leki-orange

Dowiedz się więcej o brucelozie

Bruceloza – co to za choroba? Jak ją leczyć?

Człowiek jest narażony na wiele chorób odzwierzęcych. Niektóre z nich przenoszą się łatwiej, za sprawą zwierząt domowych, a inne są charakterystyczne dla zwierząt hodowlanych. Jedną z przykładów chorób odzwierzęcych jest bruceloza. Co ją wywołuje, jak ją leczyć i jak się przed nią chronić? To wszystko znajdziecie w poniższym artykule.

Bruceloza – co to za choroba?

Bruceloza to choroba odzwierzęca, która występuje praktycznie na całym świecie. Wywołują ją bakterie z rodzaju Brucella. Brucelozą można się zarazić głównie od zwierząt hodowlanych, takich jak:

  • bydło,
  • świnie,
  • kozy,
  • owce.

Brucelozą mogą się zarazić nie tylko ludzie, ale i domowe pupile, np. psy [1].

Bruceloza u ludzi — jak można się zarazić?

Brucelozą można zarazić się poprzez kontakt z zainfekowanymi zwierzętami albo poprzez spożywanie produktów odzwierzęcych od zainfekowanych zwierząt, np. picie surowe mleka lub jedzenie nabiału (np. ser) [1].

Największe ryzyko zakażenia tą odzwierzęcą chorobą mają osoby pracujące ze zwierzętami, np. rolnicy, rzeźnicy, lekarze weterynarii. Wtedy do zakażenia dochodzi, np. poprzez kontakt z krwią lub wydzielinami zwierząt [1].

Jakie są objawy brucelozy?

Bruceloza nie jest specyficzną chorobą odzwierzęcą. Charakteryzuje się objawami grypopodobnymi, np.:

  • ból głowy, stawów i mięśni,
  • zmęczenie,
  • jadłowstręt,
  • gorączka,
  • nocne poty, 
  • zapalenie stawów,
  • zapalenie opon mózgowych [2].

U niektórych pacjentów może dojść do powiększenia węzłów chłonnych, śledziony i wątroby [2].

Trudnością w diagnostyce choroby jest również czas do pojawienia się objawów. Okres inkubacji brucelozy u ludzi wynosi od 5 dni do nawet 6 miesięcy! Aczkolwiek średni czas to od 2 do 4 tygodni [2].

Jakie są objawy brucelozy?

Jak potwierdzić brucelozę u ludzi?

Brucelozę najlepiej potwierdzić na podstawie testów diagnostycznych. Badanie wykonuje się najczęściej z krwi. Istnieje możliwość hodowli bakteryjnej, ale testy serologiczne są bardziej czułe i to one są powszechnie wykorzystywane w diagnostyce [3].

Jak wygląda leczenie brucelozy?

Leczenie brucelozy jest długie i skomplikowane. Różni się także w zależności od wieku pacjenta.

Dorośli oraz dzieci powyżej 8. roku życia

W przypadku dorosłych i dzieci powyżej 8. roku życia leczenie brucelozy opiera się głównie na doksycyklinie (np. Doxycyclinum TZF, Doxycyclinum Polfarmex, Unidox Solutab, Efracea). W tym przypadku dawkowanie przedstawia się następująco:

  • Od 2 mg do 4 mg na kilogram masy ciała (maksymalna dawka 200 mg dziennie). Taką dawkę podaje się w dwóch podzielonych częściach co 12 godzin.
    • Najczęściej u dorosłych podaje się 100 mg doksycykliny dwa razy na dobę przez 45 dni [1,2].

Zamiast doksycykliny można stosować tetracyklinę (Tetracyclinum TZF) w poniższym schemacie:

  • Od 30 do 40 mg na kilogram masy ciała (maksymalnie 2 g na dobę) w 4 podzielonych dobowo dawkach [2]

Drugi lek, który stosuje się w leczeniu brucelozy u ludzi to streptomycyna lub ryfampicyna (Rifampicyna TZF). Podaje się jedną albo drugą razem z doksycykliną w poniższym schemacie:

  • Ryfampicyna w ilości 15 mg do 20 mg na kilogram masy ciała (maksymalnie od 600 mg do 900 mg na dobę) w 1 lub 2 podzielonych dawkach przez 45 dni.
  • Streptomycyna 1 g na dobę przez 15 dni [1,2].

Istnieje również wariant, w którym streptomycynę zamienia się na gentamycynę i dawkuje tak jak poniżej:

  • 5 mg gentamycyny na kilogram masy ciała na dobę przez 5 do 7 dni [1].

Dzieci poniżej 8. roku życia

U dzieci poniżej 8. roku życia tetracykliny są przeciwwskazane, dlatego leczenia opiera się na połączeniu trimetoprimu (np. Trimesan, Urotrim) z sulfametoksazolem. Dawkowanie przedstawia się następująco:

  • Trimetoprim:
    • 10 mg na kilogram masy ciała (maksymalnie 480 mg na dobę).
  • Sulfametoksazol:
    • 50 mg na kilogram masy ciała (maksymalnie 2400 mg na dobę).

Terapię prowadzi się od 4 do 6 tygodni [2].

W Polsce najlepiej wykorzystać do tego łączony preparat z dwiema substancjami, np. Bactrim, Bactrim Forte, Biseptol.

W poważnych przypadkach do terapii można dodać ryfampicynę [2].

Omawiane schorzenia
Bruceloza jest to infekcja bakteryjna wywołana przez bakterie z rodzaju Brucella, szczególnie przez Brucella melitensis (pałeczkę maltańską). Ludzie zarażają się poprzez spożycie niepasteryzowanego ml…
Omawiane substancje
Doksycyklina jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu wielu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak trądzik, zakażenia dróg moczowych, zakażenia jelit, zakażenia dróg oddechowych, zakażenia oczu, rze…
Gentamycyna to antybiotyk, który zwalcza bakterie. Jego działanie polega na powstrzymaniu rozwoju bakterii. W preparatach występuje w postaci siarczanu gentamycyny. Siarczan gentamycyny jest stosow…
Ryfampicyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu kilku rodzajów zakażeń prątkami gruźlicy, w tym Mycobacterium avium complex, trądu oraz w połączeniu z innymi środkami przeciwprątkowymi w leczeniu…
Sulfametoksazol to sulfonamid o średnim czasie działania i szerokim spektrum działania, hamujący syntezę kwasu foliowego poprzez konkurencyjny antagonizm z kwasem p-aminobenzoesowym. Lek bardzo często…
Tetracyklina jest antybiotykiem, stosowanym w leczeniu wielu różnych zakażeń bakteryjnych skóry, jelit, dróg oddechowych, dróg moczowych, narządów płciowych, i węzłów chłonnych. Jest często stosowana …
Trimetoprim to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń pęcherza moczowego, nerek lub zakażeń ucha wywołanych przez niektóre bakterie. Działa on poprzez zatrzymanie wzrostu bakterii. Ten antybiotyk lec…
Podsumowanie