Które tabletki z magnezem i potasem są dobre?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jaki jest najlepszy magnez z potasem?

Leki i suplementy diety z magnezem i potasem są jednymi z częściej kupowanych w aptekach. Które produkty wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze preparatu? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym poradniku.
Jaki jest najlepszy magnez z potasem?

Po co nam magnez i potas?

Magnez i potas to bardzo ważne mikroelementy naszego organizmu. Odpowiadają za prawidłową pracę komórek mięśniowych i nerwowych. Magnez jest niezbędnym elementem do rozwoju kości. Niedobory magnezu mogą zaburzać funkcjonowanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Brak magnezu może być przyczyną nieregularnego rytmu serca lub nadmiernego ciśnienia tętniczego krwi. Główną rolą potasu jest utrzymanie prawidłowej pracy układu nerwowego i przewodnictwa nerwowego. Wraz z magnezem odpowiada, np. za pracę serca. Oprócz tego magnez i potas to duet na skurcze i zmęczenie [1,2].

Ile nam potrzeba magnezu i potasu?

Jeśli jest to możliwe, zawsze powinniśmy uzupełniać niedobory naturalnymi produktami, czyli z diety. Jednak ile faktycznie powinniśmy przyjmować magnezu i potasu na dobę? W przypadku magnezu zaleca się dostarczanie około 400 mg Mg2. Jeśli chodzi o potas, to dorosły człowiek powinien przyjmować około 3 g potasu na dobę [1,2].

No dobrze, ale które produkty żywnościowe są bogate w te minerały? Magnez w dużych ilościach znajduje się w zielonych warzywach, orzechach, pestkach i produktach pełnoziarnistych oraz wodzie wysokomagnezowej. Jeśli chodzi o potas, to spore jego ilości znajdziemy w owocach i warzywach, mięsie, nabiale i orzechach. Co zrobić, jeśli ciężko dostarczyć te składniki z diety? Które tabletki z magnezem i potasem są najlepsze [1,2]?

Jak wybrać dobry magnez z potasem?

W przypadku preparatów z tymi minerałami mamy dość szerokie pole wyboru. W aptece znajdziemy leki z magnezem i potasem oraz suplementy diety. Do wyboru mamy również tabletki, kapsułki oraz tabletki musujące. Niektóre produkty będą miały większe stężenie omawianych składników, a niektóre mniejsze, dzięki czemu łatwo dopasować odpowiednią dawkę. Jaki magnez z potasem będzie dobry? Zerknijcie na poniższe wybrane produkty.

Leki z magnezem i potasem

W aptece można się często spotkać ze stwierdzeniem, że pacjent chce magnez lub potas w formie leku, a nie suplementu diety. W przypadku tych preparatów jest wybór i istnieją dwie znane tabletki z magnezem i potasem jako lek.

Aspargin, tabletki

Magnokal Asparaginian, tabletki

Magnezowo-potasowe suplementy diety

Jeśli zrezygnujemy z wyboru leku z magnezem i potasem, to mamy do dyspozycji wiele preparatów jako suplementy diety. Niektóre z nich zasługują na uwagę, gdyż zawierają wysoce przyswajalne formy składników aktywnych. Ponadto występują w różnych formach: kapsułek, tabletek, tabletek musujących, a nawet shotów do picia.

Olimp Chela-Mag B6 Skurcz, kapsułki

Potazek MAG, kapsułki

NeoMag Skurcz, tabletki

KatelinMAG B6 Forte, kapsułki

Doppelherz aktiv Na skurcze, tabletki

Plusssz Magnez Skurcz Cytrynian, tabletki musujące

Które tabletki z magnezem i potasem wybrać?

Zaletą preparatów z magnezem i potasem jest fakt, że możemy wybrać lek. Niestety ich minusem w formie leku jest ilość magnezu i potasu w jednej tabletce. Pomimo tego, że leki te zawierają dobre formy tych składników, to trzeba ich stosować dużo. Zalecane dzienne dawkowanie to 2 tabletki 3 razy na dobę. Suplementy oferują większy wybór preparatów. Co ciekawe, większość produktów ma w składzie dobrze przyswajalne formy magnezu i potasu o dość dużej koncentracji w jednej tabletce lub kapsułce. Z tego powodu, aby dostarczyć odpowiednią dawkę dobową, można przyjmować mniej preparatu na raz – zwykle od 1 do 2 kapsułek na dobę.

Tabletki z magnezem i potasem są bezpieczne dla zdrowia, jednak pewne grupy pacjentów nie powinny ich przyjmować. Jeśli przyjmujesz leki na serce z glikozydami naparstnicy (np. Digoxin) nie powinieneś brać potasu, bo może to prowadzić do nieprawidłowej pracy serca. Podobnie jeśli masz nadciśnienie i bierzesz leki, które same z siebie zwiększają poziom potasu w organizmie (np. Spironol, Verospiron, Prenessa, Prestarium, Benalapril).

Bibliografia

 1. „Office of Dietary Supplements - Magnesium”. Dostęp: 31 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
 2. „Office of Dietary Supplements - Potassium”. Dostęp: 2 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Potassium-HealthProfessional/

Powiązane produkty

 • MagnoKal Asparaginian, tabletki, 250 mg+250 mg
  Lek bez recepty
  tabletki250 mg+250 mg
 • Aspargin, tabletki, 250 mg+250 mg
  Lek bez recepty
  tabletki250 mg+250 mg

Omawiane substancje

 • Cytrynian magnezu

  Cytrynian magnezu to organiczny związek chemiczny, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to źródło magnezu, który jest ważnym składnikiem mineralnym dla organizmu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Cytrynian potasu

  Cytrynian potasu to sól organiczna, która jest stosowana jako suplement diety. Jest to składnik wielu napojów izotonicznych i elektrolitowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Glukonian magnezu

  Glukonian magnezu to organiczny związek chemiczny, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to źródło magnezu, który jest ważnym składnikiem mineralnym dla organizmu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Witamina B6

  Witamina B6 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego. Można ją znaleźć w produktach spożywczych takich jak mięso, ryby, orzechy i banany.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Wodoroasparaginian magnezu

  Wodoroasparaginian magnezu jest suplementem diety stosowanym w celu poprawy funkcjonowania układu nerwowego oraz mięśniowego. Może być również stosowany w terapii chorób serca i nadciśnienia.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Niedobór magnezu

  Niedobór magnezu jest powszechnym schorzeniem, które może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Objawy niedoboru magnezu mogą obejmować bóle mięśni, skurcze, zmęczenie i problemy z układem nerwowym.
 • Niedobór potasu

  Niedobór potasu może prowadzić do zaburzeń rytmu serca oraz osłabienia mięśni. Występowanie niedoboru potasu może być spowodowane nieodpowiednią dietą lub chorobami układu pokarmowego.
 • Skurcz

  Schorzenie skurczu to stan, w którym mięśnie ciała kurczą się niekontrolowanie, powodując ból i dyskomfort. Może on wystąpić w różnych częściach ciała i być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak stres, zmęczenie, brak ruchu czy choroby układu nerwowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .