leki-orange

Choroba przewodów żółciowych

Rozdziały

Jakie są objawy choroby przewodów żółciowych?

Objawy chorób dróg żółciowych mogą obejmować ból brzucha, nudności, wymioty, żółtaczkę, świąd skóry i zmiany koloru stolca. Dodatkowo może wystąpić uczucie pełności, wzdęcia, utrata apetytu, zmiany masy ciała.

Jakie są przyczyny choroby przewodów żółciowych?

Przyczyną chorób dróg żółciowych jest zazwyczaj utrudnienie odpływu żółci oraz namnażanie się bakterii w przewodach żółciowych. Utrudnienie odpływu żółci może być spowodowane kamieniami żółciowymi, guzem nowotworowym (np. trzustki) lub pozapalnymi zwężeniami. Drobne kamienie żółciowe mogą wydostać się z pęcherzyka żółciowego i utknąć w drogach żółciowych. Czasami powstają w przewodach żółciowych de novo. Zwężenia mogą być też pochodzenia jatrogennego, tzn. mogą stanowić działanie niepożądane zabiegów wykonywanych na drogach żółciowych.

Jak zdiagnozować chorobę przewodów żółciowych?

Aby zdiagnozować choroby dróg żółciowych, lekarz może przeprowadzić różne badania, takie jak badanie krwi, badanie obrazowe (np. ultrasonografia, tomografia komputerowa) oraz badanie endoskopowe. W badaniu endoskopowym można zaobserwować ropę wydobywającą się z dróg żółciowych. W badaniach laboratoryjnych stwierdzić można podwyższone parametry stanu zapalnego oraz zaburzenia krzepnięcia krwi. Pomocne może być też badanie USG, w którym można wykazać poszerzenie przewodów żółciowych oraz obecność złogów.

Jak zapobiegać chorobie przewodów żółciowych?

Chorobie przewodów żółciowych ciężko jest zapobiec, jednak w profilaktyce tego schorzenia pomocne okazują się działania opierające się przede wszystkim na utrzymywaniu prawidłowej diety.

Leczenie choroby przewodów żółciowych

Leczenie chorób dróg żółciowych zależy od konkretnego schorzenia. Może obejmować zarówno leczenie farmakologiczne, jak i procedury medyczne, takie jak usunięcie kamieni żółciowych czy też naprawa zwężeń. W przypadku pierwotnego stwardniającego zapalenia przewodów żółciowych (PSC) całkowite wyleczenie jest niemożliwe. Choroba jest postępująca i prowadzi do marskości wątroby i zgonu z powodu jej powikłań albo do rozwoju raka dróg żółciowych. W zaawansowanych stadiach PSC i w przypadkach podejrzenia raka dróg żółciowych wskazane jest przeszczepienie wątroby. W przypadku wtórnego zapalenia przewodów żółciowych celem leczenia jest usunięcie przyczyny choroby. Na przykład, w przypadku kamicy dróg żółciowych terapia polega na usunięciu zalegających kamieni. Z kolei w przypadku zakażenia bakteryjnego podaje się antybiotyki.

Loading...

Leki na chorobę przewodów żółciowych

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu choroby przewodów żółciowych.
Loading...

Koniec.

No more pages to load