, ,

Jak leczyć wrastający paznokieć?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co stosować na wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to dolegliwość, która niekiedy może być bagatelizowana i uznawana za błahostkę. Początkowo niewielki dyskomfort, może przekształcić się w silny ból, który utrudnia chodzenie. Niekiedy konieczna może być interwencja chirurgiczna. Jakie są przyczyny wrastania paznokci i czy można temu zapobiec? Jak skutecznie leczyć wrastające paznokcie?
Co stosować na wrastający paznokieć?

Jakie są przyczyny wrastających paznokci?

Problem wrastających paznokcie najczęściej dotyczy paznokci paluchów u stóp. O wrastającym paznokciu mówimy, kiedy boczna część płytki paznokcia wrasta w otaczający go wał skórny. Konsekwencją jest powstanie w tej okolicy stanu zapalnego (często może dojść też do nadkażenia bakteryjnego), obrzęku, a także bólu, nasilającego się podczas chodzenia [1].

Do najczęstszych przyczyn wrastających paznokci należą:

 • zbyt ciasne obuwie, które powoduje, że paznokieć zmienia kierunek swojego wzrostu,
 • częste urazy w okolicy paznokcia, stąd też problem ten często może występować u narciarzy lub biegaczy,
 • nieprawidłowy sposób obcinania paznokci (m.in. zbyt mocne skrócenie bocznych krawędzi paznokci),
 • niektóre choroby paznokci jak np. łuszczyca paznokcia, a także choroby układowe jak miażdżyca czy też cukrzyca,
 • nadwaga lub otyłość [1,2].

Wrastający paznokieć — jak leczyć tę dolegliwość?

Wśród metod leczenia dostępne są zarówno metody inwazyjne (leczenie chirurgiczne), jak i metody nieinwazyjne. Preparaty apteczne dostępne na rynku, również mogą wspomóc proces leczenia wrastającego paznokcia.

Maść na wrastający paznokieć

Maść na wrastający paznokieć czy inny preparat będzie najlepszym wyborem? 

W walce z problemem wrastającego paznokcia, pomocne mogą okazać się preparaty z apteki. Wśród nich dostępne są przede wszystkim płyny na wrastające paznokcie:

 • To, płyn na wrastające paznokcie,
 • Gehwol med, płyn zmiękczający paznokcie i skórki.

Preparaty te mają na celu zmiękczenie płytki paznokcia (obydwa w składzie zawierają m.in. glicerynę, która działa zmiękczająco na skórę i paznokcie), dzięki czemu paznokcie mają mniejszą tendencję do wbijania się w wały okołopaznokciowe. 

Jak leczyć wrastające paznokcie? (fot. Canva)

Nieinwazyjne metody leczenia wrastającego paznokcia

Niekiedy wrastający paznokieć wymaga specjalistycznej interwencji chirurgicznej, w celu usunięcia wrastającej części płytki paznokcia. Początkowo jednak zaleca się stosowanie metod nieinwazyjnych, których głównym celem jest ochrona wału paznokcia przed naciskiem ostrej krawędzi paznokcia. Wśród metod nieinwazyjnych warto wymienić 

 • tamponadę — w wale paznokciowym umieszcza się materiał opatrunkowy, który jest  nasączony środkiem odkażającym;
 • taping, czyli taśmowanie — polega na odizolowanie bocznego wału okołopaznokciowego od paznokcia z wykorzystaniem specjalnej taśmy;
 • stosowanie specjalnych rurek, które mają przywrócić paznokieć na prawidłowy tor wzrostu (tzw. sulci protektory),
 • klamry korygujące na wrastający paznokieć.

Po specjalistyczną pomoc warto udać się do podologa, który dobierze odpowiednią, nieinwazyjną metodę leczenia lub zaleci wizytę u chirurga [1,2].

Wrastający paznokieć ze stanem zapalnym

W przypadku wrastającego paznokcia wokół wału paznokciowego może pojawić się stan zapalny. W tym przypadku pomocny może okazać się preparat o działaniu antyseptycznym z oktenidyną w składzie (np. Octenisept, Oktaseptal), a także maść z antybiotykami dostępna bez recepty (nie jest to specjalna maść na wrastający paznokieć, która wyleczy jego przyczynę, a jedynie preparat, który ograniczy możliwość rozwoju zakażenia bakteryjnego np. Tribiotic, Maxibiotic). 

Pomocniczo można zastosować maść nagietkową, o właściwościach przeciwzapalnych, antyseptycznych, a także pobudzających regenerację tkanek w okolicy wrastającego paznokcia [3].

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać wrastającym paznokciom?

Warto stosować działania profilaktyczne, które mogą uchronić przed wrastaniem paznokci. Szczególnie powinny zadbać o to osoby, u których w przeszłości już pojawił się problem z wrastającym paznokcia, gdyż schorzenie to często powraca. W tym celu należy pamiętać o kilku prostych rzeczach.

 • Nosić wygodne obuwie (dobrze dopasowany rozmiar buta, a także jego kształt do budowy stopy); w przypadku kobiet — unikać butów na wysokim obcasie.
 • Prawidłowo obcinać paznokcie. Warto o ten nawyk zadbać już od najmłodszych lat; paznokcie należy obcinać na prosto, nie należy obcinać kątów paznokci, a także skracać ich nadmiernie.
 • Podolog to specjalista, którego warto regularnie odwiedzać, jeśli wrastający paznokieć jest dolegliwością, która się powtarza [1,2].

Bibliografia

 1. K. Domagała, K. Pielak, Wrastający paznokieć etiologia, profilaktyka i metody leczenia, Pol J Cosmetol 2017, 20(4): 327-332
 2. Z. Adamski, A. Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów. UMP, Poznań 2008: 196, 197, 391-395, 398-403
 3. http://rozanski.li/361/nagietek-calendula/, [dostęp 23.01.2023]

Powiązane produkty

 • Tribiotic, maść, 5mg+5000IU+400IU/1g
  Lek bez recepty
  maść5mg+5000IU+400IU/1g
 • Octenisept, płyn na skórę
  Lek bez recepty
  płyn na skórę

Omawiane substancje

 • Bacytracyna

  Bacytracyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu różnych schorzeń bakteryjnych. Przed zastosowaniem bacytracyny należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki i czasu trwania terapii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Neomycyna

  Neomycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu wielu rodzajów bakterii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Oktenidyna

  Oktenidyna to organiczny związek chemiczny o właściwościach antybakteryjnych. Jest stosowana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Polimyksyna B

  Polimyksyna B jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na bakterie poprzez niszczenie ich błon komórkowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Zaburzenia wzrostu paznokci

  Zaburzenia wzrostu paznokci to schorzenie, które może dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i u stóp. Objawia się m.in. wolnym wzrostem, łamliwością i rozwarstwianiem paznokci.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .