leki-orange

Łupież pstry

Rozdziały

Jakie są objawy łupieżu pstrego?

Łupież pstry powoduje powstanie plam o różnym zabarwieniu, początkowo różowym, następnie żółtobrunatnym i brunatnym. Plamy mogą mieć różną wielkość, czasem są małe, o średnicy kilku milimetrów, z czasem mogą się powiększać, rozsiewać i zlewać. Lokalizują się najczęściej na karku, ramionach, plecach, klatce piersiowej.

W lecie, po ekspozycji na słońce (np. po opalaniu), w miejscu zakażenia obserwuje się białe, dobrze odgraniczone plamy.

Charakterystyczną cechą plam jest powierzchowne złuszczanie i obecność drobnych łusek. Często obserwuje się nawroty choroby.

Jakie są przyczyny łupieżu pstrego?

Bezpośrednią przyczyną rozwoju łupieżu pstrego są drożdżopodobne grzyby z rodzaju Malassezia, naturalny składnik mikrobiomu skóry. Jego patologicznemu namnażaniu się, sprzyjają np. czynniki klimatyczne, takie jak wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza.

Do rozwoju drobnoustrojów przyczynia się też nadmierne pocenie się i hiperaktywność gruczołów łojowych.

Inne czynniki ryzyka rozwoju łupieżu pstrego:
-długotrwała antybiotykoterapia,
-długotrwałe leczenie sterydami,
-dieta uboga w cynk, selen oraz witaminy A, E i z grupy B,
-osłabienie odporności,
-stosowanie leków immunosupresyjnych.

Jak zdiagnozować łupież pstry?

Łupież pstry jest często występującą chorobą i łatwo można go rozpoznać na podstawie samego wyglądu skóry. Celem potwierdzenia wykonuje się badanie mykologiczne. W diagnostyce łupieżu pstrego lekarz może również wykorzystać lampę Wooda i obejrzeć pod nią zmiany na skórze.

Jak zapobiegać łupieżowi pstremu?

Zapobieganie polega na przestrzeganiu zasad higieny osobistej. Należy do nich m.in. używanie czystych ręczników (niedzielenie ręcznika z innymi), noszenie czystej odzieży (nienoszonej przez inne osoby).

Leczenie łupieżu pstrego

W łupieżu pstrym stosuje się leki przeciwgrzybicze miejscowo lub ogólnie. Większość przypadków poddaje się leczeniu miejscowemu, przy długotrwałym zakażeniu lub nasileniu zmian chorobowych wskazana jest terapia ogólna (doustna). Stosuje się szampony przeciwłupieżowe zawierające pochodne azolowe (np. ketokonazol, klotrimazol, ekonazol), oktopiroks, siarczek selenu, pitytonian cynku. Szampon po spienieniu należy pozostawić na powierzchni skóry na kilka minut i spłukać. Jest to bardzo ważne, aby zapewnić lekowi zawartemu w szamponie odpowiednie działanie. Skuteczne są również pochodne azolowe w kremach.

Leki na łupież pstry

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu łupieżu pstrego.
Loading...

Koniec.

No more pages to load