W wielu przypadkach objawy infekcji intymnych są do siebie podobne. Pacjentki odczuwają dolegliwości takie jak:
-świąd okolic intymnych,
-pieczenie,
-upławy,
-zmiana zapachu wydzieliny z dróg rodnych,
-zaczerwienienie przedsionka pochwy,
-zmiana wyglądu wydzieliny,
-uczucie suchości w pochwie.
Objawy odczuwane w trakcie przebiegu infekcji są dla pacjentki nieprzyjemne i wiążą się z dyskomfortem. W poszczególnych typach infekcji pochwy objawy mogą być bardziej specyficzne.
Wśród przyczyn infekcji intymnych należy wymienić przyczyny związane z nieprawidłowymi nawykami, chorobami współistniejącymi, uwarunkowaniami osobniczymi czy przyjmowanymi lekami. Do zwiększenia ryzyka wystąpienia infekcji zarówno grzybiczych jak i bakteryjnych przyczyniają się m. in.:
-nieprawidłowe nawyki higieniczne,
-antybiotykoterapia,
-cukrzyca,
-ciąża,
-zaburzenia hormonalne,
-suchość pochwy,
-infekcje bakteryjne w obrębie innych narządów,
-stres.
Część infekcji intymnych można trafnie zdiagnozować na podstawie zgłaszanych przez pacjentkę objawów oraz charakterystyki wydzieliny. Podstawowym badaniem w diagnostyce zakażeń intymnych u kobiet jest ocena mikroskopowa mikrobioty pochwy. W zależności od wyników tej oceny mogą być konieczne dalsze badania diagnostyczne. W określonych przypadkach wykonywany jest posiew wymazu z pochwy, niekiedy również z antybiogramem.
W nawracających infekcjach i ciężkich postaciach choroby konieczne jest pogłębienie diagnostyki i wykonanie badań dodatkowych, które pozwolą na włączenie leczenia celowanego.
Zaleca się:
-picie wody przed stosunkiem oraz oddanie moczu i podmycie się po stosunku,
-mycie miejsc intymnych tylko z zewnątrz oraz unikanie irygacji pochwy,
-unikanie perfumowanych płynów do higieny intymnej oraz chusteczek,
-unikanie obcisłej, nieprzewiewnej bielizny, wybieranie tej z naturalnych materiałów,
-spanie bez bielizny lub w luźnej piżamie/koszuli,
-unikanie używania wkładek higienicznych na co dzień,
-zachowywanie zasad higieny w miejscach typu sauna, basen itp. – siadanie nago wyłącznie na ręcznikach,
-stosowanie naturalnych probiotyków i ich suplementacja – włącznie z tą doustną, jak i dopochwową (skuteczność doustnych probiotyków w zapobieganiu i leczeniu opisano w badaniach klinicznych),
-w przypadku kontaktów seksualnych z nowymi partnerami zaleca się stosowanie prezerwatyw.
Leczenie infekcji intymnych uzależnione jest od patogenu (przyczyny,) który ją wywołał. W leczeniu stosuje się leki podawane dopochwowo oraz doustnie. Część łagodnych infekcji intymnych można leczyć samodzielnie przy pomocy preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Globulki, kapsułki, płyny do irygacji, żele i kremy mogą być pomocniczo stosowane w infekcjach. Pomagają w odtworzeniu prawidłowego poziomu pH pochwy, ograniczają rozwój nieprawidłowej mikroflory, działają nawilżająco i wspomagająco w gojeniu. Składniki niektórych preparatów dostępnych w aptekach bez recepty modyfikują poziom pH środowiska pochwy, kwaśny odczyn – między 3,8 a 4,4 powstrzymuje rozwój mikroorganizmów i stwarza niekorzystne środowisko do kolonizacji. Dzięki temu możliwe jest powstrzymanie rozwoju infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych.
Koniec.
No more pages to load