aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Czy warto zakwaszać mocz przy furaginie?

Czy witamina C i furagina to dobre połączenie?

Zapalenie układu moczowego może przytrafić się niezależnie od pory roku. To nieprzyjemny problem, który w początkowym etapie można leczyć lekami bez recepty. Czy warto stosować furaginę w połączeniu z witaminą C? Jak stosować furaginę, aby osiągnąć najlepsze efekty leczenia?

Jakie są objawy zakażenia dróg moczowych?

W codziennej aptecznej praktyce mamy najczęściej do czynienia z infekcjami dolnych dróg moczowych, które zwykle obejmują pęcherz lub cewkę moczową. Pacjenci skarżą się na ból, kłucie i pieczenie w okolicach pęcherza lub przy cewce moczowej. Chory z infekcją dróg moczowych czuje potrzebę częstszego oddawania moczu. Nie zawsze równa się to z większą objętością wydalanego moczu – czasami występuje skąpomocz. W skrajnych przypadkach może dojść do krwiomoczu lub nawet zatrzymania mikcji [1].

Jak wygląda leczenie zakażenia dróg moczowych?

Schematy leczenia zakażenia dróg moczowych najczęściej obejmują antybiotyki i chemioterapeutyki. Stan zapalny pęcherza moczowego zwykle wynika z infekcji bakteryjnej. Bakterie atakują błonę pęcherza moczowego, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego i obrzęku [2].

Ze względu na bakteryjne podłoże infekcji w terapii wykorzystuje się chemioterapeutyki i antybiotyki o szerokim spektrum działania. Najczęściej korzysta się z substancji, takich jak:

 • Antybiotyki beta-laktamowe:
  • Cefaklor (Ceclor MR),
  • Amoksycylina z kwasem klawulanowym (Augmentin, Taromentin, Ramoclav),
 • Trometamol fosfomycyny (np. Monural) — u kobiet,
 • Fluorochinolony:
  • cyprofloksacyna (Cipropol, Cipronex, Ciphin),
  • lewofloksacyna (Levalox, Xyvelam, Levofloxacin) [1].

Natomiast jedynym lekiem dostępnym bez recepty w aptekach jest furagina. Czy furagina leczy zapalenia dróg moczowych? Jak stosować furaginę i czy jest sens łączenia furaginy z witaminą C?

Jak stosować furaginę?

Furagina (furazydyna) to pochodna nitrofuranu klasyfikowana jako lek przeciwbakteryjny. Furaginę stosuje się w infekcjach dolnych dróg moczowych. Furagina ma dość szerokie spektrum działania, gdyż wykazuje aktywność wobec niektórych bakterii Gram- i Gram+, a nawet niewielkie działania przeciwgrzybicze. Jednak czy furagina faktycznie działa [3]?

Zagraniczne rekomendacje nie odrzucają furaginy, jednak nie klasyfikują jej również jako lek I rzutu. Wskazują na jej zasadność stosowania jedynie w przypadku braku możliwości wykonania posiewu bakteryjnego moczu lub oczekiwania na wyniki. Po uzyskaniu konkretnych informacji na temat zakażenia bakteryjnego rekomenduje się zastosowanie terapii celowanej [4].

Dawkowanie furaginy

Furagina występuje w formie tabletek – w lekach dostępnych OTC i na receptę oraz zawiesiny doustnej dostępnej jedynie z przepisu lekarza. Lek ten można stosować już powyżej 3. miesiąca życia, ale jedynie w formie zawiesiny doustnej [5].

Furaginum Teva, tabletki, lek na receptę

Skład

 • 1 tabletka zawiera 100 mg lub 50 mg furazydyny.

Stosowanie

 • Dorośli
  • W 1. dniu terapii podaje się 100 mg 4 razy na dobę. Od 2. do 7. dnia terapii stosuje się 100 mg 3 razy na dobę.
 • Dzieci od 2. do 14. roku życia:
  • Od 5 do 7 mg/kg masy ciała jako dawka dobowa, którą należy podzielić na 2 lub 3 dawki.
   • Przykład. Pacjent o masie ciała 20 kg. Dawka dobowa 100 mg. Podajemy rano i wieczorem po 1 tabletce 50 mg.

Wskazania

 • Leczenie niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych.

O produkcie

 • Produkt występuje w formie małych tabletek 50 mg lub 100 mg.
 • Tabletki można rozkruszyć i połączyć z płynem dla ułatwienia połknięcia.
 • Podczas terapii mocz może zabarwić się na żółto lub pomarańczowo. Jest to całkowicie normalne.
 • Leczenie bez konsultacji z lekarzem nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.
 • Podczas leczenia należy pić od 2 do 3 litrów wody.

Dafurag, zawiesina doustna, lek na receptę

Skład

 • 1 ml zawiesiny zawiera 10 mg furazydyny.

Stosowanie

 • Dzieci powyżej 3. miesiąca życia.
  • Od 5 do 7 mg/kg masy ciała jako dawka dobowa, którą należy podzielić na 2 lub 3 dawki.
   • Przykład. Pacjent o masie ciała 20 kg. Dawka dobowa 100 mg. Podajemy rano i wieczorem po 5 ml zawiesiny.

Wskazania

 • Leczenie niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych.

O produkcie

 • Zawiesina ma pomarańczowy smak.
 • Podczas terapii mocz może zabarwić się na żółto lub pomarańczowo. Jest to całkowicie normalne.

Furagina i witamina C – czy warto?

Panuje przekonanie, że warto stosować witaminę C na zapalenie pęcherza. Połączenie furaginy i witaminy C miałoby działać lepiej niż sama furagina. Czy furagina i witamina C to dobre połączenie?

Argumentem za stosowaniem witaminy C na zapalenie pęcherza jest fakt, że zakwasza mocz, co poprawia wchłanianie furaginy. W trakcie infekcji bakteryjnej mocz staje się alkaliczny, co powoduje rozpad furaginy. Czy to prawda?

Witamina C a furagina — czy należy je łączyć?

Przejdźmy do faktów. Fizjologiczne pH moczu oscyluje w granicach od 5 do 7. Mocz ma zwykle pH od 5 do 6. Furagina najsilniej działa w pH 5,5 [3].

Jednak zbyt kwaśne pH moczu jest nieodpowiednie, gdyż sprzyja to resorpcji zwrotnej leku, co zmniejsza jego ilość w moczu i osłabia działanie. Zbyt wysokie pH, tj. powyżej 7 jest również niekorzystne, bo prowadzi do rozpadu furaginy i osłabienia jej działania [3].

Jak witamina C wpływa na mocz?

Sprawdźmy, czy witamina C wpływa jakkolwiek na pH moczu. W jednym badaniu ochotnicy przyjmowali 2 g witaminy C 3 razy na dobę. Po pewnym okresie pH moczu zmalało o 0,18. Grupa badana nie stosowała doustnie witaminy C i tam pH moczu spadło o 0,16 [6].

W innym badaniu ochotnicy przyjmowali 1 g witaminy C 4 razy na dobę. Tutaj pH moczu spadło o 0,58 [7].

Czy furagina i witamina C mają sens? Podsumowanie

Z dostępnych danych wynika, że witamina C podawana w bardzo dużych dawkach wpływa na pH moczu w niewielkim, wręcz pomijalnym stopniu. Nie przynosi to korzystnych efektów terapeutycznych. Przyjmowanie tak dużych dawek witaminy C może zwiększyć ryzyko rozwoju kamicy nerkowej.

Znacznie lepiej stosować samą furaginę, a jeśli ona nie przynosi pożądanego efektu terapeutycznego to zastosować antybiotyki lub chemioterapeutyki w porozumieniu z lekarzem.

Bibliografia

 1. H.-S. Choe i in., „Summary of the UAA-AAUS guidelines for urinary tract infections”, Int. J. Urol., t. 25, nr 3, s. 175–185, 2018, doi: 10.1111/iju.13493.
 2. M. J. Bono, S. W. Leslie, i W. C. Reygaert, „Urinary Tract Infection”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 6 maj 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470195/
 3. uroFuraginum – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 4. F. Caron i in., „Practice guidelines for the management of adult community-acquired urinary tract infections”, Médecine Mal. Infect., t. 48, nr 5, s. 327–358, sie. 2018, doi: 10.1016/j.medmal.2018.03.005.
 5. Dafurag – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 6. C. Bannwart, V. Hagmaier, E. Straumann, H. Hofer, J. P. Vuillemier, i G. Rutishauser, „[Modification of urinary pH through ascorbic acid]”, Helv. Chir. Acta, t. 48, nr 3–4, s. 425–428, sie. 1981.
 7. S. K. Hetey, M. L. Kleinberg, W. D. Parker, i E. W. Johnson, „Effect of ascorbic acid on urine pH in patients with injured spinal cords”, Am. J. Hosp. Pharm., t. 37, nr 2, s. 235–237, luty 1980.

Omawiane substancje

 • Cefaklor

  Cefaklor jest antybiotykiem z grupy cefalosporyn. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Cyprofloksacyna

  Cyprofloksacyna to substancja lecznicza z grupy fluorochinolonów, stosowana w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Działa bakteriobójczo poprzez hamowanie replikacji DNA bakterii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Furagina

  Furagina to substancja lecznicza stosowana głównie w leczeniu infekcji dróg moczowych. Działa bakteriobójczo i hamuje rozwój bakterii, co przyczynia się do szybkiego powrotu do zdrowia.
  substancje syntetyczne
 • Lewofloksacyna

  Lewofloksacyna to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Trometamol fosfomycyny

  Trometamol fosfomycyna to substancja lecznicza stosowana w leczeniu zakażeń dróg moczowych. Działa bakteriobójczo i jest stosowana w postaci tabletek lub proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Witamina C

  Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy C może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Infekcje bakteryjne dróg moczowych

  Infekcje bakteryjne dróg moczowych są powszechnym schorzeniem, które dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Objawiają się bólem podczas oddawania moczu, częstym parciem oraz bólem w dolnej części brzucha.
 • Ostre zapalenie pęcherza moczowego

  Ostre zapalenie pęcherza moczowego jest chorobą zakaźną, która dotyka głównie kobiety. Objawia się bólem podczas oddawania moczu oraz częstym parciem na pęcherz.
 • Zapalenie cewki moczowej

  Zapalenie cewki moczowej jest chorobą zakaźną, która dotyka głównie kobiety. Objawia się bólem podczas oddawania moczu oraz częstym parciem na mocz.
 • Zapalenie pęcherza moczowego

  Zapalenie pęcherza moczowego jest chorobą układu moczowego, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej pęcherza. Objawy choroby to m.in. ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu oraz ból w dolnej części brzucha.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .