aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , ,

Jak leczyć zapalenie pęcherza u kobiety karmiącej piersią?

Zapalenia pęcherza – jak je bezpiecznie leczyć podczas karmienia piersią?

Zapalenie pęcherza moczowego często dotyka kobiet, zwłaszcza w połogu i w trakcie ciąży. Jakich leków nie stosować w tej grupie pacjentek? Które preparaty są bezpieczne i skuteczne? Jakie są niefarmakologiczne sposoby na łagodzenie objawów zapalenia pęcherza?
parcie na mocz po furaginie

Zapalenie pęcherza to dolegliwość typowo kobieca. W czasie połogu i karmienia piersią zdarza się niezwykle często. We wczesnym połogu to efekt obrażenia pęcherza moczowego podczas porodu, obniżenia ciśnienia w pęcherzu moczowym, zakażenia okołoporodowego okolic intymnych lub założenia cewnika do pęcherza moczowego. Po połogu i na każdym etapie życia kobiety, zakażenie pęcherza są spowodowane w ogromnej większości przez bakterie o nazwie Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), które należą do grupy pałeczek jelitowych. Żyją one w jelicie grubym i na skórze w okolicy odbytu. Jeśli przedostaną się do cewki moczowej, mogą wywołać zakażenie pęcherza.

Zakażenie pęcherza oznacza w praktyce zakażenie moczu. Infekcja taka tli się w organizmie i wywołuje dolegliwości, które utrudniają życie. Jednakże dobra wiadomość jest taka, że można samemu w warunkach domowych zrobić wiele, by zmniejszyć objawy zakażenia i przyśpieszyć wyleczenie.

Jak łagodzić objawy zapalenia pęcherza?

Kobiety karmiące piersią, które dotknęło zapalenie pęcherza, mogą stosować zarówno metody niefarmakologiczne jak i leczenie farmakologiczne w celu złagodzenia objawów, które są powodowane przez omawiane schorzenie. W przypadku stosowania leków należy zwrócić szczególną uwagę, aby używać jedynie takich preparatów, które są bezpieczne dla kobiet karmiących piersią. W razie wątpliwości należy zawsze poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Poniżej przedstawiono typowe zalecenia w celu złagodzenia objawów zapalenia pęcherza.

Pij jak najwięcej płynów

Picie dużej ilości płynów spełnia rolę profilaktyczną oraz leczniczą. Badania wykazały, że już dwukrotne oddanie moczu przepłukiwało pęcherz, zmniejszając istotnie ilość bakterii w moczu. Pałeczki okrężnicy podwajają swoją liczebność co 20 minut, a więcej bakterii to więcej bólu. Zatem wniosek jest taki, że im więcej się pije, tym szybciej ustąpi ból.

Zachowaj właściwą higienę

Również właściwa higiena okolic intymnych może przyczynić się do złagodzenia objawów oraz przyśpieszyć proces leczenia. W omawianym aspekcie przede wszystkim należy zadbać o:

 • utrzymywanie czystości w okolicy krocza;
 • noszenie luźnej bawełnianej bielizny;
 • nie wykonywanie częstych irygacji, ponieważ spowodują wypłukanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy, tworząc warunki do rozwoju chorobotwórczych pałeczek okrężnicy;
 • wycieranie odbytu po oddaniu stolca w kierunku od przodu ku tyłowi. Chodzi o to, by bakterie z jelit nie przedostawały się do pochwy i cewki moczowej.

Ibuprofen

Ibuprofen (np. Ibum, Ibuprom) jest akceptowalny w czasie karmienia piersią – nie stanowi ryzyka ani dla procesu laktacji, ani dla zdrowia dziecka. Ibuprofen w bardzo małym stopniu przenika do mleka matki, ale nie ma żadnych doniesień o szkodliwym działaniu tej substancji na niemowlęta. Ibuprofen ma działanie przeciwzapalne i bardzo pomaga w czasie zapalenia pęcherza. Obniża jego stan zapalny, tym samym zmniejszając doskwierające pieczenie okolic intymnych. Należy jednak zachować ostrożność u matek karmiących piersią i leki z ibuprofenem stosować krótkotrwale oraz w małych dawkach.

Witamina C

Witamina C oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii produkowanych w czasie reakcji zapalnej wywołanej przez wirusy. W czasie karmienia piersią zaleca się przyjmowanie ok. 80-100 mg tej witaminy dziennie. Witamina C zakwasza mocz w takim stopniu, że utrudnia wzrost bakterii. To godna polecenia kuracja, zwłaszcza w przypadku zakażeń nawracających. Jest ona obecna w owocach cytrusowych, czerwonej papryce, kiszonej kapuście i natce pietruszki.

Żurawina

Żurawina nie tylko jest bogata we wcześniej omawianą witaminę C, ale także wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Jej działanie polega na zmianie kształtu bakterii Escherichia Coli oraz zmniejszeniu jej przyczepności do ścian dróg moczowych, przyczyniając się do prawidłowego funkcjonowania.

Suplement Żuravit Forte oprócz żurawiny zawiera dwuskładnikową komponentę moczopędną z ekstraktów z liścia pokrzywy i ziela skrzypu polnego, co pomaga pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości oraz zapobiega też ich nawrotom i jednocześnie jest akceptowalny w czasie karmienia piersią.

Czy Urosept może być stosowany przez kobiety karmiące piersią?

Urosept to dostępny bez recepty preparat ziołowy o działaniu moczopędnym. Podawany jest pomocniczo w przypadku zakażeń układu moczowego lub kamicy dróg moczowych. Urosept w swoim składzie ma wyciągi roślinne takie jak: wyciąg z liści brzozy, naowocni fasoli i korzenia pietruszki oraz zawiera dodatkowo substancje pomocnicze.

Jednakże ze względu na brak danych o bezpieczeństwie stosowania leku u niektórych grup, nie powinny go zażywać kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, a także dzieci do 12 roku życia. Pomimo że jest preparatem ziołowym, ma liczne substancje pomocnicze, a w czasie karmienia piersią pierwszorzutowe są zawsze preparaty jednoskładnikowe.

Furagina a karmienie piersią

Furagina (furazydyna) to substancja lecznicza wykorzystywana w leczeniu ostrych i przewlekłych niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych, wywoływanych przez bakterie Escherichia coli. Dostępna jest zarówno w lekach bez recepty (np. NeoFuragina, UroFuraginum) jak i na receptę (np. Furaginum Teva, Furaginum Adamed). Niestety, ze względu na przenikanie leku do mleka matki jest on przeciwwskazany do stosowania u kobiet karmiących piersią. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem – może on zadecydować, że korzyści, jakie płyną z terapii lekiem zawierającym furazydynę u kobiety karmiącej piersią, przeważają nad ewentualnym zagrożeniem. W takim wypadku lekarz poinstruuje w jaki sposób dawkować przepisany lek.

Podsumowanie

Niewątpliwie każda wdrożona farmakoterapia w czasie laktacji jest dużym stresem dla kobiety karmiącej, dlatego trzeba przeciwdziałać poprzez odpowiednią higienę, picie dużej ilości wody, unikanie kąpieli i stosowanie rekomendowanych i jednoskładnikowych leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. W przypadku nasilających się objawów niezbędna będzie wizyta u lekarza, który rozważy ewentualną antybiotykoterapię i zdecyduje o indywidualnym doborze leków.

Bibliografia

 1. Duława J, Drabczyk R. Zakażenia układu moczowego- podręcznik chorób wewnętrznych. Medycyna Praktyczna, Kraków 2014.
 2. Gundersen T.D, Krebs L, Loekkegaard E i wsp. Postpartum urinary tract infection by mode of delivery: a Danish nationwide cohort study. BMJ 2018: 8(3).
 3. Kamiński B. Domowe sposoby leczenia. PWP, Warszawa 2004: 429-432.
 4. Wanic-Kossowska M, Pazik J, Tomczak-Watras W. Leukocyturia, bakteriuria- leczyć czy nie leczyć? Forum Nefrologiczne 2009: 2(2): 108-111.

Omawiane substancje

 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Witamina C

  Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy C może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Żurawina wielkoowocowa

  Żurawina wielkoowocowa to roślina z rodziny wrzosowatych. Jej owoce są bogate w witaminę C i mają właściwości przeciwbakteryjne.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Karmienie piersią

  Karmienie piersią jest naturalnym sposobem żywienia niemowląt i ma wiele korzyści dla zdrowia dziecka i matki. Jednakże, niektóre kobiety mogą mieć problemy z karmieniem piersią, takie jak ból sutków czy niedobór mleka.
 • Zapalenie pęcherza moczowego

  Zapalenie pęcherza moczowego jest chorobą układu moczowego, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej pęcherza. Objawy choroby to m.in. ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu oraz ból w dolnej części brzucha.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .