leki-orange

Desloratadyna

Rozdziały

Działanie i właściwości desloratadyny

Desloratadyna to lek przeciwhistaminowy, który jest stosowany w leczeniu objawów alergii, takich jak kichanie, łzawienie oczu, swędzenie i katar. Lek ten ma również zastosowanie do łagodzenia objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Desloratadyna może być również stosowana w leczeniu pokrzywki i swędzenia skóry u osób z przewlekłymi reakcjami skórnymi.

Jak działa desloratadyna?

Desloratadyna konkuruje z wolną histaminą o wiązanie z receptorami H1 w przewodzie pokarmowym, macicy, dużych naczyniach krwionośnych i mięśniach gładkich oskrzeli. Blokuje to działanie endogennej histaminy, co w konsekwencji prowadzi do tymczasowego złagodzenia negatywnych objawów (np. przekrwienie nosa, łzawienie oczu) wywołanych przez histaminę.

Związki aktywne biologicznie

Sekcja w trakcie uzupełniania.

Synonimy

Sekcja w trakcie uzupełniania.

W jakich postaciach leku występuje desloratadyna?

Desloratadyna jest dostępna w postaci roztworu doustnego, tabletek, tabletek powlekanych, tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej.

Przeciwwskazania do stosowania desloratadyny

Nie należy stosować desloratadyny, jeśli pacjent jest uczulony na desloratadynę lub loratadynę. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowały choroby nerek lub wątroby.

Na co pomaga desloratadyna?

Desloratadyna jest wskazana do stosowania w łagodzeniu objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i pokrzywką.

Objawy przedawkowania desloratadyny

Przedawkowanie desloratadyny może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych tego leku, takich jak suchość w jamie ustnej, senność, zmęczenie i ból mięśni.

Działania niepożądane

Częste działania niepożądane desloratadyny mogą obejmować:
-suchość w ustach, ból gardła;
-ból mięśni;
-senność, zmęczenie;
-bóle menstruacyjne.

Popularne połączenia z inną substancją czynną

Desloratadyna bywa łączona w preparatach z pseudoefedryną.

Środki ostrożności

Ten lek należy przyjmować doustnie z jedzeniem lub bez jedzenia zgodnie z zaleceniami lekarza, zazwyczaj raz na dobę. Dawkowanie zależy od wieku, stanu zdrowia i odpowiedzi na leczenie. Nie należy zwiększać dawki ani przyjmować leku częściej niż jest to zalecane.

Desloratadyna nie powinna być podawana dzieciom młodszym niż 6 miesięcy.

W przypadku wystąpienia objawów reakcji alergicznej: pokrzywka; trudności w oddychaniu; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, należy zwrócić się o pomoc medyczną.

W czasie ciąży lek ten powinien być stosowany tylko wtedy, gdy jest to wyraźnie konieczne. Należy omówić z lekarzem ryzyko i korzyści. Desloratadyna przenika do mleka matki. Przed karmieniem piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Poradniki na temat desloratadyny

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej o wybranej substancji czynnej.
Loading...

Leki zawierające desloratadynę

Sprawdź, w jakich produktach znajdziesz desloratadynę.
Loading...

Koniec.

No more pages to load