leki-orange

Ból neuropatyczny

Rozdziały

Jakie są objawy Bólu neuropatycznego ?

Chorzy najczęściej opisują bóle neuropatyczne, jako tępe, palące, kłujące lub przeszywające. Odczucia bólowe mogą być przewlekłe lub doskwierać jedynie czasem.

Dodatkowymi objawami towarzyszącymi, które mogą wystąpić w bólu neuropatycznym są:
-odczuwanie bólu pod wpływem bodźców, które nie wywołują bólu u zdrowego człowieka
-mrowienie
-bezsenność wynikająca z silnego bólu
-uczucie zimna lub gorąca w kończynach
-osłabienie kończyn
-obrzęki
-osłabienie czucia

Jakie są przyczyny Bólu neuropatycznego ?

Przyczyną bólu neuropatycznego może być ucisk na nerwy, infekcja, choroby metaboliczne, przebyta operacja (ból pojawia się przejściowo w miejscu blizny lub niestety występuje jako przetrwały, czyli po wygojeniu rany). Do bólu neuropatycznego zalicza się również bóle fantomowe. Nie zawsze udaje się odkryć bezpośrednie źródło bólu.

Ból neuropatyczny często pojawia się w przebiegu cukrzycy (neuropatia cukrzycowa), jako powikłanie po półpaścu, towarzyszy chorobom nowotworowym (czasem może wywołać go zastosowane leczenie: chemioterapia lub radioterapia), jest obecny w przebiegu stwardnienia rozsianego i choroby Parkinsona. Przyjrzymy się bliżej niektórym z tych chorób.

Jak zdiagnozować Ból neuropatyczny ?

Najbardziej wiarygodnymi metodami oceny i rozpoznawania bólu neuropatycznego są biopsja skóry i badanie potencjałów wywołanych laserowo.

Jak zapobiegać Bólowi neuropatycznemu ?

Skuteczna profilaktyka neuropatii najczęściej obejmuje:
-fizjoterapię – różne ćwiczenia zalecane przez fizjoterapeutę pomagają w znacznym stopniu walczyć z objawami uszkodzenia nerwów.
-masaże – pomagają w znacznym stopniu zmniejszyć dolegliwości związane z przykurczami i nadmiernym napięciem mięśni.

Leczenie Bólu neuropatycznego

Leczenie bólu neuropatycznego to złożony proces. Obejmuje on zarówno leczenie choroby podstawowej, która doprowadziła do uszkodzeń układu nerwowego, jak i terapię samego bólu i objawów mu towarzyszących. Oprócz stosowania różnych połączeń leków przeciwbólowych często stosuje się też leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe, a także wspomagające pracę i w miarę możliwości regenerację uszkodzonych nerwów. Dodatkowo w terapii używa się także leków o działaniu znieczulającym.

Leki na Ból neuropatyczny

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu Bólu neuropatycznego .
Loading...

Koniec.

No more pages to load