aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, ,

Dowiedz się, jak leczyć fibromialgię

Jak wygląda leczenie fibromialgii?

Fibromialgia to choroba wielu dolegliwości, dlatego trudno ją zdiagnozować. Czasem pacjenci mają po kilkanaście lub kilkadziesiąt rożnych objawów. Bywa, że fibromialgię „klasyfikuje” się jako formę zaburzeń psychicznych czy maskowaną depresję.
Trudności z diagnozą fibromialgii

Co to jest fibromialgia?

Fibromialgia (FM) to szeroko rozpowszechniona choroba. Jest zespołem bólowym o nieznanej etiologii (najczęściej powiązanym z różnego rodzaju sytuacjami stresowymi). Często współwystępuje z reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczniem rumieniowatym układowym, chorobą reumatoidalną stawów, bólami krzyża, zespołem jelita drażliwego oraz przy chorobie Parkinsona. Charakteryzuje się przewlekłym, uogólnionym bólem mięśniowo-stawowym (trwającym przynajmniej 3 miesiące) oraz bolesnością w typowych punktach uciskowych – tkliwych (Ryc.1), zaburzeniami snu, zmęczeniem oraz uczuciem sztywności ciała [1].

Jakie są punkty tkliwe z fibromialgii?

Jak wspomniano wyżej – nie jest znana dokładna etiologia FM. Jako potencjalną przyczynę jej występowania uważa się zaburzenia przewodnictwa w synapsach serotoninergicznych,  pojawiające się prawdopodobnie na skutek defektu genetycznego. Mechanizm tego zjawiska najprawdopodobniej związany jest z tak zwaną centralną sensytyzacją, czyli nadmierną pobudliwością struktur odpowiedzialnych za przewodzenie bólu w rdzeniu kręgowym i w mózgu.

FM występuje 8 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, najczęściej między 35 a 55 rokiem życia, jednakże może wystąpić w każdym wieku, nawet u 7-letnich dzieci, rzadko u nastolatków [2].

Fibromialgia — leczenie naturalne. Jak wygląda?

Bardzo ważnym aspektem w postępowaniu niefarmakologicznym jest identyfikacja czynników wywołujących stres lub innych zaburzeń emocjonalnych. Po ich identyfikacji konieczne jest opracowanie sposobu na ograniczenie ich wpływu na stan zdrowia lub całkowitą eliminację tych czynników. Ważnymi elementami mającymi wpływ na poprawę stanu zdrowia jest przede wszystkim odpowiedni rytm pracy, odpoczynku oraz prawidłowa higiena snu – czyli sen dający odpoczynek.

Powszechnie stosowanymi formami terapii są krioterapia ogólnoustrojowa (która polega na oddziaływaniu na powierzchnię ciała bardzo niskimi temperaturami – poniżej 110 ℃) oraz kompleksowe leczenie uzdrowiskowe z wykorzystaniem terapii poznawczo-behawioralnej ukierunkowanej na ból lub bezsenność [3].

Dobre efekty przynosi także leczenie w Klinice Leczenia Bólu w Dachau, gdzie stosowana jest terapia multimodalna. Czas leczenia wynosi 5 tygodni i jest fuzją metod fizykoterapeutycznych, psychologicznych i farmakologicznych. Do łagodzenia objawów FM przyczyniają się także ćwiczenia fizyczne w wodzie, kąpiele z użyciem siarczku magnezu oraz masaże.

Jak leczyć fibromialgię?

Leczenie przy użyciu leków powinno być dopasowane do każdego pacjenta indywidualnie. Celem zastosowania leków jest zmniejszenie bólu, poprawa nastroju oraz polepszenie jakości snu. W leczeniu FM używane są następujące leki, które powinny być stosowane w najmniejszej skutecznej dawce [4]:

a) trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, np. amitryptylina;

Uwaga: nie należy traktować FM jako formy/odmiany depresji. Po prostu te same substancje (neuroprzekaźniki) uczestniczą w regulacji nastroju w jednym obszarze mózgu, a przewodzenia bólu w innym obszarze ludzkiego mózgu.

b) inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, np. duloksetyna, mirtazapina, wenlafaksyna;

c) leki przeciwbólowe, np. paracetamol lub silniejszy lek przeciwbólowy: tramadol;

d) leki przeciwpadaczkowe, np. pregabalina, gabapentyna, pramipeksol.

NIE zaleca się stosowania leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), glikokortykosteroidów (GKS), hormonu wzrostu, ze względu na brak dowodów skuteczności i duże ryzyko skutków ubocznych.

Jaki jest nowy lek na fibromialgię?

Ostatnie lata to czas wzmożonej dyskusji dotyczącej fibromialgii, jej patogenezy oraz nowych możliwości leczenia. Na jednym z międzynarodowych kongresów poświęconych właśnie fibromialgii, przedstawione zostały wyniki badań, z których wynika, że prawdopodobnym jest autoimmunologiczne podłoże fibromialgii – toczeń rumieniowaty czy choroba Hashimoto. Co do nowych opcji terapeutycznych – w trakcie badań klinicznych jest esketamina, która obecnie stosowana jest w leczeniu depresji.

Bibliografia

 1. Kanecki K, Tyszko P. Fibromialgia w praktyce lekarza rodzinnego. Forum Medycyny Rodzinnej. 2016: 10(2): 59-65.
 2. Zhang L, Zhu J, Chen Y, Zhao J. Meta-analysis reveals a lack of association between a common catechol-O-methyltransferase (COMT) polymorphism val(158)met and fibromyalgia. Int. J. Clin. Exp. Pathol. 2014: 7: 8489–8497.
 3. Lami M.J, Martinez M.P, Sanchez A.I. Systematic review of psychological treatment in fibromyalgia. Curr. Pain Headache Rep. 2013: 17: 345.
 4. Perrot S, Russell I.J. More ubiquitous effects from non-pharmacologic than from pharmacologic treatments for fibromyalgia syndrome: a meta-analysis examining six core symptoms. Eur. J. Pain. 2014: 18: 1067–1080.

Omawiane substancje

 • Duloksetyna

  Duloksetyna to lek przeciwdepresyjny stosowany w leczeniu zaburzeń nastroju. Substancja ta wpływa na poziom serotoniny i noradrenaliny w mózgu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Gabapentyna

  Gabapentyna jest lekiem stosowanym w leczeniu padaczki oraz bólu neuropatycznego. Jest to substancja o działaniu przeciwpadaczkowym i przeciwbólowym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Mirtazapina

  Mirtazapina jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w terapii depresji i lęku. Substancja ta wpływa na poziom neuroprzekaźników w mózgu, poprawiając nastrój i zmniejszając objawy depresji.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Pramipeksol

  Pramipeksol jest lekiem stosowanym w leczeniu choroby Parkinsona. Substancja ta działa poprzez zwiększenie ilości dopaminy w mózgu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Pregabalina

  Pregabalina to lek przeciwpadaczkowy stosowany również w leczeniu bólu neuropatycznego. Substancja ta działa poprzez hamowanie uwalniania neuroprzekaźników, co zmniejsza pobudzenie neuronów i łagodzi objawy chorób neurologicznych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Tramadol

  Tramadol jest lekiem przeciwbólowym stosowanym w leczeniu umiarkowanego i silnego bólu. Substancja ta działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając odczuwanie bólu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wenlafaksyna

  Wenlafaksyna to lek przeciwdepresyjny stosowany w terapii zaburzeń nastroju. Substancja ta wpływa na poziom neuroprzekaźników w mózgu, poprawiając samopoczucie pacjenta.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Choroba Parkinsona

  Choroba Parkinsona jest neurodegeneracyjnym schorzeniem, które powoduje stopniowe uszkodzenie układu nerwowego i prowadzi do zaburzeń ruchowych oraz innych objawów. Jest to choroba przewlekła, postępująca i nieuleczalna, ale istnieją metody leczenia, które mogą pomóc w łagodzeniu jej objawów.
 • Reumatoidalne zapalenie stawów

  Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, która powoduje przewlekłe zapalenie stawów i prowadzi do ich zniszczenia. Objawy obejmują ból, sztywność i obrzęk stawów, a także zmęczenie i gorączkę.
 • Toczeń rumieniowaty

  Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, która może wpłynąć na różne narządy i układy w organizmie. Objawy mogą obejmować zmiany skórne, bóle stawów, zmęczenie i problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .