Częstymi objawami towarzyszącymi zespołowi suchego oka są: zaczerwienie narządu wzroku, pieczenie, uczucie piasku w oczach, przekrwienie oczu, swędzenie, łzawienie lub uczucie suchości. W zależności od warunków zewnętrznych dolegliwości mogą się nasilać (np. w suchym i gorącym klimacie lub podczas pracy przy komputerze).
Do zespołu suchego oka przyczyniają się: klimatyzowane pomieszczenia, ogrzewanie, długie spędzenie czasu przed ekranem komputera. Schorzenie towarzyszy często chorobom autoimmunologicznym oraz może występować po laserowych zabiegach refrakcyjnych rogówki, po stosowaniu niektórych leków (np. leków przeciwhistaminowych) i u palaczy tytoniu.
Rozpoznanie zespołu suchego oka opiera się na występujących objawach oraz przeprowadzanych badaniach. Badania, które są pomocne w diagnostyce to: czas przerwania filmu łzowego, test Schirmera (ocena wydzielania łez), ocena wysokości menisku filmu łzowego oraz badanie fałdów spojówki równoległych do krawędzi powieki, które występują tylko u osób z zespołem suchego oka.
Nie istnieją skuteczne metody zapobiegania wystąpienia zespołu suchego oka. W przypadku wystąpienia podobnych dolegliwości zaleca się stosowanie nawilżaczy powietrza, unikania narażania oczu na suche powietrze, ograniczenie spędzania czasu przed komputerem oraz zachowanie odpowiedniej odległości od ekranu, unikanie dymu tytoniowego.
W leczeniu objawów suchego oka z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami stosowane są preparaty sztucznych łez, które działają nawilżająco. Przed udaniem się na spoczynek zalecane jest stosowanie preparatów w postaci żelu, ponieważ ich działanie utrzymuje się dłużej. Ważne jest w leczeniu zespołu suchego oka, aby unikać sytuacji, które mogą nasilać objawy (np. zachowywać odpowiednią odległość od ekranu komputera).
Koniec.
No more pages to load