Co to jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to zaburzenia, które powodują niedostateczne nawilżenie powierzchni oka. Dochodzi do utraty stabilności filmu łzowego obu oczu i w konsekwencji do wyschnięcia rogówki i spojówki.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zespołu suchego oka?

Do zespołu suchego oka przyczyniają się: klimatyzowane pomieszczenia, ogrzewanie, długie spędzenie czasu przed ekranem komputera. Schorzenie towarzyszy często chorobom autoimmunologicznym oraz może występować po laserowych zabiegach refrakcyjnych rogówki, po stosowaniu niektórych leków (np. leków przeciwhistaminowych) i u palaczy tytoniu.

Objawy

Jakie są objawy zespołu suchego oka?

Częstymi objawami towarzyszącymi zespołowi suchego oka są: zaczerwienie narządu wzroku, pieczenie, uczucie piasku w oczach, przekrwienie oczu, swędzenie, łzawienie lub uczucie suchości. W zależności od warunków zewnętrznych dolegliwości mogą się nasilać (np. w suchym i gorącym klimacie lub podczas pracy przy komputerze).

Diagnoza

Jak diagnozuje się zespół suchego oka?

Rozpoznanie zespołu suchego oka opiera się na występujących objawach oraz przeprowadzanych badaniach. Badania, które są pomocne w diagnostyce to: czas przerwania filmu łzowego, test Schirmera (ocena wydzielania łez), ocena wysokości menisku filmu łzowego oraz badanie fałdów spojówki równoległych do krawędzi powieki, które występują tylko u osób z zespołem suchego oka.

Leczenie

Jak leczy się zespół suchego oka?

W leczeniu objawów suchego oka z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami stosowane są preparaty sztucznych łez, które działają nawilżająco. Przed udaniem się na spoczynek zalecane jest stosowanie preparatów w postaci żelu, ponieważ ich działanie utrzymuje się dłużej. Ważne jest w leczeniu zespołu suchego oka, aby unikać sytuacji, które mogą nasilać objawy (np. zachowywać odpowiednią odległość od ekranu komputera).

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zespołowi suchego oka?

Nie istnieją skuteczne metody zapobiegania wystąpienia zespołu suchego oka. W przypadku wystąpienia podobnych dolegliwości zaleca się stosowanie nawilżaczy powietrza, unikania narażania oczu na suche powietrze, ograniczenie spędzania czasu przed komputerem oraz zachowanie odpowiedniej odległości od ekranu, unikanie dymu tytoniowego.