,

Który magnez powinni brać mężczyźni?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jaki jest najlepszy magnez dla mężczyzn?

O magnezie słyszał chyba każdy, ale który magnez jest najlepszy dla mężczyzn? Na które składniki zwrócić uwagę dodatkowo, wybierając preparat dla mężczyzn? Czy warto sięgać po coś więcej niż sam magnez?
Dobry magnez dla mężczyzn: Testomag czy Androvit Plus (fot. leki.pl).

Czy magnez dla mężczyzn jest ważny?

Magnez to bardzo ważny mikroelement dla prawidłowego funkcjonowania organizmu mężczyzn, ale również kobiet. Ten pierwiastek odpowiada za utrzymanie szeregu ważnych procesów życiowych. Jest niezbędny do powstawania białek, komórek mięśniowych i nerwowych. Magnez bierze udział w regulacji poziomu glukozy we krwi oraz naszego ciśnienia tętniczego krwi [1].

Jakie są objawy niedoboru magnezu?

Generalnie ryzyko niedoboru magnezu u zdrowego człowieka, który ma zróżnicowaną dietę, jest dość niewielkie. Do najczęstszych niedoborów magnezu należy szybka męczliwość, utrata apetytu oraz nudności i wymioty. Bardzo często pojawiają się także skurcze i drżenia mięśniowe lub mrowienie w kończynach. Przy długim niedoborze magnezu mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca [1].

Sprawę stwierdzenia niedoborów komplikuje także fakt, że poziom magnezu z badań krwi niezbyt dobrze odzwierciedla faktyczne ilości tego mikroelementu w organizmie. Wynika to z tego, że większość magnezu jest zakamuflowana w kościach, mięśniach i innych miejscach w organizmie. Z tego powodu magnez jest jednym z mikroelementów, które w rozsądnych ilościach można bez przeszkód suplementować. Ile magnezu należy przyjmować [1]?

Jak dużo brać magnezu?

Pojawia się zapewne pytanie, ile dziennie powinniśmy przyjmować magnezu. Jeśli chodzi o dorosłych mężczyzn, to zalecane dzienne spożycie wynosi około 400 mg. Chodzi tutaj o magnez, który przyjmujemy ze wszystkich źródeł. Gdzie w diecie znajduje się najwięcej magnezu? Możemy go znaleźć, np. w:

 • szpinak;
 • rośliny strączkowe;
 • zielone warzywa liściaste;
 • nasiona;
 • orzechy;
 • produkty pełnoziarniste;
 • produkty pochodzenia zwierzęcego [1].

Ile powinno się brać magnezu? To zależy od jego podaży w diecie. Jeśli jesz dużo produktów bogatych w magnez i np. pijesz wodę bogatą w ten mikroelement, to możesz go przyjmować mniej. Przy diecie ubogiej w magnez zaleca się zwiększenie jego suplementacji. Preparaty z magnezem mają różne jego ilości w tabletce. Zwykle oscyluje to w granicach od 50 do 100 mg Mg2+. W takim przypadku zwykle zaleca się przyjmowanie od 2 do 4 tabletek na dobę.

Magnez to bezpieczny mikroelement, który ciężko jest przedawkować. Nadmierne ilości magnezu usuwane są przez nerki wraz z moczem. Jeśli dojdzie do przedawkowania tego składnika, to efekty uboczne są umiarkowane i szybko mijają. Przy nadmiernym spożyciu magnezu możemy doświadczyć biegunki, nudności i wymiotów oraz bólu i skurczu brzucha [1].

Dobry magnez dla mężczyzn

Jaki magnez będzie najlepszy dla mężczyzny? Można by tutaj napisać, że najlepiej wybrać lek (np. Magnefar B6 Forte, Maglek B6, Magne B6 Forte) i sprawa załatwiona. Jednak na potrzeby tego artykułu skupimy się na magnezie dla mężczyzn. Są to preparaty w formie suplementów diety, które obok magnezu zawierają jeszcze inne dodatki.

Bardzo częstym dodatkiem w magnezie dla mężczyzn są witaminy i inne minerały. Występują tam w dość małych ilościach, dlatego przyjmując zalecaną dzienną dawkę, która zwykle wynosi 1 tabletkę, nie ma ryzyka przedawkowania innych składników. Niestety wtedy dostarczamy dość małą ilość magnezu.

Kolejny częsty dodatek obok magnezu to ekstrakty i wyciągi roślinne. W magnezie dla mężczyzn znajdziemy korzeń maca (np. w MenMag magnez dla mężczyzn). Ta roślina to adaptogen. Adaptogeny pomagają dostosować nasz organizm do pracy w przewlekłym stresie. Oprócz tego korzeń maca poprawia funkcje poznawcze, płodność, nastrój, pamięć, a nawet polepsza nasz metabolizm. Inne adaptogeny w magnezie dla mężczyzn, to np. ekstrakt z korzenia Ashwagandhy, żeń-szenia lub reishi [2].

MenMag, magnez dla mężczyzn, tabletki

Olimp Testomag, tabletki powlekane

Androvit Plus, kapsułki

FertilMan Plus, tabletki

Jaki magnez dla mężczyzn wybrać?

Wybierając preparat z magnezem dla mężczyzn, warto kupić ten, który zawiera magnez w formie organicznej (np. mleczan, cytrynian), a nie nieorganicznej (np. tlenek, węglan). Formy organiczne są lepiej przyswajalne. Oprócz magnezu często chcemy preparat, który poprawia nastrój, sprawność seksualną i ułatwia życie w stresie. Taką funkcję po części pełnią adaptogeny (np. maca, ashwagandha, żeń-szeń). Warto wybierać produkty, które zawierają standaryzowane ekstrakty lub wyciągi, bo wtedy mamy pewność co do ilości substancji czynnych.

Bibliografia

 1. „Office of Dietary Supplements – Magnesium”. Dostęp: 31 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
 2. G. F. Gonzales, „Ethnobiology and Ethnopharmacology of Lepidium meyenii (Maca), a Plant from the Peruvian Highlands”, Evid.-Based Complement. Altern. Med. ECAM, t. 2012, s. 193496, 2012, doi: 10.1155/2012/193496.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Diglicynian magnezu

  Diglicynian magnezu to substancja lecznicza stosowana w leczeniu zaburzeń rytmu serca oraz niedoboru magnezu w organizmie. Jest to organiczny związek chemiczny, który działa na poziomie komórkowym, regulując przewodzenie impulsów nerwowych i skurcz mięśni.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Glukonian magnezu

  Glukonian magnezu to organiczny związek chemiczny, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to źródło magnezu, który jest ważnym składnikiem mineralnym dla organizmu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Magnez

  Magnez jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Mg i liczbie atomowej 12. Magnez jest ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu człowieka, wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Tlenek magnezu

  Tlenek magnezu to biały proszek, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to związek chemiczny składający się z magnezu i tlenu.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Wyciąg z ashwagandy

  Ashwaganda jest rośliną, która od wieków wykorzystywana jest w medycynie ajurwedyjskiej do leczenia różnych schorzeń, w tym stresu i depresji. Wyciąg z ashwagandy może pomóc w łagodzeniu objawów tych chorób.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z grzybów reishi

  Wyciąg z grzybów reishi jest substancją leczniczą wykorzystywaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i immunomodulacyjne.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z korzenia maca

  Wyciąg z korzenia maca jest substancją leczniczą wykorzystywaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości adaptogenne i hormonalne. Może pomóc w regulacji poziomu hormonów, poprawie libido oraz wzmocnieniu układu odpornościowego.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z korzenia żeń-szenia

  Wyciąg z korzenia żeń-szenia jest substancją leczniczą wykorzystywaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości adaptogenne i pobudzające.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Niedobór magnezu

  Niedobór magnezu jest powszechnym schorzeniem, które może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Objawy niedoboru magnezu mogą obejmować bóle mięśni, skurcze, zmęczenie i problemy z układem nerwowym.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .