Dostępne postaci leku

tabletki, kapsułki

Popularne połączenia

witamina C, witamina E, cynk

Działanie

Luteina to naturalny barwnik, który chroni nasze oczy i skórę. Działa jak tarcza, blokując szkodliwe promienie światła, zwłaszcza ultrafioletowe. Przeciwdziała też szkodliwym wolnym rodnikom, które mogą uszkodzić nasze komórki. W ten sposób luteina wspomaga naszą widoczność i zdrowie skóry.

Wskazania

Luteina to substancja, którą stosuje się głównie dla ochrony zdrowia oczu. Lekarz może zalecić jej stosowanie, jeśli zauważy, że twoje oczy są narażone na uszkodzenia przez światło słoneczne lub jeśli masz problemy ze wzrokiem. Luteina może pomóc też w przypadkach takich jak: zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, które są typowe dla osób starszych, albo w przypadkach, kiedy twoje oczy są narażone na dużą ilość światła niebieskiego, na przykład przez długotrwałe patrzenie na ekran komputera.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających luteinę bez konsultacji z lekarzem, jeśli jesteś alergikiem, gdyż może ona wywołać reakcję alergiczną. Osoby z cierpiące na zaburzenia krzepliwości krwi powinny również zachować ostrożność, gdyż luteina może wpływać na proces krzepnięcia. Wreszcie, nie jest zalecana dla osób, które przyjmują niektóre leki na cholesterol, ponieważ może zakłócić ich działanie.

Działania niepożądane

Luteina to suplement diety, ale jak każda substancja, może powodować skutki uboczne. Niektóre osoby mogą doświadczyć zgagi, nudności, bólu brzucha, biegunki, zawrotów głowy, lub zmiany skórne, jak wysypka czy swędzenie. W rzadkich przypadkach, mogą wystąpić problemy z oddychaniem lub obrzęk twarzy, języka i gardła.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania luteiny mogą obejmować ból brzucha, nudności, biegunkę, zawroty głowy, suchość skóry czy podrażnienie oczu.

Środki ostrożności

Przyjmując leki z luteiną, pamiętaj, że nie może być stosowana przez osoby uczulone na tę substancję. Jeśli wystąpią u ciebie jakiekolwiek niepożądane objawy (np. problemy żołądkowe, wysypka), skontaktuj się z lekarzem. Luteina może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, więc informuj lekarza o wszystkich lekach, które przyjmujesz.