższa u osób starszych [1,2]. 

Jak się objawia rwa kulszowa?

Rwa kulszowa objawia się bólem w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, czyli w dole pleców. Ból promieniuje do pośladka, odczuwasz go w tyle uda i w łydce. Czasami dochodzi nawet do dużego palca stopy. Tak właśnie przebiega nerw kulszowy. Twoje mięśnie są osłabione, nie możesz nawet podnieść nogi. Dolegliwością towarzyszy brak koordynacji, trudność sprawia Ci nawet wytarcie butów o wycieraczkę. Dodatkowo drętwieją nogi i dokucza Ci mrowienie. Chodzisz z trudem, kulejesz albo powłóczysz nogą. W skrajnych przypadkach zmuszony jesteś pozostać w pozycji leżącej. Chwilową ulgę przynosi masowanie bolesnych miejsc. Dolegliwości nasilają się podczas wysiłku fizycznego, chodzenia lub pozostawania w jednej pozycji przez dłuższy czas. To objawy rwy kulszowej, dlatego zaplanuj wizytę u lekarza [1,2]. 

Rwa kulszowa – do jakiego lekarza się zgłosić?

Jaki lekarz będzie pomocny w diagnozie i leczeniu rwy kulszowej? Z objawami rwy kulszowej najlepiej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. W pierwszej kolejności zaleci leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Być może jakieś zabiegi fizjoterapii. Jeśli objawy nie ustąpią to kolejnym krokiem, będzie wizyta u lekarza neurologa. Badanie neurologiczne potwierdzi schorzenie. W skomplikowanych przypadkach lekarz wystawi skierowanie na kolejne badania. W zakładzie diagnostyki obrazowej wykonasz 

 • badania rentgenowskie (spoczynkowe oraz czynnościowe, w różnych projekcjach)
 • tomografię kręgosłupa
 • rezonans magnetyczny.

Dopiero po obejrzeniu zdjęć lekarz neurochirurg zadecyduje o operacji. Jednak bądź spokojny, zdarza się to u 1-2% chorych. 

Jeśli cierpisz na rwę kulszową obowiązkowo, zgłoś się do fizjoterapeuty, masażysty. 

Specjalista ustali z Tobą przebieg rehabilitacji. Dobierze indywidualny program ćwiczeń i pomoże do momentu, w którym będziesz w stanie samodzielnie kontynuować ćwiczenia w domu. Bardzo pomaga masaż pośladków i nóg wzdłuż nerwu kulszowego. Jeśli Twój stan pozwoli ćwicz, jak najczęściej, wtedy rwa kulszowa da ci wytchnąć na dłużej. Jeśli ból jest dotkliwy, połknij tabletkę i posmaruj maścią przeciwbólową [1,2].

Jak leczyć rwę kulszową?

Rwę kulszową leczy się tabletkami i maściami, ale to leczenie objawowe. Skuteczniejsze jest działanie na przyczyny. Po tabletkach dolegliwości ustępują, ale na jakiś czas i niestety wrócą ze z dwojoną siłą. Dlatego koniecznie zmień styl życia, ruszaj się częściej, spaceruj, rozciągaj. Skontaktuj się z fizjoterapeutą, który oceni stan i pokaże Ci zestaw ćwiczeń przy rwie kulszowej. Bądź konsekwentny i wytrwały, wtedy jest szansa, że ataki rwy kulszowej ustąpią na dłużej. W aptece kupisz tabletki bez recepty. W razie bólu sięgnij po 

Tabletki na rwę kulszową

 • Ketonal
 • Moilec
 • Dexak
 • Ibuprofen.

Maści na rwę kulszową

 • Diclofenac 
 • Traumon
 • Voltaren Max 

Wymieniłam wybrane, dlatego spytaj w aptece, co możesz stosować na rwę kulszową. Na początek proponuję wizytę u lekarza i solidną diagnostykę. 

Bibliografia

 1. [1] Nowotny, J. (2004). Podstawy fizjoterapii: Podrecznik dla student??. Cz. 2,. Wyd. Kasper.
 2. [2] Rwa kulszowa. (2014, kwiecień 23). Portal Fizjoterapeuty.

Omawiane substancje

 • Diklofenak

  Diklofenak to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i bólu pooperacyjnego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Etofenamat

  Etofenamat to substancja czynna stosowana w lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jest skuteczna w łagodzeniu bólu mięśni i stawów.
  substancje syntetyczne
 • Ketoprofen

  Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  substancje syntetyczne

Omawiane schorzenia

 • Rwa kulszowa

  Rwa kulszowa jest to schorzenie, które charakteryzuje się bólem w dolnej części pleców, pośladkach oraz nogach. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń układu nerwowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .