Co to jest infekcje intymne?

Infekcje intymne to często występujące u kobiet schorzenie dróg rodnych. Może być wywołane przez różne czynniki, takie jak: grzyby, bakterie, wirusy lub pasożyty.

Przyczyny

Jakie są przyczyny infekcji intymnych?

Wśród przyczyn infekcji intymnych należy wymienić przyczyny związane z nieprawidłowymi nawykami, chorobami współistniejącymi, uwarunkowaniami osobniczymi czy przyjmowanymi lekami. Do zwiększenia ryzyka wystąpienia infekcji zarówno grzybiczych jak i bakteryjnych przyczyniają się m.in.:
-nieprawidłowe nawyki higieniczne,
-antybiotykoterapia,
-cukrzyca,
-ciąża,
-zaburzenia hormonalne,
-suchość pochwy,
-infekcje bakteryjne w obrębie innych narządów,
-stres.

Objawy

Jakie są objawy infekcji intymnych?

W wielu przypadkach objawy infekcji intymnych są do siebie podobne. Pacjentki odczuwają dolegliwości takie jak:
-świąd okolic intymnych,
-pieczenie,
-upławy,
-zmiana zapachu wydzieliny z dróg rodnych,
-zaczerwienienie przedsionka pochwy,
-zmiana wyglądu wydzieliny,
-uczucie suchości w pochwie.
Objawy odczuwane w trakcie przebiegu infekcji są dla pacjentki nieprzyjemne i wiążą się z dyskomfortem. W poszczególnych typach infekcji pochwy objawy mogą być bardziej specyficzne.

Diagnoza

Jak diagnozuje się infekcje intymne?

Część infekcji intymnych można trafnie zdiagnozować na podstawie zgłaszanych przez pacjentkę objawów oraz charakterystyki wydzieliny. Podstawowym badaniem w diagnostyce zakażeń intymnych u kobiet jest ocena mikroskopowa mikrobioty pochwy. W zależności od wyników tej oceny mogą być konieczne dalsze badania diagnostyczne. W określonych przypadkach wykonywany jest posiew wymazu z pochwy, niekiedy również z antybiogramem.

W nawracających infekcjach i ciężkich postaciach choroby konieczne jest pogłębienie diagnostyki i wykonanie badań dodatkowych, które pozwolą na włączenie leczenia celowanego.

Leczenie

Jak leczy się infekcje intymne?

Leczenie infekcji intymnych uzależnione jest od patogenu (przyczyny), który ją wywołał. W leczeniu stosuje się leki podawane dopochwowo oraz doustnie. Część łagodnych infekcji intymnych można leczyć samodzielnie przy pomocy preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Globulki, kapsułki, płyny do irygacji, żele i kremy mogą być pomocniczo stosowane w infekcjach. Pomagają w odtworzeniu prawidłowego poziomu pH pochwy, ograniczają rozwój nieprawidłowej mikroflory, działają nawilżająco i wspomagająco w gojeniu. Składniki niektórych preparatów dostępnych w aptekach bez recepty modyfikują poziom pH środowiska pochwy, kwaśny odczyn – między 3,8 a 4,4 powstrzymuje rozwój mikroorganizmów i stwarza niekorzystne środowisko do kolonizacji. Dzięki temu możliwe jest powstrzymanie rozwoju infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się infekcjom intymnym?

W prewencji infekcji intymnych zalecane jest:
-picie wody przed stosunkiem oraz oddanie moczu i podmycie się po stosunku;
-mycie miejsc intymnych tylko z zewnątrz oraz unikanie irygacji pochwy;
-unikanie perfumowanych płynów do higieny intymnej oraz chusteczek;
-unikanie obcisłej, nieprzewiewnej bielizny, wybieranie tej z naturalnych materiałów;
-spanie bez bielizny lub w luźnej piżamie/koszuli;
-unikanie używania wkładek higienicznych na co dzień;
-zachowywanie zasad higieny w miejscach typu sauna, basen itp. – siadanie nago wyłącznie na ręcznikach;
-stosowanie naturalnych probiotyków i ich suplementacja – włącznie z tą doustną, jak i dopochwową (skuteczność doustnych probiotyków w zapobieganiu i leczeniu opisano w badaniach klinicznych);
-w przypadku kontaktów seksualnych z nowymi partnerami zaleca się stosowanie prezerwatyw.