aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Zastrzyk kwasu hialuronowego w kolano – czy jest skuteczny?

Zastrzyki w kolano z kwasem hialuronowym – kiedy warto je stosować?

Kwas hialuronowy jest najczęściej kojarzony jako składnik preparatów kosmetycznych o działaniu nawilżającym i uelastyczniającym skórę. Jednak jest on również z powodzeniem stosowany w kosmetologii (jako “wypełniacz” zmarszczek), a także ortopedii oraz traumatologii. Specjaliści z zakresu narządu ruchu zalecają zastrzyki z kwasem hialuronowym, które mają za zadanie złagodzić dolegliwości bólowe i poprawić komfort życia pacjenta.
Zastosowania kwasu hialuronowego

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy, pod względem chemicznym, to polisacharyd (wielocukier), który składa z połączonych wiązaniami glikozydowymi cząsteczek N-acetyloglukozaminy oraz kwasu D-glukuronowego [1]. Związek ten odznacza się wysoką elastycznością i lepkością, dzięki czemu możliwe jest odpowiednie odżywienie i nawilżenie stawu, który narażony jest przecież na różnorodne obciążenia (normalny chód, bieg, intensywne ćwiczenia fizyczne).

Jeśli chodzi o produkcję preparatów z kwasem hialuronowym, są one najczęściej wytwarzane dwiema metodami: na drodze ekstrakcji z kogucich grzebieni lub za pomocą procesu biosyntezy prowadzonej przez bakterie Streptococcus equi. Zarówno jedna, jak i druga metoda ma swoje wady i zalety. Preparaty wytwarzane na bazie metody pierwszej są poniekąd źródłem alergenów zwierzęcych, przez co mogą stwarzać potencjalne ryzyko wystąpienia nadwrażliwości. Druga metoda zaś wymaga przeprowadzenia zaawansowanych technik oczyszczania preparatu (z powodu możliwości produkcji pirogenów, toksyn i immunogenów przez bakterie) [2, 3].

Zastrzyki z kwasem hialuronowym na stawy – jak działają?

Lecznicze właściwości zastrzyków z kwasem hialuronowym na stawy wynikają z tzw. właściwości wiskoelastycznych substancji, o której mowa. To, czy dany preparat wykazuje słabsze lub silniejsze działanie, wynika ze stopnia usieciowania oraz długości łańcucha kwasu hialuronowego, co odbywa się na etapie produkcji. Silnie usieciowana substancja tworzy specyficzne struktury określane jako polimery hylanowe, a to wpływa na wspomniane wcześniej właściwości wiskoelastyczne i potęguje efekt działania konkretnego preparatu. Nie bez znaczenia jest również czas działania produktu [1, 2]. Usieciowany kwas hialuronowy zawierają preparaty, które stosuje się w trzech wstrzyknięciach, a także iniekcje typu “one shot” [4].

W zdrowym stawie kolanowym zawarte jest około 2 ml płynu stawowego, zaś średnia masa cząsteczki kwasu hialuronowego wynosi 10×106 Da. Szacuje się, że choroba zwyrodnieniowa może powodować spadek tej wartości do około 2×105 Da. Iniekcje z kwasu hialuronowego nie tylko hamują procesy degeneracyjne w obrębie chrząstki, ale również stymulują tworzenie nowych komórek budujących tę strukturę. Ze względu na swoje właściwości kwas hialuronowy zaliczany jest do grupy SYSADOA, czyli leków wolno działających objawowych, stosowanych w chorobie zwyrodnieniowej stawów [5].

Preparaty z kwasem hialuronowym na staw kolanowy

Preparaty z kwasem hialuronowym występują w formie gotowych ampułkostrzykawek. Iniekcję wykonywana jest zwykle w powierzchnię przednio-boczną stawu kolanowego, a niekiedy również w okolicę nadrzepkową, przyrzepkową lub przednio-przyśrodkową. Działania niepożądane występują z różną częstotliwością (3 – 47%) i obejmują głównie lekki stan zapalny i/lub ból w miejscu iniekcji. Skutki uboczne – w większości przypadków – ustępują po kilku dniach (1-3 dni).

W Polsce dostępnych jest obecnie co najmniej kilkadziesiąt produktów zawierających kwas hialuronowy. Różnią się one nie tylko stężeniem substancji czynnej, ale również stopniem elastyczności, lepkości i usieciowaniem. To właśnie od tych właściwości zależeć będzie to, jak długo kwas hialuronowy utrzyma się w stawie kolanowym (od kilku do kilkudziesięciu dni). Stężenie substancji czynnej w preparatach dostępnych na polskim rynku aptecznym waha się od 1% do 2,5%.

Preparaty występują w postaci wyrobów medycznych leczniczych. Iniekcje wykonuje się kilkakrotnie, zachowując 1-tygodniowy odstęp:

 • Synocrom 10 mg/ml (1%) – maksymalnie 3-5 iniekcji;
 • Go-On 25 mg/2,5 ml (1%) – maks. 5 iniekcji;
 • Hyalgan 1% – maks. 5 iniekcji;
 • Flexus Fluid 1% – maks. 3 iniekcje;
 • Suplasyn 1% – maks. 3 iniekcje;
 • FlexiStav IN 1% – maks. 3 iniekcje;
 • Collaflexin 32 mg/2 ml (1,6%) – maks. 3 iniekcje.
 • Biolevox HA 2,2% – stosowany 1 raz w tygodniu przez 2-5 tygodni;

Na rynku dostępne są również preparaty w postaci tzw. pojedynczych “shotów” iniekcyjnych – charakteryzują się one wyższym stężeniem kwasu hialuronowego oraz większą objętością ampułki:

 • Biolevox HA ONE 2,5% – ampułka o objętości 4,8 ml;
 • Flexus Fluid ONE 2% – ampułka o objętości 3 ml;
 • Suplasyn 1-Shot 1% – ampułkostrzykawka o objętości 6 ml. 

O kwalifikacji do zabiegu wstrzyknięcia kwasu hialuronowego do stawu kolanowego decyduje lekarz, który dobiera najbardziej odpowiedni preparat i przeprowadza iniekcje [6, 7].

Bibliografia

 1. Olczyk, P., Komosińska-Vassev, K. & Winsz-Szczotka, K. Hialuronian – struktura, metabolizm, funkcje i rola w procesach gojenia ran Hyaluronan: Structure, metabolism, functions, and role in wound healing. Journal cover (2013).
 2. Czarnocki, Ł., Jopowicz, R., Deszczyński, J. M., Deszczyński, J. Rola kwasu hialuronowego w terapii wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego, Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne, Chir. Narzadow Ruchu Ortop. Pol., 2016; 81(3) 82-86.
 3. Czajkowska, D. & Milner-Krawczyk, M. Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie. Biolechnolouv and Food (2011).
 4. Reichenbach, S. et al. Hylan versus hyaluronic acid for osteoarthritis of the knee: a systematic review and meta-analysis. Arthritis and rheumatism 57, 1410-8 (2007).
 5. Pozo, M., Balazs, E. & Belmonte, C. Reduction of sensory responses to passive movements of infl amed knee joints by hylan, a hyaluronan derivative. Experimental brain research. Experimentelle Hirnforschung. Expérimentation cérébrale 116, 3-9 (1997).
 6. Toda, Y. & Tsukimura, N. A comparison of intra-articular hyaluronan injection accuracy rates between three approaches based on radiographic severity of knee osteoarthritis. Osteoarthritis and Cartilage 16, 980-985 (2008).
 7. Vad, V. B., Bhat, A. L., Sculco, T. P. & Wickiewicz, T. L. Management of knee osteoarthritis: knee lavage combined with hylan versus hylan alone. Archives of physical medicine and rehabilitation 84, 634-7 (2003).

Omawiane substancje

 • Kwas hialuronowy

  Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów

  Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłym schorzeniem, które prowadzi do stopniowego uszkodzenia chrząstki stawowej i kości. Objawy choroby obejmują ból, sztywność i ograniczenie ruchomości stawów.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .