, , , , , , ,

Kwas hialuronowy – efekty stosowania

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Kwas hialuronowy – właściwości i dostępne preparaty

Kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej znanych substancji w kosmetologii. Jednak jej właściwości lecznicze wykraczają poza medycynę estetyczną i stanowią ratunek także dla naszych stawów. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są właściwości kwasu hialuronowego oraz który preparat z kwasem hialuronowym wybrać?
Kwas hialuronowy – właściwości i dostępne preparaty

Kwas hialuronowy — jakie ma właściwości?

Kwas hialuronowy jest cząsteczką mającą zdolność wiązania wody w ilości aż o 1000 razy przekraczającą jego masę. Ma strukturę przypominającą sprężynę, wewnątrz której wiąże wodę i nie pozwala jej uciec. Kwas hialuronowy jest obecny niemal w całym organizmie. Jednak jego największa część jest zlokalizowana w skórze człowieka, gdzie utrzymuje jej nawilżenie. Podczas stanów zapalnych i uszkodzeń skóry kwas hialuronowy powoduje szybsze gojenie się ran. Ponadto kwas hialuronowy tworzy roztwory o znacznej lepkości, dzięki czemu stanowi swojego rodzaju “smar” zabezpieczający stawy i ścięgna [1].

Jakie są efekty stosowania kwasu hialuronowego?

W trakcie procesu starzenia się poziom kwasu hialuronowego w skórze spada. Proces ten rozpoczyna się już po 25 roku życia. Mała ilość kwasu hialuronowego prowadzi do kurczenia się warstw skóry i zaburzeń w przepływie mikrocząsteczek z krwi do skóry. To wszystko przyczynia się do znacznego wysuszenia i pomarszczenia. Niektóre czynniki mogą przyspieszać proces usuwania kwasu hialuronowego ze skóry:

 • palenie papierosów
 • ekspozycja na słońce
 • zanieczyszczenie powietrza
 • zaburzenia hormonalne

Aby utrzymać prawidłowe nawilżenie, dzięki czemu skóra będzie wyglądała młodziej, a przepływ składników odżywczych będzie zachowany, warto suplementować kwas hialuronowy. Ponadto jest czynnikiem zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie stawów [1].

Jakie preparaty z kwasem hialuronowym wybrać?

Preparaty z kwasem hialuronowym są dedykowane do leczenia chorób stawów, poprawy nawilżenia i elastyczności skóry, regeneracji suchej śluzówki pochwy, do nawilżenia oczu, nosa i gardła [1].

Preparaty na stawy

W kontekście leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów suplementacja kwasem hialuronowym poprawia lepkość mazi stawowej, ruchliwość stawów oraz ma działanie przeciwzapalne. W aptece znajdziemy sporą ilość preparatów zawierających kwas hialuronowy:

Kwas hialuronowy – tabletki

Najczęściej oprócz kwasu hialuronowego posiadają kolagen i witaminę C, co ma dodatkowy wpływ na regenerację chrząstki stawowej. Znajdziesz je pod nazwami: Collaflex, Colahial, Doppelherz Aktiv Kolagen 1000. Zawartość kwasu hialuronowego w poszczególnych preparatach waha się między 20-35 mg w jednej tabletce, a cena waha się między 20-30 zł za 30 tabletek.

Preparaty do picia

Kwas hialuronowy znajdziemy także w preparatach do picia w postaci gotowych shotów, lub saszetek do samodzielnego rozpuszczenia w wodzie. Są dostępne pod nazwami Cignon shots, RFlex. Saszetki można dostać już od 35 zł za 30 sztuk, a shoty do picia w okolicach 45-50 zł.

Ampułki dostawowe z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy do stawów można podawać bezpośrednio w zastrzyku. Preparaty te są dostępne bez recepty, jednak ich podanie musi odbywać się w gabinecie lekarza, lub pielęgniarki. W związku z tym ich zakup zawsze należy konsultować z lekarzem. Ampułki są dostępne w różnych stężeniach od ok. 2-20% i w zależności od stężenia ich koszt rośnie. Za ampułki w stężeniu 2% wydamy około 220 zł, a za 20% w okolicach 700 zł.

Preparaty na skórę

Preparaty doustne

Preparaty doustne z kwasem hialuronowym na skórę mają na celu poprawę wyglądu cery poprzez nawilżenie i przywrócenie elastyczności. Dzielimy je na drobno i wielkocząsteczkowe. Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy ma lepszą zdolność zatrzymywania nawilżenia w skórze. W aptece znajdziemy go pod nazwami Hialumax Duo w tabletkach oraz Este Synergy, Olimp Innovum w shotach [1].

Preparaty stosowane na skórę

Kwas hialuronowy o masie cząsteczkowej przekraczającej 100 kDa nie przenika do głębokich warstw skóry. W związku z tym dodatek kwasu do kremów nie będzie nadawał im właściwości wiążących wodę jak w przypadku preparatów doustnych. Kwas hialuronowy działa nawilżająco, tworząc film na skórze, który chroni ją przed utratą wody oraz czynnikami zewnętrznymi [1].

Preparaty dopochwowe

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w regeneracji błony śluzowej pochwy zwłaszcza po radioterapii, antybiotykoterapii, porodzie czy w okresie przekwitania. Preparaty jakie znajdziemy w aptece, są w postaci kremów dopochwowych i globulek pod nazwami: Cicatridina, Mucovagin, Hexagyn Duo, Hexatiab [1].

Preparaty nawilżające oczy

Zespół suchego oka charakteryzuje się zaburzeniem produkcji filmu łzowego przez zbyt rzadkie mruganie. Dodatek kwasu hialuronowego do kropli do oczu zapewnia dłuższe nawilżenie chorego oka, ponieważ tworzy się film na powierzchni gałki ocznej, który nie pozwala wodzie wyparować. Krople do oczu z kwasem hialuronowym są bardzo powszechne. Znajdziesz je pod nazwami: Hylo Comod, Hialeye, Hyal-Drop Multi, Ektin.

Bibliografia

 1. KWAS HIALURONOWY W DERMATOLOGII ESTETYCZNEJ I KOSMETOLOGII: INTRADERMOTERAPIA, SUPLEMENTACJA DOUSTNA ORAZ APLIKACJA ZEWNĘTRZNA. Małgorzata Wilk – Jędrusik. Rozprawa doktorska. Praca wykonana w Katedrze i Zakładzie Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w 2013 r.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Kwas hialuronowy

  Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ból stawu

  Ból stawu jest jednym z najczęstszych schorzeń układu ruchu, które może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wieku czy płci. Objawia się on różnymi dolegliwościami, takimi jak ból, sztywność, obrzęk czy ograniczenie ruchomości stawu.
 • Zespół suchego oka

  Zespół suchego oka to choroba, która powoduje suchość, pieczenie i uczucie piasku w oczach. Może być spowodowana wiekiem, chorobami autoimmunologicznymi lub nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łzowych.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , , , .