👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Szybkie i skuteczne leki na objawy alergii - rozpuszczalne w jamie ustnej

Czy warto kupować tabletki na alergie rozpuszczalne w jamie ustnej?

Zbliża się okres wiosenno-letni, w którym katar, piekące oraz łzawiące oczy i nadmierne kichanie będą u niektórych na porządku dziennym. To klasyczne objawy alergii, z którymi skutecznie można walczyć, stosując leki bez recepty! Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej mogą być dobrym i szybkim rozwiązaniem na alergię.

Tabletki do ssania na alergię?

Duża grupa ludzi cierpi na alergię sezonową, którą najczęściej powodują pyłki traw, drzew i innych roślin. Ostatnio coraz więcej pacjentów skarży się na objawy alergii nie tylko wiosną oraz latem, ale także zimą. Spowodowane jest to złą jakością powietrza i wszechobecnym smogiem w wielu miastach i terenach podmiejskich w Polsce. Najczęstsze objawy alergii, jakie towarzyszą pacjentom to:

  • wodnisty katar,
  • uczucie pieczenia, swędzenia w nosie,
  • kichanie,
  • swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu,
  • wysypka skórna.

Na powyższe objawy można stosować preparaty z kategorii OTC, czyli leki antyhistaminowe bez recepty. Ciekawą postacią leku są tabletki do ssania na alergię [1].

Leki antyhistaminowe bez recepty – które wybrać?

Do leczenia objawów alergii możemy stosować leki antyhistaminowe w formie tabletek (doustne) i w formie aerozoli (donosowe), jak również glikokortykosteroidy podawane donosowo. Na potrzeby tego artykułu omówimy doustne leki antyhistaminowe bez recepty w formie tabletek pod język lub do ssania. Zgodnie z wytycznymi to właśnie ta grupa leków jest polecana jako terapia I rzutu w przypadku sezonowej alergii [2].

Tabletki do ssania na alergię z desloratadyną

W aptekach w formie tabletek do ssania na alergię znajdziemy leki z desloratadyną. Desloratadyna to lek antyhistaminowy II generacji dostępny również bez recepty. Histamina to substancja, która w skrócie odpowiada za rozwój objawów alergii. Desloratadyna blokuje receptory, które pobudza histamina, dlatego działa przeciwalergicznie. Co więcej, to substancja nowej generacji, która nie przenika do Ośrodkowego Układu Nerwowego, dzięki czemu pacjent po jej zażyciu nie będzie odczuwał negatywnych efektów, takich jak ospałość lub kręcenie się w głowie [3].

Tabletka pod język? Tabletka do ssania?

Z pewnością uwagę zwraca fakt, że piszemy o leku antyhistaminowym bez recepty, a zamiennie używamy pojęć typu tabletki do ssania na alergię lub tabletki pod język. Niektóre preparaty z desloratadyną mają ciekawą postać leku, czyli tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej.

Zalety tabletek do ssania na alergię

Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej to postać leku, która ulega szybkiemu rozpadowi (do 30 sekund) po umieszczeniu w jamie ustnej. W rzeczywistości ich rozpad jest niemal natychmiastowy. Dzięki temu pacjent nie musi popijać leku. To dobra forma dla ludzi, którzy mają problemy z połykaniem, np. dla dzieci lub osób starszych. Fakt, że do przyjęcia leku nie trzeba wody to również plus w kwestii tabletek do ssania na alergię, gdyż można je przyjąć, gdziekolwiek się jest. Takie leki powinny także działać nieco szybciej niż ich tradycyjne odpowiedniki, bo czas rozpadu jest znacznie skrócony [4].

Jak przyjmować te leki?

Omawiane tabletki możemy ssać, umieszczać pod językiem, rozgryzać czy rozpuszczać. Możemy je również połknąć jak zwyczajne tabletki. W przypadku dzieci można rozpuścić tabletkę na łyżeczce w niewielkiej ilości wody. Ważne, aby upewnić się, że dziecko przyjęło całą porcję leku.

Tabletki do ssania na alergię rozpuszczają się niemal natychmiastowo, gdyż zastosowano tam specjalne substancje, tzw. superdezintegranty, które szybko reagują z wodą. Z tego powodu omawiane leki antyhistaminowe bez recepty umieszczone są w specjalnych, nieprzepuszczalnych dla pary wodnej blistrach. Po wyjęciu z blistra tabletki należy natychmiast ją przyjąć.

Tabletki pod język na alergię dostępne w aptekach

W aptekach znajdziemy produkty dwóch producentów, które zawierają desloratadynę.

Tabela 1. Dostępne tabletki do ssania na alergię w aptekach.

Nazwa handlowa Substancja chemiczna Dawka [mg] Ilość tabletek
Aleric Deslo Active Desloratadyna 5 10
2,5
Hitaxa Fast 5
Hitaxa Fast Junior 2,5

Aleric Deslo Active

Aleric Deslo Active to tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej dostępne w dwóch dawkach:

  • 5 mg – dla dzieci od 12. roku życia i dorosłych.
  • 2,5 mg – dla dzieci od 6. roku życia [3].

Lek podaje się 1 raz na dobę. Pora podania nie ma znaczenia, gdyż desloratadyna nie powinna powodować senności.

Po jakim czasie działa Aleric Deslo Active?

Aleric Deslo Active ma postać tabletek, które szybko się rozpadają, dlatego pojawia się pytanie: “Po jakim czasie działa?”. Z badań klinicznych wynika, że substancja lecznicza pojawia się organizmie już po około 30 minutach, a maksymalne stężenie odnotowywane jest po około 3 godzinach od podania. Z tego względu można wnioskować, że lek zacznie działać około 30 minut po przyjęciu, ale najsilniejszy efekt będzie po 3 godzinach. Działanie Aleric Deslo Active utrzymuje się do 24 godzin [3].

Hitaxa Fast i Hitaxa Fast Junior

Leki Hitaxa Fast oraz Hitaxa Fast Junior zawierają tę samą substancję co Aleric Deslo Active, dlatego jej skuteczność i dawkowanie są takie same, jak opisane wcześniej.

Jak stosować omawiane leki antyhistaminowe bez recepty?

Poniższa tabela przedstawia zasady stosowania tabletek do ssania na alergię z desloratadyną.

Tabela 2. Zasady stosowania desloratadyny w różnych grupach wiekowych.

Wiek Dawkowanie Pora podania
Od 6. roku życia 2,5 mg (1 tabletka) Bez znaczenia. Lek nie powoduje senności.
Od 12. roku życia 5 mg (1 tabletka)

 

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Alergia jest to nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na występujące w środowisku substancje zwane alergenami, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych oznak uczulenia. …
Kontaktowe zapalenie skóry spowodowane alergicznym uczuleniem na różne substancje. Substancje te wywołują następnie reakcje zapalne w skórze osób, które nabyły na nie nadwrażliwość w wyniku wcześniejs…
Alergiczne zapalenie spojówek jest reakcją zapalną spojówek na alergen. Jest częścią większej ogólnoustrojowej reakcji atopowej i zwykle występuje sezonowo z towarzyszącymi objawami ze strony górnych …
Omawiane substancje
Desloratadyna to lek przeciwhistaminowy, który jest stosowany w leczeniu objawów alergii, takich jak kichanie, łzawienie oczu, swędzenie i katar. Lek ten ma również zastosowanie do łagodzenia objawów …
Podsumowanie
SubstancjeDesloratadyna
SchorzeniaAlergia,
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry,
Alergiczne zapalenie spojówek
KategoriaAlergia,
Katar alergiczny,
Pokrzywka i wysypka,
Zapalenie spojówek
TematyLeki przeciwalergiczne,
Postać leku
AutorDawid Hachlica
Ostatnia aktualizacja2 tygodnie temu
Data publikacji05.05.2022
Bibliografia4 źródła