,

Szukasz dobrego magnezu na nerwy? Sprawdź, co warto stosować!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jaki jest najlepszy magnez na stres?

Dzisiejszy świat zmusza do życia na wysokich obrotach, co powoduje wiele nerwowych sytuacji. Dochodzi do tego jeszcze często niezdrowa dieta, częste picie kawy oraz nadmierny stres, co sumarycznie powoduje niedobory magnezu. Jaki magnez będzie dobry na stres? Który będzie najlepiej przyswajalny?
Jaki jest najlepszy magnez na stres?

 Jakie są skutki niedoboru magnezu?

Wszystkie stresujące się lub żyjące w ciągłym napięciu osoby, mają zwiększone zapotrzebowanie na magnez. Magnez pełni szereg ważnych dla organizmu funkcji, a jego niedobór może prowadzić np. do:

 • zaburzeń snu;
 • rozdrażnienia i zdenerwowania;
 • problemów z koncentracją;
 • zmęczenia fizycznego i psychicznego.

Objawy niedoboru magnezu są więc podobne do objawów pojawiających się w przypadku nadmiernego stresu. Dlatego mówi się, że magnez ma właściwości hamowania nadmiernej reakcji na stres. Niedobór magnezu powoduje jednocześnie charakterystyczne drżenie powieki czy kończyn [1]. 

Jaki magnez wybrać? Podstawowe zasady

Przy wyborze preparatu magnezu trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest to, czy dany preparat jest lekiem czy suplementem. Trzeba pamiętać, że suplementy mają niższe dawkowanie, nie leczą chorób i nie są przebadane tak, jak leki. Nie oznacza to, że całkowicie należy je skreślić. W pewnych sytuacjach, kiedy nie jest stwierdzony niedobór magnezu, a pacjent chce jedynie suplementować dodatkowo magnez do diety, mogą być one dobrym pomysłem. W większości przypadków warto jednak wybrać produkty lecznicze.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze konkretnego preparatu jest to, w jakiej formie soli on występuje. Najlepiej jeżeli będą to dobrze przyswajalne cytryniany, chelaty czy ewentualnie mleczan. Węglan, wodorotlenek czy tlenek magnezu charakteryzują się słabą przyswajalnością, dlatego preparaty zawierające te sole nie powinny być wybierane. Preparat powinien również zawierać witaminę B6, która zwiększa przyswajanie magnezu. Warto przy okazji zwrócić uwagę na ilość magnezu w danym preparacie i porównać je z innymi dostępnymi na rynku. Przy wyborze znaczenie może mieć również postać, w jakiej występuje dany preparat np. w przypadku wrzodów żołądka nie powinno się wybierać tabletek niepowlekanych [2,3].

Dobry magnez na nerwy  – jakie zawiera dodatki?

Produkty lecznicze zawierają najczęściej sam magnez z dodatkiem witaminy B6. W przypadku suplementów można znaleźć inne substancje, które będą wskazane w przypadku problemów ze stresem. Są to np.:

 • ashwagandha – skutecznie redukuje poziom napięcia i buduje odporność organizmu na stres, dzięki redukcji poziomu kortyzolu we krwi;
 • melisa – jest stosowana w przypadkach stanów lękowych, pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia czy kołatania serca na tle nerwowym;
 • chmiel – ma działanie uspokajające w przypadku słabego lub umiarkowanego napięcia nerwowego, w bólach głowy na tle nerwowym i podczas okresowych problemów ze snem [1,2).

Dobry magnez – lek. Co kupisz w aptece?

W przypadku stwierdzonych niedoborów magnezu, np. kiedy jest on spowodowany chociażby nadmiernym stresem, warto wybrać magnez w postaci produktu leczniczego. Na rynku jest kilka preparatów, mają one postać różnych soli, w większości dobrze przyswajalnych, jak chociażby cytrynian czy mleczan.

Slow-Mag B6, tabletki powlekane dojelitowe

Magnefar B6 Forte, tabletki powlekane

Maglek B6, tabletki

Magnez na stres – przykładowe suplementy diety 

Magnez można znaleźć również w postaci suplementów diety. Tego typu preparaty sprawdzą się doskonale, jeżeli nie jest stwierdzony niedobór magnezu i pacjent chce jedynie uzupełnić dietę o magnez. Dodatkowo występuje w tej grupie wiele preparatów z dodatkami na stres, jak ashwagandha, melisa czy chmiel.

Magne-B6 Zmęczenie i stres, tabletki powlekane

NeoMag Stres, tabletki

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo preparatów zawierających magnez. Większość z nich jest suplementami diety, ale dostępne są również produkty lecznicze. W przypadku stwierdzonych niedoborów magnezu zdecydowanie lepszym wyborem są leki. Przy wyborze preparatu kluczowe jest, w jakiej formie soli on występuje. Należy unikać słabo przyswajalnych tlenku czy węglanu magnezu. Jeżeli magnez ma być suplementowany profilaktycznie, ze względu na przewlekły stres, warto wybrać suplementy diety, które zawierają dodatkowe składniki, takie jak ashwagandha, melisa czy chmiel.

Bibliografia

 1. Fiorentini, Diana, et al. "Magnesium: biochemistry, nutrition, detection, and social impact of diseases linked to its deficiency." Nutrients 13.4 (2021): 1136.
 2. Pickering, Gisèle, et al. "Magnesium status and stress: The vicious circle concept revisited." Nutrients 12.12 (2020): 3672.
 3. Galland, Leo. "Magnesium, stress and neuropsychiatric disorders." Magnesium and trace elements 10 (1993): 287-287.
 4. Slow-Mag B6 charakterystyka produktu leczniczego
 5. Magnefar B6 Forte charakterystyka produktu leczniczego
 6. Maglek B6 charakterystyka produktu leczniczego
 7. https://www.magneb6.com/ (03.02.2024 17:23)
 8. https://witalnapaczka.pl/WISH-NA-STRES-I-ZMECZENIE-Ashwagandha-Magnez-120-kapsulek-p1532 (03.02.2024 17:54)
 9. https://neomag.pl/ (03.02.2024 18:02)

Powiązane produkty

 • Magnefar B6 Forte, tabletki powlekane, 100 mg + 10,10 mg
  Lek bez recepty
  tabletki powlekane100 mg + 1010 mg
 • Maglek B6, tabletki, 51 mg
  Lek bez recepty
  tabletki51 mg
 • Slow-Mag B6, tabletki powlekane dojelitowe, 64 mg
  Lek bez recepty
  tabletki powlekane dojelitowe64 mg

Omawiane substancje

 • Cytrynian magnezu

  Cytrynian magnezu to organiczny związek chemiczny, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to źródło magnezu, który jest ważnym składnikiem mineralnym dla organizmu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Mleczan magnezu

  Mleczan magnezu to organiczny związek chemiczny, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to biały proszek o słodkawym smaku.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Tlenek magnezu

  Tlenek magnezu to biały proszek, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to związek chemiczny składający się z magnezu i tlenu.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Niedobór magnezu

  Niedobór magnezu jest powszechnym schorzeniem, które może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Objawy niedoboru magnezu mogą obejmować bóle mięśni, skurcze, zmęczenie i problemy z układem nerwowym.
 • Stres

  Stres jest jednym z najczęstszych schorzeń współczesnego społeczeństwa, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, depresja czy choroby autoimmunologiczne.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .