Dostępne postaci leku

Tabletki, zawiesina doustna, kapsułki miękkie, syrop

Popularne połączenia

Loratadyna + pseudoefedryna

Działanie

Loratadyna to lek, który blokuje działanie substancji zwanej histaminą, produkowanej przez nasz organizm w reakcji na alergen. Histamina powoduje typowe objawy alergii, takie jak kichanie, łzawienie oczu czy swędzenie. Dzięki loratadynie te objawy są łagodzone.

Wskazania

Loratadyna to związek, który jest często stosowany do łagodzenia objawów alergii, takich jak katar, łzawienie oczu, świąd, kaszel, wysypki na skórze oraz uczucie pieczenia w gardle. Pomaga również w przypadku alergicznego nieżytu nosa oraz pokrzywki. Stosuje się go wtedy, gdy organizm reaguje na alergeny, takie jak pyłki, sierść zwierząt czy pleśń.

Przeciwwskazania

Loratadyny nie powinieneś stosować, jeśli masz alergię na składniki tego leku. Uważaj też, jeśli cierpisz na ciężkie problemy z wątrobą – wtedy lekarz musi przemyśleć dawkę. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, albo planujesz mieć dziecko, poproś o radę lekarza. Leku nie powinny też stosować dzieci poniżej 2. roku życia.

Działania niepożądane

Loratadyna może powodować różne skutki uboczne. Najczęściej występuje ból głowy, uczucie zmęczenia lub senność. Niektórzy mogą odczuwać suchość w ustach, ból brzucha, wymioty czy problemy z trawieniem. W rzadkich przypadkach możemy doświadczyć zawrotów głowy czy przyspieszonego bicia serca. Pamiętaj, by skontaktować się z lekarzem, jeśli skutki uboczne utrzymują się lub nasilają.

Przedawkowanie

Przy przedawkowaniu loratadyny mogą wystąpić: ból głowy, senność, zawroty głowy, szybkie bicie serca. W takiej sytuacji natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym. Podaj informację o zastosowanej dawce.

Środki ostrożności

Przyjmując leki z loratadyną, nie należy spożywać alkoholu oraz prowadzić pojazdów, gdyż lek może powodować senność. Ponadto, w razie wystąpienia działań niepożądanych, takich jak: ból głowy, zmęczenie, osłabienie, biegunka czy suchość w ustach, powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Ważne jest również, by nie przekraczać zalecanej dawki.