Co to jest zaburzenia wzrostu paznokci?

Zaburzenia wzrostu paznokci to problemy związane ze zbyt wolno lub zbyt szybko rosnącymi paznokciami, lub ich nienormalną strukturą. Mogą one być spowodowane różnymi warunkami zdrowotnymi, niedożywieniem lub urazami.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zaburzeń wzrostu paznokci?

Zaburzenia wzrostu paznokci mogą zostać wywołane przez różne czynniki. Jednym z nich jest uraz. Często zaburzenia mają podłoże zdrowotne, na przykład problemy z tarczycą, niedożywienie, niektóre choroby skóry, takie jak łuszczyca, czy grzybica. Czasem przyczyną są przyjmowane leki.

Objawy

Jakie są objawy zaburzeń wzrostu paznokci?

Zaburzenia wzrostu paznokci mogą powodować, że zmianę wyglądu paznokci. Mogą być one gładkie, pofałdowane, mogą mieć rowki lub wgłębienia. Kształt, kolor lub grubość paznokci mogą się zmienić. Czasem paznokcie mogą zaczynać odklejać się od skóry lub rosną bardzo wolno albo szybko. Mogą również być słabe i łatwo się łamać.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zaburzenia wzrostu paznokci?

Zaburzenia wzrostu paznokci są diagnozowane poprzez bezpośrednie badanie paznokci. Lekarz przyjrzy się kształtowi, kolorowi, powierzchni i wzrostowi paznokci, oceni ich wygląd, zmiany kolorystyczne oraz łamliwość. W niektórych przypadkach może być wymagane pobranie małego fragmentu paznokcia do badania laboratoryjnego.

Leczenie

Jak leczy się zaburzenia wzrostu paznokci?

Leczenie zaburzeń wzrostu paznokci zależy od ich przyczyny. Jeśli problem wynika z grzybicy, skuteczne będą antygrzybicze lakiery do paznokci lub tabletki. Niekiedy konieczne jest chirurgiczne usunięcie paznokcia. Zasada jest taka, że jeśli zaburzenia są spowodowane chorobą, należy najpierw wyleczyć tę chorobę. Przy niedoborach witamin lub niedożywieniu, zaleca się stosowanie suplementów diety. Ważne jest też odpowiednia codzienna pielęgnacja paznokci i dbanie o higienę rąk. W każdym przypadku potrzebna jest konsultacja lekarska.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zaburzeniom wzrostu paznokci?

Aby zapobiec zaburzeniom wzrostu paznokci, należy pamiętać o regularnym ich przycinaniu i piłowaniu — zawsze prostymi ruchami, nie posuwistymi, co może je uszkodzić. Należy starać się nie obgryzać paznokci. Istotne jest noszenie wygodnego i dobrze dopasowanego obuwia, które nie uciska palców. W przypadku zauważenia zmian w wyglądzie i wzroście paznokci, należy skonsultować się z lekarzem.