Luteina na oczy

Plamka żółta to bardzo ważny element zlokalizowany na siatkówce, który odpowiada za ostre widzenie i rozróżnianie kolorów. Głównym elementem plamki żółtej jest pigment, który zbudowany jest z karotenoidów ksantofilowych, takich jak luteina i zeaksantyna. Tam ich stężenie jest nawet 1000-krotnie większe niż w krwi człowieka, dlatego niedobory mogą powodować kłopoty ze wzrokiem. Szczególnie obserwuje się to u starszych ludzi, jednak nie tylko. Co więcej, luteina i zeaksantyna chronią narząd wzroku przed różnymi uszkodzeniami, np. przed reaktywnymi formami tlenu czy niebieskim światłem. Czy w takim razie powinno suplementować się luteinę na oczy [1]?

Tabletki z luteiną – czy warto je brać?

Pojawia się zatem pytanie, czy warto przyjmować tabletki z luteiną, aby poprawić widzenie? Nie jest to do końca proste do stwierdzenia. Żadnych leków ani suplementów diety nie powinniśmy brać na tzw. “zapas”. Jeśli myślicie, że Wasz problem ze wzrokiem może wynikać z niedoborów luteiny czy problemów z plamką żółtą, to najpierw powinniście udać się do lekarza okulisty. Na własną rękę nie da się ocenić czy pogorszenie widzenia związane jest z niedoborem luteiny, czy np. krótkowzrocznością [2].

W celu oceny jakości plamki żółtej przeprowadza się różne badania okulistyczne, z czego jednym z nich może być badanie optyczne barwnika plamki żółtej (MPOD – macular pigment optical density). Określa się tutaj stosunek stężeń luteiny do zeksantyny. Im wartość bliższa, 1 tym lepiej [2].

REKLAMA
REKLAMA

Luteina bez recepty – co można kupić w aptece?

Luteina i zeksantyna to substancje, których człowiek nie może sam produkować, dlatego musi przyjmować je wraz z pożywieniem. Tabela 1. przedstawia przykładowe źródła tych związków [2].

Tabela 1. Zawartość luteiny w poszczególnych produktach żywieniowych [3].

ProduktZawartość luteiny [µg/g świeżego produktu]
Szpinak70
Jarmuż100
Por36
Sałata40
Brokuły30
Żółtka jaj10
Kukurydza20

Ogólnie można powiedzieć, że najwięcej luteiny znajduje się w zielonych, liściastych warzywach. Statystyczny Amerykanin przyjmuje dziennie od 1 do 3 mg luteiny z diety. Ile powinno się jej spożywać? Badania pokazują, że 6 mg dziennie luteiny zmniejsza ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem [3,4].

Co prawda zgodnie z raportem WHO z 2010 o zaburzeniach widzenia, starcze zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) odpowiada jedynie za 1% problemów, jednak to już 5% przypadków ślepoty bywa spowodowane zwyrodnieniem plamki żółtej (zaraz po zaćmie i jaskrze). Jeśli pojawi się u nas zwyrodnienie plamki żółtej w wersji suchej (atroficznej) to niestety w prawie 90% przypadków prowadzi ono do ciężkiej ślepoty [3].

Co więcej, niektóre badania wskazują, że niedobory luteiny mogą wpłynąć na rozwój zaćmy związanej z wiekiem. Nie są to co prawda wyniki dużych badań, ale warto mieć to również na uwadze [5].

Jakie są tabletki z luteiną?

Wiadomo, że czasami ciężko jest dostarczyć rekomendowaną, dobową ilość luteiny wraz z pożywieniem. W takich przypadkach warto wspomóc się luteiną na oczy, która dostępna jest bez recepty. Jakie tabletki z luteiną na oczy znajdziemy w aptekach?

Preparaty z luteiną to suplementy diety występujące jako preparaty wieloskładnikowe. Najczęściej znajdują się tutaj też inne witaminy i minerały, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają pozytywnie na narząd wzroku. Warto zwrócić uwagę na zawartość kwasów omega-3 i omega-6 w tabletkach z luteiną. Niektóre badania wykazały, że ich suplementacja dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju starczego zwyrodnienia plamki żółtej i może być pomocna w leczeniu zespołu suchego oka [6,7].

Nutrof Total

Nutrof Total to suplement diety przeznaczony do uzupełniania diety w luteinę i zeaksantynę. Jedna kapsułka zawiera 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny, a dodatkowo olej rybi z kwasami omega-3. Występuje także wersja tego preparatu z witaminą D3, jednak jej zawartość jest bardzo niska – wręcz pomijalna. Standardowe dawkowanie to 1 kapsułka na dobę.

SuperOptic

SuperOptic to kolejny preparat z luteiną na oczy. Oprócz luteiny znajdziemy tutaj także zeaksantynę i kwasy omega-3. Dodatkowo preparat zawiera szereg witamin i minerałów. Dawkowanie to 1 kapsułka na dobę.

Luteina Extra

Luteina Extra to kolejna propozycja kapsułek z luteiną na oczy. Suplement diety posiada najwyższą zawartość luteiny w 1 kapsułce – aż 40 mg. Dodatkowo znajduje się tu 2,6 mg zeaksantyny i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Rekomendowane dzienne dawkowanie to 1 kapsułka.

Maxiluten

Maxiluten to tabletki z luteiną na oczy, które zawierają 24 mg luteiny i 1,2 mg zeaksantyny. Podobnie jak poprzednio, zaleca się przyjmować 1 tabletkę dziennie. W przypadku preparatów Maxiluten pacjenci mogą wybrać wersję z witaminą D3 w ilości 2000 jednostek lub Maxiluten ginkgo+, który dodatkowo zawiera też wyciąg z liści Miłorzębu japońskiego.

Luteina z Olimpu

Firma Olimp Labs ma w swojej ofercie tabletki z luteiną (Olimp Luteina Max-Complex), które zawierają 30 mg luteiny, 2,5 mg zeksantyny i dodatkowo ekstrakt z owoców borówki czarnej, który pozytywnie wpływa na wzrok.

Kapsułki z luteiną na oczy występują pod nazwą Olimp Gold-Luteina. W 1 kapsułce znajdziemy 22 mg luteiny, 2 mg zeaksantyny i kwasy DHA.

Dawkowanie obu preparatów to 1 kapsułka lub tabletka dziennie.

Lutezan Omega-3

Lutezan Omega-3 to suplement diety, który zawiera kwasy omega 3 oraz luteinę i zeaksantynę. Dzienne dawkowanie preparatu to 1 kapsułka.

Lutamax Duo

Ostatnim proponowanym suplementem z luteiną na oczy jest Lutamax Duo. Oprócz luteiny i zeaksantyny znajdziemy tu spore ilości kwasów omega-3 w tym DHA i EPA. Dzienne dawkowanie to 1 kapsułka.

Luteina na oczy – lek, nie suplement

Powyższe przykładowe preparaty z luteiną na oczy bez recepty to suplementy diety. Czy istnieje luteina w formie leku, a nie suplementu diety? Niestety nie. W aptekach możemy kupić jedynie suplementy diety.

Którą luteinę na oczy wybrać?

Jaki preparat z luteiną na oczy wybrać? Tak naprawdę bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystkie preparatu są dosyć podobne. Różnią się jedynie ilością luteiny w 1 tabletce i dodatkowymi składnikami. Zawartość luteiny jest na tyle duża, że nie ma większego znaczenia czy wybierzemy suplement z 10 mg luteiny, czy 40 mg. Warto zwrócić uwagę również na zawartość kwasów omega-3. Jeśli decydujemy się na przyjmowanie preparatów z luteiną, to lepiej wybrać już coś kompleksowego. Pamiętajmy też, że nie doznamy poprawy kondycji plamki żółtej po kilku tabletkach. Zwykle luteinę na oczy trzeba stosować minimum 1 miesiąc, a najlepiej przez kilka – szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dostępność naturalnych warzyw z luteiną jest ograniczona.