leki-orange

Jak leczyć wrastający paznokieć?

Co stosować na wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to dolegliwość, która niekiedy może być bagatelizowana i uznawana za błahostkę. Początkowo niewielki dyskomfort, może przekształcić się w silny ból, który utrudnia chodzenie. Niekiedy konieczna może być interwencja chirurgiczna. Jakie są przyczyny wrastania paznokci i czy można temu zapobiec? Jak skutecznie leczyć wrastające paznokcie?

Jakie są przyczyny wrastających paznokci?

Problem wrastających paznokcie najczęściej dotyczy paznokci paluchów u stóp. O wrastającym paznokciu mówimy, kiedy boczna część płytki paznokcia wrasta w otaczający go wał skórny. Konsekwencją jest powstanie w tej okolicy stanu zapalnego (często może dojść też do nadkażenia bakteryjnego), obrzęku, a także bólu, nasilającego się podczas chodzenia [1].

Do najczęstszych przyczyn wrastających paznokci należą:

 • zbyt ciasne obuwie, które powoduje, że paznokieć zmienia kierunek swojego wzrostu,
 • częste urazy w okolicy paznokcia, stąd też problem ten często może występować u narciarzy lub biegaczy,
 • nieprawidłowy sposób obcinania paznokci (m.in. zbyt mocne skrócenie bocznych krawędzi paznokci),
 • niektóre choroby paznokci jak np. łuszczyca paznokcia, a także choroby układowe jak miażdżyca czy też cukrzyca,
 • nadwaga lub otyłość [1,2].

Wrastający paznokieć — jak leczyć tę dolegliwość?

Wśród metod leczenia dostępne są zarówno metody inwazyjne (leczenie chirurgiczne), jak i metody nieinwazyjne. Preparaty apteczne dostępne na rynku, również mogą wspomóc proces leczenia wrastającego paznokcia.

Maść na wrastający paznokieć

Maść na wrastający paznokieć czy inny preparat będzie najlepszym wyborem? 

W walce z problemem wrastającego paznokcia, pomocne mogą okazać się preparaty z apteki. Wśród nich dostępne są przede wszystkim płyny na wrastające paznokcie:

 • To, płyn na wrastające paznokcie,
 • Gehwol med, płyn zmiękczający paznokcie i skórki.

Preparaty te mają na celu zmiękczenie płytki paznokcia (obydwa w składzie zawierają m.in. glicerynę, która działa zmiękczająco na skórę i paznokcie), dzięki czemu paznokcie mają mniejszą tendencję do wbijania się w wały okołopaznokciowe. 

Jak leczyć wrastające paznokcie? (fot. Canva)

Nieinwazyjne metody leczenia wrastającego paznokcia

Niekiedy wrastający paznokieć wymaga specjalistycznej interwencji chirurgicznej, w celu usunięcia wrastającej części płytki paznokcia. Początkowo jednak zaleca się stosowanie metod nieinwazyjnych, których głównym celem jest ochrona wału paznokcia przed naciskiem ostrej krawędzi paznokcia. Wśród metod nieinwazyjnych warto wymienić 

 • tamponadę — w wale paznokciowym umieszcza się materiał opatrunkowy, który jest  nasączony środkiem odkażającym;
 • taping, czyli taśmowanie — polega na odizolowanie bocznego wału okołopaznokciowego od paznokcia z wykorzystaniem specjalnej taśmy;
 • stosowanie specjalnych rurek, które mają przywrócić paznokieć na prawidłowy tor wzrostu (tzw. sulci protektory),
 • klamry korygujące na wrastający paznokieć.

Po specjalistyczną pomoc warto udać się do podologa, który dobierze odpowiednią, nieinwazyjną metodę leczenia lub zaleci wizytę u chirurga [1,2].

Wrastający paznokieć ze stanem zapalnym

W przypadku wrastającego paznokcia wokół wału paznokciowego może pojawić się stan zapalny. W tym przypadku pomocny może okazać się preparat o działaniu antyseptycznym z oktenidyną w składzie (np. Octenisept, Oktaseptal), a także maść z antybiotykami dostępna bez recepty (nie jest to specjalna maść na wrastający paznokieć, która wyleczy jego przyczynę, a jedynie preparat, który ograniczy możliwość rozwoju zakażenia bakteryjnego np. Tribiotic, Maxibiotic). 

Pomocniczo można zastosować maść nagietkową, o właściwościach przeciwzapalnych, antyseptycznych, a także pobudzających regenerację tkanek w okolicy wrastającego paznokcia [3].

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać wrastającym paznokciom?

Warto stosować działania profilaktyczne, które mogą uchronić przed wrastaniem paznokci. Szczególnie powinny zadbać o to osoby, u których w przeszłości już pojawił się problem z wrastającym paznokcia, gdyż schorzenie to często powraca. W tym celu należy pamiętać o kilku prostych rzeczach.

 • Nosić wygodne obuwie (dobrze dopasowany rozmiar buta, a także jego kształt do budowy stopy); w przypadku kobiet — unikać butów na wysokim obcasie.
 • Prawidłowo obcinać paznokcie. Warto o ten nawyk zadbać już od najmłodszych lat; paznokcie należy obcinać na prosto, nie należy obcinać kątów paznokci, a także skracać ich nadmiernie.
 • Podolog to specjalista, którego warto regularnie odwiedzać, jeśli wrastający paznokieć jest dolegliwością, która się powtarza [1,2].
Omawiane schorzenia
Zaburzenia wzrostu paznokci to problemy związane ze zbyt wolno lub zbyt szybko rosnącymi paznokciami, lub ich nienormalną strukturą. Mogą one być spowodowane różnymi warunkami zdrowotnymi, niedożywien…
Omawiane substancje
Bacytracyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu różnych schorzeń bakteryjnych. Przed zastosowaniem bacytracyny należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki i czasu trwan…
Neomycyna jest antybiotykiem, który jest stosowany w celu zapobiegania zakażeniom bakteryjnym w jelitach. Lek ten jest również stosowany w celu zmniejszenia objawów śpiączki wątrobowej. W preparatach…
Oktenidyna to organiczny związek chemiczny o właściwościach antybakteryjnych. Jest stosowana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
Polimyksyna B to antybiotyk z grupy polimyksyn, stosowanym w leczeniu wielu różnych zakażeń w organizmie. Jest on odpowiedni do leczenia zakażeń dróg moczowych, opon mózgowych i krwiobiegu, wywołanych…
Podsumowanie
ProduktyMaxibiotic, maść, saszetki, 5mg+5000IU+400IU/1g, Tribiotic, maść, 5mg+5000IU+400IU/1g, Octenisept, płyn na skórę
SubstancjeBacytracyna,
Neomycyna,
Oktenidyna,
Polimyksyna B
SchorzeniaZaburzenia wzrostu paznokci
KategoriaDermatologia,
Rany i problemy skórne
TematyMaść na skórę,
Paznokcie,
Problemy skórne
AutorAneta Pacławska-Jaśkiewicz
Ostatnia aktualizacja10 miesięcy temu
Data publikacji24.02.2023
Bibliografia3 źródła