U mężczyzn rozwój choroby zaczyna się wcześniej i zachodzi gwałtowniej niż u kobiet. Objawy różnią się w zależności od płci.
Przebieg u mężczyzn: najpierw pojawiają się zakola, następnie linia włosów cofa się w kierunku szczytu głowy, włosy stają się cieńsze, krótsze i jaśniejsze, w okolicach potylicy włosy rosną bez zmian.
Przebieg u kobiet: włosy ulegają przerzedzeniu głównie w okolicy ciemieniowo-szczytowej, prześwit rozszerza się następnie od czubka głowy aż do etapu widocznej skóry głowy.
Wpływ na rozwój choroby ma wiele czynników: predyspozycja genetyczna, wpływ androgenów na mieszki włosowe oraz mikrozapalenie okołomieszkowe. Według badań główną przyczyną łysienia androgenowego jest testosteron a dokładniej nadwrażliwość na pochodną testosteronu, czyli dihydrotestosteron (DHT). Są to męskie hormony, ale występują również u kobiet. Aktywność enzymu 5 alfa reduktazy wpływa na przekształcenie testosteronu w DHT o działaniu obkurczającym i miniaturyzującym mieszki włosowe. DHT powoduje skrócenie czasu trwania fazy anagenu (wzrostu) i wydłużenie telogenu (spoczynku)
Diagnostyka choroby polega na:
wywiadzie - analiza przebiegu choroby, wywiad rodzinny, choroby współistniejące,
badaniu przedmiotowym – ocena łysienia (lokalizacja, wzór),
badaniach laboratoryjnych - morfologia, stężenie żelaza i ferrytyny, tyreotropiny, wolnej tyroksyny, przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej i tyreoglobulinie, kortyzolu, prolaktyny, estradiolu, 17-OH progesteronu, testosteronu, siarczanu dehydroepiandrosteronu, androstendionu.
Wykonuje się również trichoskopię, która pozwala ocenić stan mieszków włosowych oraz skóry głowy, a także można zrobić trichogram, czyli czyli mikroskopową ocenę stanu cebulek włosowych.
Ze względu na mechanizm rozwoju choroby zapobieganie jest praktycznie niemożliwe. Warto wspomnieć o istotnym wpływie odpowiedniej diety i stylu życia na rozwój i leczenie choroby. Poleca się dietę bogatą w witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, a także składniki mineralne: żelazo, cynk, miedź. Bardzo istotne jest też, że im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym na lepsze efekty możemy liczyć.
W leczeniu choroby można wykorzystać leczenie farmakologiczne,
leczenie miejscowe, zabiegi chirurgiczne. U kobiet leczenie polega głównie na uregulowaniu stężeń hormonów płciowych, zwłaszcza androgenów poprzez stosowanie leków: anty-androgenów oraz środków o charakterze inhibitorów enzymu 5-alfa-reduktazy. U mężczyzn w terapii farmakologicznej stosuje się leki blokujące powstawanie DHT - najczęściej finasteryd. W leczeniu miejscowym stosuje się często minoksidil, który wpływa na ukrwienie głowy oraz wzrost włosów. Skuteczny jest też przeszczep włosów z okolicy potylicy na obszary pozbawione włosów.
Koniec.
No more pages to load