, , ,

Jaki jest najbardziej skuteczny lek na stawy na receptę?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Poznaj najbardziej skuteczny lek na stawy na receptę

Choroba zwyrodnieniowa stawów to przewlekłe schorzenie, które powoduje nieodwracalne uszkodzenie układu ruchu. Dochodzi wówczas m.in. do degeneracji chrząstki stawowej, a to ogranicza swobodne poruszanie się oraz wywołuje dolegliwości bólowe.
Poznaj najbardziej skuteczny lek na stawy na receptę

Choroba zwyrodnieniowa stawów i jej objawy

Artroza, bo tak określa się chorobę zwyrodnieniową stawów, ma charakter przewlekły, postępujący i nieodwracalny. Dolegliwość wywołuje procesy degeneracyjne w obrębie całego stawu, przez co obejmuje nie tylko chrząstkę stawową, ale również inne struktury, takie jak np. błona maziowa. 

Uszkodzenie chrząstki stawowej i przyległych do niej struktur pogarsza amortyzację stawu oraz uniemożliwia wykonywanie płynnych ruchów. Procesy degeneracyjne wywołują ból, który występuje początkowo podczas obciążania stawu. Jednak w miarę rozwoju choroby dolegliwości bólowe mogą dokuczać również w spoczynku. Natomiast w zaawansowanej postaci choroby zwyrodnieniowej stawów obserwuje się niekiedy obrzęk w okolicy stawu, a niekiedy nawet jego deformację [1].

Jakie są leki na bóle stawów na receptę?

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS) to tak naprawdę złożony proces. Składa się na niego nie tylko zażywanie leków doustnych, ale również stosowanie metod niefarmakologicznych oraz technik rehabilitacyjnych. 

Leki na bóle stawów na receptę mają za zadanie złagodzić objawy choroby, a tym samym poprawić jakość życia pacjentów. Stosuje się nie tylko substancje przeciwbólowe (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ, paracetamol i tramadol), ale również grupę określaną mianem wolno działających leków objawowych, czyli Symptomatic Slow – Acting Drugs in Osteoarthritis (SYSADOA). W przeciwieństwie do szybko działających leków przeciwbólowych (np. aceklofenak – Biofenac, naproksen sodowy – Apo Napro), efekt ich działania jest odczuwalny dopiero po pewnym czasie, dlatego konieczne jest ich regularne zażywanie. 

Przyjmowanie leków z grupy SYSADOA (chondroityna, glukozamina, kwas hialuronowy, wyciąg z imbiru, wyciąg z kurkumy) pozwala ponadto ograniczyć stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz paracetamolu, a co za tym idzie, zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych charakterystycznych dla tych substancji (np. wrzodów żołądka dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych) [1].

Leki na stawy na receptę.

Leki przeciwbólowe na ból stawów

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

To bardzo duża grupa leków, z której korzysta się w wielu sytuacjach, również w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów. Jednym ze sztandarowych związków jest ibuprofen (Ibuprofen Hasco), jednak działa stosunkowo słabo i jest dosyć szybko usuwany z organizmu (co oznacza krótki efekt przeciwbólowy) [2,6].

Silniejsze działanie wykazują natomiast diklofenak (Diclac, DicloDuo, Majamil), indometacyna (Metindol Retard) oraz ketoprofen (Ketonal, Bi-Profenid), ale podobnie jak ibuprofen są dosyć szybko eliminowane z organizmu. W leczeniu dolegliwości bólowych w przebiegu ChZS stosuje się również pochodną indometacyny, acemetacynę (Rantudil forte, Rantudil Retard), która działa dłużej i silniej przeciwzapalnie [3,6].

Wśród silnie i długo działających NLPZ wymienia się natomiast naproksen (Apo-Napro), nimesulid (Nimesil, Aulin) oraz meloksykam (Opokan Forte, Mel Forte). Można je stosować maksymalnie dwa tygodnie [4,6]. Dosyć popularne są również leki określane jako koksyby: etorykoksyb (Roticox, Kostarox, Coxitex) oraz celekoksyb (Aclexa, Celebrex), jednak można je zażywać nie dłużej niż dwa tygodnie [5,6].

Paracetamol i leki opioidowe

Choć paracetamol jest skuteczny w uśmierzaniu bólu towarzyszącemu ChZS, konieczne może okazać się częste stosowanie wysokich dawek leku. W niektórych sytuacjach specjaliści zalecają zażywanie preparatów skojarzonych zawierających paracetamol oraz lek opioidowy, np. tramadol (Poltram Combo, Doreta, Exbol) lub kodeinę (Efferalgan Codeine) [6, 7].

Wolno działające leki objawowe na stawy: SYSADOA 

Chondroityna

Chondroityna, a właściwie siarczan chondroityny (np. Structum), to jedna z najczęściej stosowanych substancji w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Pod względem strukturalnym jest glikozaminoglikanem i biochemiczną “siostrą” kwasu hialuronowego

Badania wykazały, że siarczan chondroityny po podaniu doustnym osiąga wysokie stężenie zarówno w chrząstce, jak i mazi stawowej. Uważa się, że substancja może nasilać syntezę kolagenu typu II, który jest kluczowym składnikiem zapewniającym elastyczność tkanki chrzęstnej. 

Niektóre badania kliniczne sugerują, że w porównaniu do celekoksybu (jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. Aclexa, Celebrex, Elecoxel) substancja posiada podobną zdolność łagodzenia bólu. 

Terapię z wykorzystaniem leku odznacza się powolnym początkiem działania, a zauważalny efekt kliniczny obserwuje się dopiero po ok. 3-6 miesiącach regularnego stosowania (dawkowanie wynosi zwykle 500 mg 2x na dobę). Siarczan chondroityny zaleca się najczęściej w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów ręki, kolana oraz bioder [8, 9].

Glukozamina

Z chemicznego punktu widzenia glukozamina jest, podobnie jak chondroityna, glikozaminoglikanem. W organizmie ludzkim odpowiada za procesy regeneracyjne chrząstki stawowej, natomiast regularne stosowanie pozwala uśmierzyć dolegliwości bólowe (wykazano podobny efekt przeciwbólowy jak w przypadku niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Co więcej, niektóre źródła podają, że glukozamina może działać przeciwzapalnie.

Rozpoczęcie terapii glukozaminą (np. Arthryl – siarczan, Flexove – chloroworodorek) we wczesnym stadium choroby zwyrodnieniowej stawów zapobiega deformacjom tych struktur. Dzięki temu możliwe jest odroczenie interwencji chirurgicznych, a także ograniczenie przyjmowania leków działających typowo przeciwbólowo. 

Glukozamina, podobnie jak chondroityna, zaliczana jest do grupy SYSADOA, stąd pierwsze efekty obserwuje się dopiero po kilku tygodniach systematycznego stosowania. Zalecana dawka dzienna wynosi 1500 mg [10, 11].

Połączenie chondroityny i glukozaminy – najbardziej skuteczny lek na stawy?

Chondroityna i glukozamina są zaliczane do substancji endogennych (organizm w prawidłowych warunkach wytwarza je sam). Wpływają nie tylko na wytrzymałość stawu i dolegliwości bólowe, ale również mają zdolność wiązania wody oraz zmniejszenia tarcia pomiędzy sąsiadującymi powierzchniami stawowymi. 

Połączenie chondroityny i glukozaminy (np. Chronada) pozwala uzyskać efekt synergistyczny, dzięki któremu osiągane są większe korzyści niż wynikałoby to ze stosowania tylko jednej substancji. Uważa się, że łączne stosowanie tych leków działa silniej chondroprotekcyjnie (ochronnie na chrząstkę), a także może być stosowane u pacjentów zmagających się z umiarkowanym, a nawet silnym bólem oraz sztywnością stawów [11]. Decyzję o zastosowaniu terapii skojarzonej podejmuje lekarz prowadzący.

Bibliografia

 1. Martel-Pelletier, J., S. Kwan Tat, and J-P. Pelletier. "Effects of chondroitin sulfate in the pathophysiology of the osteoarthritic joint: a narrative review." Osteoarthritis and cartilage 18 (2010): S7-S11.
 2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ibuprofen Hasco
 3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Rantudil Forte
 4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Mel Forte
 5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Aclexa
 6. Textbook of Pain. Wall P.D., Melzack R. (eds.). 6th edn. Elsevier Saunders 2013; 452–453.
 7. Charakterystyka Produktu Leczniczego Efferalgan Codeine
 8. Reginster J.L., Group CI. CONCEPT provides robust evidence that chondroitin sulfate is superior to placebo and similar to celecoxib in the symptomatic management of osteoarthritis. Ann Rheum Dis. 2018; 77 (2): e11.
 9. Henrotin Y, Mathy M, Sanchez C, Lambert C. Chondroitin sulfate in the treatment of osteoarthritis: from in vitro studies to clinical recommendations. Ther Adv Musculoskelet Dis. 2010;2(6):335–48.
 10. Clegg D.O., Reda D.J., Harris C.L. i wsp. Glucosamine, chondroitin sulfate, and the two in combination for painful knee osteoarthritis. N Engl J Med. 2006; 354 (8): 795–808.
 11. Marczyński, Wojciech, et al. "Analiza piśmiennictwa w zakresie połączenia substancji: glukozaminy+ chondroityny w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów." Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja 24.6 (2022): 407-416.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Acemetacyna

  Acemetacyna to niesteroidowy lek przeciwbólowy i przeciwzapalny stosowany w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Celekoksyb

  Celekoksyb jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu chorób reumatycznych. Substancja ta hamuje działanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, co zmniejsza ból i stan zapalny.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Chondroityna

  Chondroityna jest naturalnym składnikiem chrząstki stawowej. Może pomóc w utrzymaniu zdrowych stawów i kości.
  substancje syntetyczne
 • Diklofenak

  Diklofenak to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i bólu pooperacyjnego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Etorykoksyb

  Etorykoksyb to niesteroidowy lek przeciwzapalny stosowany w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta hamuje enzym COX-2, który jest odpowiedzialny za produkcję prostaglandyn, substancji wywołujących ból i stan zapalny.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Glukozamina

  Glukozamina jest naturalnym składnikiem chrząstki stawowej. Suplementacja glukozaminy może pomóc w łagodzeniu bólu stawów.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Indometacyna

  Indometacyna jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Meloksykam

  Meloksykam jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Naproksen

  Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Nimesulid

  Nimesulid jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Siarczan chondroityny

  Siarczan chondroityny to substancja lecznicza stosowana w leczeniu chorób stawów, takich jak artretyzm czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Działa ona przeciwzapalnie i regenerująco na chrząstkę stawową.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Tramadol

  Tramadol jest lekiem przeciwbólowym stosowanym w leczeniu umiarkowanego i silnego bólu. Substancja ta działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając odczuwanie bólu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów

  Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłym schorzeniem, które prowadzi do stopniowego uszkodzenia chrząstki stawowej i kości. Objawy choroby obejmują ból, sztywność i ograniczenie ruchomości stawów.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .