leki-orange

Zespół suchego oka

Rozdziały

Jakie są objawy zespołu suchego oka?

Częstymi objawami towarzyszącymi zespołowi suchego oka są: zaczerwienie narządu wzroku, pieczenie, uczucie piasku w oczach, przekrwienie oczu, swędzenie, łzawienie lub uczucie suchości. W zależności od warunków zewnętrznych dolegliwości mogą się nasilać (np. w suchym i gorącym klimacie lub podczas pracy przy komputerze).

Jakie są przyczyny zespołu suchego oka?

Do zespołu suchego oka przyczyniają się: klimatyzowane pomieszczenia, ogrzewanie, długie spędzenie czasu przed ekranem komputera. Schorzenie towarzyszy często chorobom autoimmunologicznym oraz może występować po laserowych zabiegach refrakcyjnych rogówki, po stosowaniu niektórych leków (np. leków przeciwhistaminowych) i u palaczy tytoniu.

Jak zdiagnozować zespół suchego oka?

Rozpoznanie zespołu suchego oka opiera się na występujących objawach oraz przeprowadzanych badaniach. Badania, które są pomocne w diagnostyce to: czas przerwania filmu łzowego, test Schirmera (ocena wydzielania łez), ocena wysokości menisku filmu łzowego oraz badanie fałdów spojówki równoległych do krawędzi powieki, które występują tylko u osób z zespołem suchego oka.

Jak zapobiegać zespołowi suchego oka?

Nie istnieją skuteczne metody zapobiegania wystąpienia zespołu suchego oka. W przypadku wystąpienia podobnych dolegliwości zaleca się stosowanie nawilżaczy powietrza, unikania narażania oczu na suche powietrze, ograniczenie spędzania czasu przed komputerem oraz zachowanie odpowiedniej odległości od ekranu, unikanie dymu tytoniowego.

Leczenie zespołu suchego oka

W leczeniu objawów suchego oka z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami stosowane są preparaty sztucznych łez, które działają nawilżająco. Przed udaniem się na spoczynek zalecane jest stosowanie preparatów w postaci żelu, ponieważ ich działanie utrzymuje się dłużej. Ważne jest w leczeniu zespołu suchego oka, aby unikać sytuacji, które mogą nasilać objawy (np. zachowywać odpowiednią odległość od ekranu komputera).

Leki na zespół suchego oka

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu zespołu suchego oka.