leki-orange

Ostre zapalenie pochwy

Rozdziały

Jakie są objawy ostrego zapalenia pochwy?

Sam przebieg schorzenia i specyfika poszczególnych symptomów zależą od rodzaju zapalenia, najczęściej jednak zapalenie pochwy oraz sromu daje objawy takie jak:
-swędzenie pochwy – gdy pojawia się pieczenie i uporczywy świąd, to te dolegliwości mogą stawać się intensywniejsze, np. podczas kąpieli;
-zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych oraz błony śluzowej pochwy;
-upławy – wydzielina z pochwy przybiera inną konsystencję, barwę i zapach, w śluzie mogą pojawiać się grudki.

Jakie są przyczyny ostrego zapalenia pochwy?

Stan zapalny pochwy to często wynik nieprawidłowej higieny miejsc intymnych. Zaleca się używania do pielęgnacji kosmetyków naturalnych, pozbawionych sztucznych barwników i zapachów. W przypadku nawracających stanów zapalnych pochwy warto nosić dobrej jakości bieliznę, która umożliwia naturalną wentylację i przepływ powietrza na przykład bieliznę z czystej bawełny. Stan zapalny pochwy może pojawić się po miesiączce, ale także po poronieniu. Stanom zapalnym miejsc intymnych sprzyja korzystanie z toalet czy basenów publicznych.

Do innych przyczyn, które mogą wywołać zapalenie pochwy, należą:
-zabiegi ginekologiczne;
-kilku partnerów seksualnych;
-zbyt częste irygacje, które zaburzają równowagę flory bakteryjnej pochwy;
-błędy w higienie osobistej miejsc intymnych;
-stan zapalny pochwy pojawia się częściej u kobiet, które używają tamponów;
-dolegliwość diagnozowana jest częściej u kobiet z zaburzeniami miesiączkowania;
-niewłaściwa dieta, a więc bogata w cukry i produkty wysokoprzetworzone.

Jak zdiagnozować ostre zapalenie pochwy?

O stanie zapalnym pochwy świadczy szereg objawów, w tym: ból podczas stosunku płciowego lub oddawania moczu, pieczenie i świąd pochwy, zaczerwienienie sromu i pochwy, a także upławy i nieprzyjemny „rybi” zapach. Nieprawidłowa wydzielina z pochwy ma specyficzny zapach i konsystencję.

Jak zapobiegać ostremu zapaleniu pochwy?

Sposobem na zminimalizowanie ryzyka rozwinięcia się zapalenia pochwy jest stosowanie się do zasad profilaktyki. Są one równie istotne jako uzupełnienie leczenia, gdy zapalenie pochwy już się rozwinie. Metody wspomagające zdrowie intymne, o których warto pamiętać, to m.in.:
-profilaktyka związana z prawidłową higieną intymną (łagodne środki myjące, osuszanie narządów płciowych oddzielnym ręcznikiem, częste wymienianie wkładek, przewiewna bielizna, podcieranie się od przodu do tyłu);
-sięganie po probiotyki (np. kefiry, jogurty), a także probiotyki dopochwowe;
-odpowiednia dieta, szczególnie dieta bezcukrowa, uwzględniająca owoce i warzywa, a także picie odpowiednich ilości wody;
-higiena w przypadku współżycia (prysznic przed i po, skorzystanie z toalety po zbliżeniu);
-unikanie palenia papierosów i picia alkoholu;
-ograniczenie stresu.

Leczenie ostrego zapalenia pochwy

Leczenie zależne jest od tego, co wywołało zapalenie pochwy, dlatego przed ustaleniem przez lekarza sposobu leczenia ważne jest pobranie wymazu z pochwy. Bakteryjne zapalenie pochwy oraz drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu są często spotykane przez ginekologów położników. Leczenie obu dolegliwości jest trudne ze względu na podobne objawy i tendencję do nawracania. W zależności od wyniku badania podaje się antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze, niekiedy zarówno doustnie, jak i dopochwowo. W niektórych przypadkach leczeniu poddany powinien zostać również partner. Dodatkowo zaleca się stosowanie leków zawierających bakterie kwasu mlekowego.

Leki na ostre zapalenie pochwy

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu ostrego zapalenia pochwy.
Loading...

Koniec.

No more pages to load