,

Jaki maślan sodu wybrać?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Maślan sodu — ważny składnik dla zdrowia jelit

Maślan sodu, a właściwie kwas masłowy, do którego ulega przekształceniu, to istotny składnik dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Kwas masłowy jest naturalnie produkowany w jelitach człowieka, dzięki procesom fermentacji bakteryjnej składników treści pokarmowej. Niekiedy proces ten może przebiegać ze zmniejszoną wydajnością, a dzieje się tak między innymi u osób cierpiących na choroby zapalne jelit. Jakie właściwości ma maślan sodu i kto powinien go suplementować?
Maślan sodu — ważny składnik dla zdrowia jelit

Co to jest maślan sodu?

Maślan sodu, to sól sodowa kwasu masłowego. Sól ta łatwo dysocjuje do kwasu masłowego — substancji o nieprzyjemnym zapachu zjełczałego masła i oleistej, ciekłej konsystencji.

Maślan sodu w porównaniu do kwasu masłowego ma stały stan skupienia i mniej nieprzyjemny zapach, a dodatkowo jego cząsteczki wykazują większą stabilność [1].

Maślan sodu efekty działania, właściwości

Maślan sodu, a właściwie kwas masłowy, do którego się przekształca pełni bardzo ważną funkcję dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Jest obecnie najlepiej zbadanym krótkołańcuchowym kwasem tłuszczowym.

Istotne właściwości kwasu masłowego, dla zdrowia jelit to:

 • działanie przeciwzapalne,
 • działanie odżywcze i regenerujące  na komórki nabłonka jelit (tzw. kolonocyty),
 • hamowanie  rozwoju komórek nowotworowych w jelicie grubym,
 • poprawa motoryki jelit,
 • poprawa wzrostu kosmków jelitowych.

Naturalnym źródłem kwasu masłowego dla człowieka, jest proces fermentacji bakteryjnej składników pokarmu, który odbywa się w jelitach. Składniki pokarmu, które pomagają podnieść naturalną produkcję kwasu masłowego to przede wszystkim te bogate w błonnik, a także skrobię oporną (np. otręby, razowe makarony i pieczywo).

W przypadku kiedy produkcja kwasu masłowego w jelitach przebiega z niewystarczającą wydajnością, mogą pojawić się problemy w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego [1,4].

Jak działa maślan sodu?

Maślan sodu — na co go stosować?

Maślan sodu ze względu między innymi  na lepszą stabilność i mniej drażniący zapach w porównaniu do kwasu masłowego, znalazł zastosowanie przy wytwarzaniu suplementów diety i żywności specjalnego przeznaczenia.

Jest to także częsty składnik występujący w mieszankach mlekozastępczych. Maślan sodu można znaleźć również w mieszankach pasz dla zwierząt hodowlanych. Dla kogo korzystna będzie więc suplementacja maślanu sodu? Korzyści z przyjmowania preparatów z tym składnikiem zauważa się w przypadku:

 • chorób zapalnych jelit  (w tym choroba Leśniowskiego Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
 • zespołu jelita drażliwego (IBS),
 • zapalenia jelit jako skutek po radio i chemioterapii,
 • zaburzeń mikroflory jelitowej np. po antybiotykoterapii,
 • niedoborów pokarmowych (w tym przede wszystkim przy diecie ubogoresztkowej i ubogiej w błonnik).

Suplementacja kwasu masłowego pomaga w tych przypadkach w odtworzeniu prawidłowej struktury błony śluzowej jelit, a także prawidłowej funkcji jelit [1,2,4].

Maślan sodu — skutki uboczne. Co może powodować?

Maślan sodu uznawany jest za substancję bezpieczną. Po przyjęciu suplementu diety zawierającego maślan sodu przekształca się on do kwasu masłowego, który jest substancją naturalnie występującą i produkowaną w jelitach człowieka. Zawsze należy przyjmować preparat zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania, nie przekraczając ilości zalecanych do spożycia porcji produktu [4].

Jaki preparat z maślanem sodu wybrać?

Preparaty z maślanem sodu występują jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (np. Debutir, Ibesan maślan,  Maślan sodu Protego), a także jako suplementy diety (np. SFD maślan sodu, Yango maślan sodu).

Warto sięgać po preparaty, gdzie producent deklaruje przeprowadzenie badań w kierunku skuteczności ich działania (np. Debutir).

Maślan sodu — pytania i odpowiedzi

 • Maślan sodu jak długo stosować?

W celu uzyskania efektów dla zdrowia zaleca się stosowanie preparatów z maślanem sodu przez co najmniej 3 miesiące [1].

 • Maślan sodu przed czy po jedzeniu?

Preparaty z maślanem sodu najlepiej stosować w trakcie posiłku [2].

 • Maślan sodu a tarczyca

U osób z chorobami tarczycy (zarówno nadczynność jak i niedoczynność) bardzo często występują problemy z prawidłowym funkcjonowaniem jelit. Dlatego też suplementacja maślanu sodu może być w tym przypadku korzystna.

 • Maślan sodu a tycie

Wpływ maślanu sodu na masę ciała nie jest do końca jasny i zbadany. Ze względu na poprawę perystaltyki jelit i lepsze  przyswajanie składników odżywczych, a także działanie na wzrost kosmków jelitowych, istnieje teoria dotycząca wzrostu masy ciała po maślanie sodu.

 • Maślan sodu na refluks

Maślan sodu mogą suplementować również osoby zmagające się z refluksem żołądkowo-przełykowym. Pod wpływem czynników stresowych, które mogą nasilać i wyzwalać refluks, flora jelitowa może zostać zaburzona. W tym przypadku korzystne może okazać się przyjmowanie maślanu sodu.

Bibliografia

 1. Debutir — ulotka producenta
 2. Protego maślan sodu — ulotka producenta
 3. Kotunia A. i inni., Kwas masłowy w przewodzie pokarmowym, Przegląd Gastroenterologiczny 2010; 5 (3)
 4. Waśko‑Czopnik D.: Znaczenie maślanu sodu w leczeniu chorób czynnościowych i zapalnych jelit. Gastroenterologia Praktyczna 2018, 2 (39), 45-52.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Maślan sodu

  Maślan sodu to sól kwasu masłowego. Jest stosowany w przemyśle spożywczym jako regulator kwasowości oraz w kosmetyce jako składnik kremów i balsamów.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą zapalną jelit, która charakteryzuje się powstawaniem owrzodzeń na błonie śluzowej jelita grubego. Objawy choroby to biegunki, bóle brzucha, krwawienia z odbytu oraz utrata masy ciała.
 • Zespół jelita drażliwego (IBS)

  Zespół drażliwego jelita to choroba przewodu pokarmowego, która objawia się bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występuje u osób z zaburzeniami emocjonalnymi lub stresującym stylem życia.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .