aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Czy słód jęczmienny jest dobry na laktację?

Jak stosować słód jęczmienny na laktację?

Bez wątpienia naturalne karmienie piersią ma bardzo dużo zalet. Pomimo pojawienia się na rynku wielu rodzajów mlek zastępczych, nie są one w stanie odwzorować mleka matki w skali 1:1. Niekiedy potrzebne są sposoby na pobudzenie laktacji. Jedną z naturalnych substancji pobudzających laktację jest słód jęczmienny. Jak i w jakich ilościach go stosować?
Jak stosować słód jęczmienny na laktację? (fot. Canva)

Substancje pobudzające laktację

Naturalne lub syntetyczne substancje pobudzające laktację są określane jako galaktogogi. Zdecydowana ich większość zwiększa produkcję hormonu pobudzającego produkcję mleka, czyli prolaktyny. Stres, niewłaściwa technika przystawiania dziecka do piersi lub zbyt wczesne urodzenie dziecka, może powodować u kobiet niedobór pokarmu. W takich przypadkach pomocne mogą być niektóre zioła, np.: koper włoski, kozieradka, mniszek lekarski, dzika róża, rutwica lekarska czy drapacz lekarski [1].

Słód jęczmienny stosowany na laktacje –  ile w tym prawdy?

Badania z lat 80-tych poprzedniego wieku udowodniły, że spożycie piwa (słodu jęczmiennego) powoduje wzrost poziomu prolaktyny, a co za tym idzie, zwiększa laktację. Za samo pojawienie się efektu laktogennego odpowiada słodowanie ziaren jęczmienia, a nie proces jego fermentacji. Z tego względu pobudzać laktację, będzie również piwo bezalkoholowe. Podczas procesu słodowania uaktywniają się enzymy, które rozkładają zmagazynowaną w ziarnie zapasową skrobię i białka, a powstające w tym procesie polisacharydy zwiększają syntezę prolaktyny. Dodatkowo, β-glukany i pektyny, które są składnikami ścian komórkowych jęczmienia, regulują ekspresję genu prolaktyny, co również zwiększa produkcję prolaktyny [2,3].

Piwo Karmi na laktację – czy jest bezpieczne?

Należy pamiętać, że nie ustalono bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiet w ciąży ani karmiących. Jego spożycie należy bezwzględnie unikać. Z tego względu jedyną alternatywą jest piwo bezalkoholowe albo suplementy diety zawierające słód jęczmienny. Trzeba jedynie pamiętać,  że w niektórych piwach dopuszczonych do obrotu jako bezalkoholowe, stężenie alkoholu może wynosić nawet 0,5%. Brak jest natomiast udokumentowanych skutków ubocznych stosowania słodu jęczmiennego. Istnieje za to przeciwwskazanie do jego stosowania. Nie powinien być spożywany przez osoby cierpiące na celiakię, ponieważ w ziarnie jęczmienia znajduje się gluten [1,3].

Jakie produkty oprócz piwa zawierają słód jęczmienny?

Wiele rodzajów piw bezalkoholowych zawiera słód jęczmienny np. Karmi. Oprócz tego, niewielką ilość słodu jęczmiennego zawierają również inne produkty spożywcze, takie jak np. paluszki, płatki kukurydziane, pieczywo, słodyczy czy lody. Jeśli jednak zależy nam na wsparciu laktacji, najlepszym wyborem będą sprawdzone preparaty na bazie słodu jęczmiennego dostępne w aptece [1].

Słód jęczmienny na laktację: jak stosować? Przegląd preparatów z apteki

W aptekach można znaleźć gotowe preparaty ze słodem jęczmiennym przeznaczone specjalnie dla kobiet karmiących, które zawierają go znacznie więcej niż piwo.

Femaltiker Plus wsparcie laktacji, proszek w saszetkach

Pharma Dot Lactofem proszek, saszetki

Lactosan MAMA proszek do rozpuszczania w saszetkach

Podsumowanie

Słód jęczmienny jest dobrym składnikiem pobudzającym laktację u kobiet karmiących piersią. O ile nie zaleca się w tym celu spożywać piwa alkoholowego, to alternatywą są piwa zawierające 0% alkoholu. Najlepszą opcją są jednak preparaty dostępne w aptece zawierające słód jęczmienny. Najczęściej zawierają one również inne składniki pomocne podczas karmienia piersią.

Bibliografia

 1. Borszewska-Kornacka, Maria Katarzyna, et al. „Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji.” Stand Med Pediatr 10.3 (2013): 265-279.
 2. Swora-Cwynara, Ewelina, Agnieszka Polaczykb, and Agnieszka Dobrowolskac. „Żywienie kobiet w ciąży i karmiących piersią.” PIELĘGNIARSTWO POLSKIE POLISH NURSING (2023): 102.
 3. Grzymisławski, Marian, Hanna Stankowiak-Kulpa, and Małgorzata Włochal. „Celiakia-standardy diagnostyczne i terapeutyczne 2010 roku.” Forum Zaburzeń Metabolicznych. Vol. 1. No. 1. 2010.
 4. https://femaltiker.pl/ (21.01.2024 20:11)
 5. https://pharmadot.pl/ (21.01.2024 20:24)
 6. https://www.lactosan.pl/ (21.01.2024 21:11)

Omawiane substancje

 • Cholina

  Cholina to organiczny związek chemiczny, który jest wykorzystywany w medycynie jako substancja lecznicza w leczeniu chorób układu nerwowego i wątroby.
  substancje syntetyczne
 • Słód jęczmienny

  Słód jęczmienny jest substancją leczniczą wykorzystywaną głównie w produkcji piwa oraz jako składnik suplementów diety. Zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i białka.
  Surowce roślinne
 • Witamina B12

  Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i krwiotwórczego. Jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, którą organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Wtórny niedobór laktazy

  Wtórny niedobór laktazy jest chorobą, która powoduje trudności w trawieniu laktozy, czyli cukru występującego w mleku i jego przetworach. Objawy schorzenia mogą obejmować bóle brzucha, wzdęcia, biegunki oraz nudności.
 • Zaburzenia laktacji

  Zaburzenia laktacji to stan, w którym kobieta ma trudności z produkcją lub wydzielaniem mleka. Może to prowadzić do problemów z karmieniem piersią i wpłynąć na zdrowie dziecka i matki.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .