leki-orange

Niedobór witaminy A

Rozdziały

Jakie są objawy niedoboru witaminy A?

O zbyt niskim poziomie witaminy A w organizmie świadczą takie objawy jak:
- zaburzenia widzenia w warunkach słabego oświetlenia (tzw. kurza ślepota);
- suchość skóry i oczu;
- łamliwość włosów i paznokci;
- spadek odporności;
- zahamowanie wzrostu;
- brak apetytu;
- trądzik;
- problemy z płodnością.

Jakie są przyczyny niedoboru witaminy A?

Witaminę A pozyskiwana jest z pożywienia, stąd też do najczęstszych przyczyn jej niedoboru należą zbyt niskie jej spożycie oraz zaburzenia jej wchłaniania w jelitach. Niedobór witaminy A może wynikać ze stosowania diety ubogiej w pokarmy będące jej źródłem lub z ogólnego niedożywienia.

Do przyczyn niedoboru witaminy A zalicza się także:
- współistniejący niedobór cynku lub żelaza – sprzyjają one niedoborowi witaminy A, a jednocześnie utrudniają jego leczenie;
- choroby upośledzające trawienie i wchłanianie, takie jak: celiakia, niewydolność trzustki, choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Chrona) czy kamica żółciowa;
- nadużywanie alkoholu – powoduje zmianę aktywności enzymów uczestniczących w prawidłowym metabolizmie witaminy A i uniemożliwia jej prawidłowe działanie.

Jak zdiagnozować niedobór witaminy a?

Aby zdiagnozować niedobór witaminy A, lekarz może zlecić wykonanie badania krwi, które pokaże poziom witaminy A w organizmie.

Jak zapobiegać niedoborowi witaminy A?

Profilaktyka niedoboru witaminy A opiera się na uwzględnianiu w codziennej diecie produktów stanowiących jej źródło. Warto pamiętać o spożywaniu co najmniej pięć razy dziennie warzyw i owoców – oprócz uzupełnienia zapasu witaminy A, niesie to wiele innych korzyści. W podobny sposób postępuje się w przypadku niewielkiego niedoboru, niewywołującego istotnych objawów.

Leczenie niedoboru witaminy A

Większego stopnia deficyt witaminy A wymaga stosowania preparatów witaminy A w dawkach ustalonych przez lekarza. Wielkość dawki i czas jej stosowania zależą przede wszystkim od stopnia niedoboru, wieku i masy ciała. Należy przy tym pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek – witamina A jest związkiem gromadzonym i przetwarzanym w wątrobie, stąd jej nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia. W przypadku współistnienia zaburzeń wpływających na metabolizm witaminy A (jak wymieniony wcześniej niedobór cynku lub żelaza, alkoholizm), równolegle wprowadza się postępowanie dążące do ich usunięcia – ułatwia to wyrównanie niedoboru witaminy A, a w niektórych przypadkach jest do tego niezbędne.

Leki na niedobór witaminy a

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu niedoboru witaminy A.
Loading...

Koniec.

No more pages to load