👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Co jest dobre na bolące stawy?

Leki na ból stawów bez recepty – co warto stosować?

Ból stawów może mieć różne źródła. Zazwyczaj ogranicza się do stawu i jeśli powstał w wyniku urazu, lub stłuczenia przechodzi po kilku dniach. Jeśli jednak ból jest odczuwany przewlekle, może wskazywać na rozwój poważnych chorób takich jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co jest dobre na bolące stawy?

Skąd się bierze ból stawów?

Ból stawów ma najczęściej przyczynę w przebytym urazie, lub występującym w obrębie stawu stanie zapalnym. Możemy odczuwać dolegliwości również:

  • po intensywnym wysiłku fizycznym
  • w wyniku występującego zwyrodnienia stawu
  • w wyniku reumatoidalnego zapalenia stawów
  • w wyniku tocznia [1]

Jakie objawy mogą występować przy bólu stawów?

Sam ból stawów różni się w zależności od czynnika wywołującego. W przypadku bólu, który jest najbardziej nasilony o poranku, a w ciągu dnia ustaje, podejrzewa się przyczynę zapalną. Oprócz bólu schorzeniom stawów towarzyszyć mogą obrzęki, ogólne złe samopoczucie, gorączka, ograniczenie ruchomości stawu, uczucie ciepła w okolicy stawu [1]. 

Kiedy udać się do lekarza?

Ból stawów nie powinien towarzyszyć nam w codziennym funkcjonowaniu. Warto pamiętać, że może być objawem chorób, których szybkie rozpoznanie jest kluczowe w procesie zdrowienia. W przypadku kiedy ból stawów nie przechodzi po paru dniach, zawsze warto udać się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki [1].

Co na ból stawów?

W przypadku wystąpienia bólu stawów warto sięgnąć po maści i tabletki na bolące stawy o charakterze przeciwbólowym i regenerującym stawy. Oprócz tego można wspomóc się zimnymi okładami, które będą łagodzić ból. W aptece można kupić żelowe kompresy, nadające się do zamrażania, lub domowym sposobem zmoczyć ręcznik, po czym zamrożony przyłożyć do bolącego stawu [1].

Tabletki na ból stawów

Tabletki na ból stawów mają różne działanie. W zależności od celów terapeutycznych dostosowanych do konkretnego przypadku stosujemy:

Leki przeciwbólowe 

Ze względu na główny objaw, jakim jest intensywny ból, leki przeciwbólowe są podstawą leczenia doraźnego bólu stawów. Zgodnie z drabiną analgetyczną powinno się stosować paracetamol, lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). W przypadku zapalenia stawów lepiej sprawdzą się NLPZ. 

Klasyczne leki z grupy NLPZ (ibuprofen, diklofenak, ketoprofen) mogą podrażniać śluzówkę żołądka, w związku z tym są przeciwwskazane do stałego stosowania oraz u osób z chorobą wrzodową żołądka. NLPZ nowszej generacji, takie jak dostępny bez recepty meloksykam (Mel, Moilec, Opokan, Remolexam) są skierowane bezpośrednio na hamowanie receptorów w obrębie stanu zapalnego, więc ich stosowanie w bólu stawów jest coraz bardziej powszechne, ze względu na mniejszą ilość działań niepożądanych. Substancje takie jak diklofenak czy ibuprofen są również dostępne jako maści na ból stawów [1,2]. 

Leki regenerujące chrząstkę stawową

Przede wszystkim w wypadku chorób zwyrodnieniowych stawów warto stosować preparaty wspomagające regenerację. Bez recepty są dostępne w postaci suplementów diety. Powinny zawierać jedną z substancji:

Chondroityna

Chondroityna jest składnikiem chrząstki stawowej. Podawanie jej doustnie powoduje działanie przeciwzapalne w obrębie stawu. Ponadto chondroityna ma wpływ na syntezę substancji, których obecność jest konieczna do prawidłowej pracy stawu, między innymi kwasu hialuronowego. Substancja hamuje aktywność komórek degradujących chrząstkę stawową. Bez recepty można dostać chondroityną pod nazwami StructuActiv, Chondrovox [3].

Glukozamina

Glukozamina jest składnikiem mazi stawowej. Nasz organizm wykorzystuje glukozaminę do produkcji chrząstki. W przebiegu zaburzeń na tle choroby zwyrodnieniowej stawów ilości glukozaminy są zaburzone, w związku z tym jej dostarczenie wspomaga regenerację stawów oraz zapewnia prawidłową strukturę mazi stawowej. W aptece można dostać glukozaminę na receptę pod nazwami Arthryl czy Flexove oraz bez recepty jako suplementy diety Olimp Gold Glucosamine, Glukozamina Plus [4].

Kolagen

Kolagen jest składnikiem budulcowym stawu. Niestety wraz z wiekiem i chorobami stawów jego produkcja ulega zaburzeniu. Kolageny dostępne bez recepty dostarczają do organizmu substratów do produkcji naszego kolagenu. Niestety nie wbudowują się bezpośrednio do stawów, ponieważ w żołądku ulegają strawieniu do aminokwasów, które później mogą zostać użyte do produkcji. Kolagen najczęściej jest w postaci preparatów złożonych, znajdziesz go pod nazwami: 4 Flex, Flexus Booster, Doppelherz na stawy [5].

Kwas hialuronowy 

W kontekście leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów suplementacja kwasem hialuronowym poprawia lepkość mazi stawowej, ruchliwość stawów oraz ma działanie przeciwzapalne. W aptece znajdziemy preparaty w kapsułkach, saszetkach i zastrzykach dostawowych pod nazwami: Collaflex, Colahial, Cignon, RFlex, Biolevox [6].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Ból stawu to dolegliwość, która dotyczy zarówno osobom młodym, jak starszym. Obejmuje on sam staw i okolice (więzadła, ścięgna czy kaletki maziowe). Często bólowi stawu towarzyszy obrzęk, zaczerwienie…
Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedna z najczęstszych dolegliwości obejmujących układ ruchu. Powstaje w wyniku zaburzeń jakościowych i ilościowych chrząstki stawowej, co uniemożliwia prawidłowe amort…
Omawiane substancje
Diklofenak należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek ten działa poprzez zmniejszanie ilości substancji w organizmie, które powodują ból i stan zapalny. Diklofenak jest stosowany w l…
Glukozamina jest stosowana w medycynie alternatywnej jako środek łagodzący ból, obrzęk i sztywność stawów spowodowane zapaleniem stawów. Glukozamina jest białkiem cukrowym, które pomaga organizmowi b…
Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NSAID). Ibuprofen jest stosowany w celu obniżenia gorączki i leczenia bólu lub stanu zapalnego spowodowanego wieloma schorzeniami, takimi jak ból…
Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), który jest stosowany w leczeniu bólu lub stanu zapalnego spowodowanego zapaleniem stawów. Lek ma również zastosowanie w leczeniu bólu o na…
Kolagen jest głównym białkiem budulcowym wszystkich organizmów zwierzęcych, którego główną rolą jest utrzymanie strukturalnej integralności tkanek i narządów. Wiąże wodę w tkankach, bierze udział w pr…
Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem stosowanym do łagodzenia bólu stawów, gojenia się ran, leczenia okulistycznego, zabiegów kosmetycznych i wielu innych zastosowań. Jest to substancja naturalni…
Chondroityna pomaga organizmowi w utrzymaniu płynów i elastyczności w stawach. Chondroityna jest naturalnie występującą substancją zbudowaną z łańcuchów cukrowych. Chondroityna była stosowana w medy…
Podsumowanie
SubstancjeDiklofenak,
Glukozamina,
Ibuprofen,
Ketoprofen,
Kolagen,
Kwas hialuronowy,
Siarczan chondroityny
SchorzeniaBól stawu,
Choroba zwyrodnieniowa stawów
KategoriaBól,
Reumatyzm
TematyChoroba zwyrodnieniowa stawów,
Choroby stawów,
Porównywarka leków
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja2 tygodnie temu
Data publikacji20.09.2022
Bibliografia6 źródeł