leki-orange

Jakie dermokosmetyki są dostępne w aptece?

Co to są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to pojęcie, które często słyszymy w reklamach. Czym właściwie różnią się od kosmetyków i dlaczego najczęściej spotkamy je właśnie w aptekach? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Dermokosmetyki — co to za produkty?

Za dermokosmetyki przyjęło się produkty, które pozbawione są szkodliwych składników. Z reguły są dużo droższe oraz oprócz poprawy wyglądu powinny spełniać funkcje lecznicze. Nie powinny posiadać substancji wywołujących alergie oraz powinny być dokładniej przebadane od normalnych kosmetyków.

Definicja ta jednak jest jedynie zwyczajowa. W rzeczywistości prawo polskie nie wyróżnia rodzajów kosmetyków. W związku z tym wszystkie preparaty wprowadzone na rynek podlegają takim samym przepisom prawnym odnośnie koniecznych do przeprowadzenia badań przed wprowadzeniem do obrotu. Nie oznacza to jednak, że dermokosmetyki nie są bardziej przebadane. W głównej mierze zależy to od producentów i tutaj faktycznie najlepsze dermokosmetyki mają za sobą bardziej specjalistyczne badania, których wyniki można zobaczyć na stronach producentów. Ponadto skuteczność stosowania składników, które znajdują się w dermokosmetykach, są poparte badaniami naukowymi.

Dlaczego w aptece znajdziemy dermokosmetyki, a zwykłych kosmetyków nie?

Produkty, których dystrybucję można prowadzić w aptece, są ściśle określone w ustawie Prawo Farmaceutyczne i właśnie tam można znaleźć informację o tym, że apteka może prowadzić obrót kosmetykami poza tymi przeznaczonymi do perfumowania i upiększania. Ocena tego, które preparaty mają taki charakter, jest subiektywna. W związku z tym w aptece w rzeczywistości można znaleźć kosmetyki upiększające i perfumujące, jeśli oprócz tego w opinii farmaceutów mają jeszcze działanie lecznicze. Stąd w aptece możemy znaleźć produkty takie jak szampony, kremy, pomadki czy tusze do rzęs [1].

Jakie dermokosmetyki znajdziemy w aptece?

Formuły dermokosmetyków są opracowywane przez specjalistów i dobrane w taki sposób, aby wspomagały leczenie problemów skórnych oraz były dostosowane do konkretnej grupy odbiorców. Najczęściej są przeznaczone dla:

  • niemowląt i małych dzieci;
  • osób ze skórą atopową, egzemą;
  • osób chorujących na łuszczycę;
  • kobiet w ciąży;
  • osób ze skórą naczynkową;
  • osób z trądzikiem i trądzikiem różowatym;
  • osób ze skórą suchą.

Dobre kremy do twarzy z apteki charakteryzują się doborem składników, który nie tylko będzie pielęgnował, ale także pozwoli pozbyć się problemów skórnych oraz nie wpłynie negatywnie na stan cery. Niestety dermokosmetyki są przeważnie droższe od kosmetyków drogeryjnych, za to w większości pozbawione są substancji wywołujących alergie, czy też komedogennych, czyli zapychających pory.

Kiedy warto stosować dermokosmetyki z apteki?

Jakie substancje są w dermokosmetykach?

W dermokosmetykach znajdują się substancje, których skuteczność działania jest poparta dowodami naukowymi. Są one zarówno pochodzenia naturalnego jak masło shea, olej z awokado, czy olej lniany, jak i wytwarzanymi syntetycznie takie jak witamina A, E, mocznik, kwas salicylowy czy kwas hialuronowy. Ich dobór zależy od przeznaczenia dermokosmetyku. Na przykład w emolientach znajdziemy głównie substancje zmiękczające i nawilżające, a w preparatach złuszczających kwas salicylowy, czy mocznik w wysokim stężeniu. Składy dermokosmetyków są zazwyczaj proste, ale dają wysoką gwarancję skuteczności ich stosowania.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, zapalna, genetycznie uwarunkowana choroba skóry charakteryzująca się nadmierną produkcją przeciwciał IgE oraz dziedziczną skłonnością do obniżonego progu ś…
Egzema to przewlekła choroba skóry, która powoduje swędzenie, zaczerwienienie, wysypkę i suchą skórę. Może występować na różnych częściach ciała i zwykle cyklicznie się zaostrza, potem łagodnieje….
Łuszczyca to powszechna, niezakaźna, genetycznie uwarunkowana, przewlekła, zapalna choroba skóry. Charakteryzuje się okrągłymi, rumieniowymi, suchymi, łuszczącymi się plamami. Zmiany łuszczycowe dotyc…
1. Czym jest suchość skóry? Suchość skóry to powszechny problem zdrowotny związany z niewystarczającą pojemnością skóry do zatrzymania wilgoci. Zjawisko to występuje, gdy skóra nie jest w stanie samod…
Trądzik pospolity to zaburzenie skóry charakteryzujące się stanem zapalnym gruczołów łojowych i gruczołów włosowych. Charakterystycznym objawem są wykwity skórne. Krosty tworzą się, gdy mieszki włosow…
Trądzik różowaty to przewlekłe rumieniowe schorzenie skóry, które dotyka twarzy. Zaburzenia skórne dotyczące głównie wypukłości środkowej części twarzy, takich jak czoło, policzki, nos i broda. Charak…
Omawiane substancje
Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem stosowanym do łagodzenia bólu stawów, gojenia się ran, leczenia okulistycznego, zabiegów kosmetycznych i wielu innych zastosowań. Jest to substancja naturalni…
Kwas salicylowy jest środkiem keratolitycznym (złuszczającym), który powoduje złuszczanie zewnętrznej warstwy skóry. Lek stosowany jest miejscowo w leczeniu trądziku, łupieżu, łojotoku lub łuszczycy, …
Mocznik jest emolientem o działaniu keratolitycznym. Stosowany jest miejscowo (na skórę) w celu zmiękczenia szorstkiej lub suchej skóry spowodowanej takimi chorobami skóry, jak egzema, łuszczyca, rogo…
Witamina A (retinol, palmitynian retinylu) znajduje się w żywności, takiej jak mleko, ser, jaja, masło, wzbogacona margaryna, mięso, wątroba, tłuste ryby morskie, ziarna, oleje, marchew, kabaczek, cie…
Witamina E (tokoferol, octan tokoferylu) stosowana jest w leczeniu i zapobieganiu niedoborów witaminy E. Związek ten ma przede wszystkim właściwości przeciwutleniające. Lek jest powszechnie stosowany …
Podsumowanie