, , ,

Poznaj najlepsze tabletki na alergię bez recepty!

SPIS TREŚCI

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie są dobre tabletki na alergię?

W aptekach możemy spotkać wiele, różnych leków zawierających w swoim składzie substancje czynne o działaniu przeciwalergicznym. Dlatego często mamy kłopot z wyborem dobrego leku na alergię bez recepty. Czym należy kierować się przy wyborze optymalnego dla nas leku na alergię?
Dobre tabletki na alergię bez recepty: Aleric deslo activ, Alegra, Hitaxa fast (fot. leki.pl).

Obecnie alergia określana jest przez wielu ekspertów mianem choroby cywilizacyjnej, która dotyka coraz liczniejszą grupę dorosłych osób i dzieci. Alergolodzy definiują ją jako nadmierną i swoistą odpowiedź naszego układu immunologicznego na kontakt z występującymi licznie w środowisku alergenami, które u zdrowych osób nie wywołują żadnych negatywnych objawów. Niestety u alergików w odpowiedzi na ekspozycję na alergeny dochodzi do pojawienia się zespołu różnych objawów chorobowych, które potrafią bardzo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie [1].

Jakie są rodzaje alergii?

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje alergii [3]:

  1. Alergie pokarmowe – a więc reakcje nadwrażliwości ma różne składniki zawarte w spożywanym pożywieniu np.: orzechy, cytrusy, jajka czy mleko.
  2. Alergie kontaktowe – powstałe w trakcie ekspozycji naszej skóry z różnymi związkami chemicznymi np.: chromem, niklem, parabenami, olejkami eterycznymi.
  3. Alergie wziewne – związane z nieświadomym wdychaniem różnych pyłków: traw, zbóż, drzew, kurzu czy sierści zwierząt.
  4. Alergie iniekcyjne – czyli nadmierna reakcja na alergen, który dostaje się do naszego organizmu poprzez wstrzyknięcie np.: użądlenie owada.

Jakie są objawy alergii?

Jednym z pierwszych objawów alergii wziewnej jest pojawienie się kataru siennego, który objawia się: swędzeniem nosa, nadmiernym wyciekaniem wodnistej wydzieliny z nosa, częstymi napadami kichania oraz łzawieniem oczu. W alergiach kontaktowych najczęstszym objawem jest pojawienie się zaczerwienienia skóry, pokrzywki, rumienia, a nawet bąbli. Podstawowymi objawami pojawienia się alergii pokarmowej są zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunki, mdłości i wymioty), a także problemy ze strony układu oddechowego oraz wysypki skórne. Należy pamiętać, że u około 1-3% populacji może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, a więc zagrażającej życiu gwałtownej reakcji nadwrażliwości, w odpowiedzi na kontakt z silnym alergenem zawartym w pokarmie, leku czy powstałym w wyniku użądlenia przez pszczołę lub osę [1].

Jak wybrać tabletki na alergię?

Wybór dobrych tabletek na alergię nie jest prosty, patrząc na ogromny asortyment tej grupy leków w polskich aptekach. Dlatego, decydując się na zakup leku przeciwalergicznego, powinniśmy zwrócić uwagę na dwie istotne rzeczy, czyli na czas działania leku oraz na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza senności, która może w niektórych przypadkach ograniczać kierowanie pojazdami oraz maszynami czy spowodować spadek koncentracji [2].

Jakie dobre tabletki na alergię bez recepty kupisz ​w aptekach?

Poniżej przedstawiam Wam kilka leków, które spełniają dwa powyższe kryteria. Preparaty te są dostępne w aptekach bez recepty lekarskiej w małych opakowaniach [3- 8].

Hitaxa Fast, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej

Allegra, tabletki powlekane

Flonidan control, tabletki

Aleric Deslo Active, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej

Podsumowanie

Podsumowując, obecnie w aptekach mamy sporo dobrych tabletek na alergię bez recepty, ale jeśli nie jesteśmy pewni co kupić, to zawsze możemy skorzystać z porady farmaceuty, który pomoże dobrać optymalny lek dla naszych potrzeb.

Bibliografia

  1. Allergies: Causes, diagnosis, and treatment (medicalnewstoday.com)
  2. List of 76 Allergies Medications Compared (drugs.com)
  3. 4 główne rodzaje alergii – INTER-MED
  4. Antihistamines for Allergic Rhinitis Treatment from the Viewpoint of Nonsedative Properties. Kawauchi H, Yanai K, Wang DY, Itahashi K, Okubo K.Int J Mol Sci. 2019 Jan 8;20(1):213.
  5. ChPL leku Allegra.
  6. ChPL leku Clatra Allergy.
  7. ChPL leku Flonidan control.
  8. ChPL leku Aleric Deslo Active.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

  • Desloratadyna

    Desloratadyna to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii. Desloratadyna działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych, co zmniejsza objawy alergii.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Feksofenadyna

    Feksofenadyna to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii. Substancja ta działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych w organizmie.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Loratadyna

    Loratadyna to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii. Substancja ta działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych, co zmniejsza objawy alergii, takie jak katar, swędzenie i łzawienie oczu.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

  • Alergia

    Alergia jest chorobą układu odpornościowego, która powoduje nadwrażliwość na określone substancje zwane alergenami. Objawy alergii mogą obejmować kichanie, swędzenie, łzawienie oczu, wysypki skórne, trudności w oddychaniu i w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny.
  • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

    Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest chorobą skórną wywołaną przez kontakt z alergenem. Objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem i pęcherzami na skórze.
  • Alergiczny nieżyt nosa (katar sienny)

    Alergiczny nieżyt nosa to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Objawia się przede wszystkim kichaniem, swędzeniem nosa oraz wodnistym wyciekiem z nosa.
  • Pokrzywka alergiczna

    Schorzenie to jest reakcją alergiczną skóry, która objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem i obrzękiem. Pokrzywka alergiczna może być spowodowana przez różne alergeny, takie jak pokarmy, leki, pyłki roślinne czy owady.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .