leki-orange

Niedoczynność tarczycy

Rozdziały

Jakie są objawy Niedoczynności tarczycy ?

Niedoczynność tarczycy może sprawiać, że pacjent często czuje się zmęczony, ma problemy z koncentracją, zapomina o pewnych rzeczach, może odczuwać zimno nawet wtedy, gdy inni go nie odczuwają. Przy niedoczynności tarczycy często występują również: przyrost masy ciała, zaparcia, suchość skóry, ból mięśni i stawów oraz osłabienie włosów. W przypadku kobiet, nieprawidłowości tarczycy mogą wpływać na regularność menstruacji.

Jakie są przyczyny Niedoczynności tarczycy ?

Niedoczynność tarczycy wynika z tego, że tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów. Może to być spowodowane m.in. usunięciem tarczycy, leczeniem radioaktywnym, autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy (Hashimoto) lub niedoborem jodu. Leki, stres, zmęczenie także mogą wpływać na pracę tarczycy.

Jak zdiagnozować Niedoczynność tarczycy ?

Diagnozowanie niedoczynności tarczycy polega na wykonaniu badania krwi celem sprawdzenia poziomu hormonów tarczycy- TSH, T4 i T3. Dodatkowo może zostać zlecone wykonanie badania ultrasonograficznego tarczycy, aby ocenić jej strukturę.

Jak zapobiegać Niedoczynności tarczycy ?

Niedoczynność tarczycy często jest spowodowana przez problemy z samą tarczycą, której działania nie możemy bezpośrednio kontrolować. Regularne badania krwi mogą pomóc wykryć problem wcześnie. Mimo wszystko warto zadbać o zdrową dietę, bogatą w jod, selen i cynk oraz o regularną aktywność fizyczną.

Leczenie Niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy to problem związany z niewystarczającą produkcją hormonów przez tarczycę. Leczenie zazwyczaj polega na codziennym przyjmowaniu leków, które zastępują brakujące hormony. Najczęściej stosuje się lek o nazwie lewotyroksyna. Jest to lek, który powinien być zażywany każdego dnia, zazwyczaj na czczo przed jedzeniem. Regularne kontrole poziomu hormonów tarczycy w organizmie pomogą lekarzowi dostosować dawkę leku do potrzeb pacjenta. Ważne jest, aby leczenie było prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza, nawet jeśli objawy znikną.

Leki na Niedoczynność tarczycy

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu Niedoczynności tarczycy .
Loading...

Koniec.

No more pages to load