, ,

Jak naturalnie wyleczyć trądzik? Poznaj skuteczne zioła!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie są zioła na trądzik?

Trądzik kojarzy się z przejściowym problemem dotyczącym głównie nastolatków. Czy aby na pewno? Jakie zioła mogą być pomocne w przypadku trądziku? Czy da się wyleczyć trądzik w sposób naturalny?
Jakie są zioła na trądzik? (fot. Canva)

Czym jest trądzik?

Trądzik to jedna z najczęściej występujących dermatologicznych chorób skóry, dotykająca miliony ludzi na całym świecie. Najczęściej dotyka osoby w młodym wieku, w okresie dojrzewania, a jego główną przyczynę stanowią zaburzenia hormonalne (trądzik młodzieńczy, hormonalny). Może on jednak dotknąć również pacjentów w innym wieku, np. u dorosłych po 40. roku życia najczęściej spotyka się trądzik różowaty. Jest on związany z nieprawidłowościami w działaniu systemu immunologicznego i budową naczyń krwionośnych [1]. 

Jakie są objawy trądziku? 

Każda odmiana trądziku będzie objawiać się trochę inaczej, z tego względu diagnostyka tej choroby nie zawsze jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Objawy trądziku pojawiają się w wyniku nieprawidłowego działania aparatu włosowo-łojowego. Charakterystycznym objawem trądziku są zmiany skórne, pojawiające się głównie na twarzy, szyi czy w okolicy pleców. Towarzyszy im stan zapalny oraz niekiedy ból, dyskomfort i wypełnia je ropna treść. Co ważne, nie powinno się wyciskać tych zmian[1,2].

Jak naturalnie wyleczyć trądzik?

W przypadku pojawienia się trądziku najlepszym wyjściem będzie udanie się do lekarza dermatologa, aby zbadał on stan skóry i mógł zaordynować odpowiednie leczenie. Walka z trądzikiem jest długotrwałym procesem i trudno go wyleczyć na własną rękę stosując cudowne “naturalne terapie’. Można wspomóc się pewnymi ziołami, które mogą przyspieszyć leczenie i zmniejszyć uciążliwe objawy. Powinny być one jednak stosowane z rozwagą i nie powinny one stanowić głównej terapii [1,3]. 

Zioła na trądzik różowaty – przykłady 

Trądzik różowaty objawia się silnym rumieniem, który ciężko ukryć, a walka z nim nie jest wcale taka łatwa. Ziołami, które mogą okazać się pomocne w walce z trądzikiem różowatym są m.in. rumianek pospolity, fiołek trójbarwny czy nagietek lekarski:

 • rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) – najlepiej sprawdzą się maseczki na twarz z dodatkiem rumianku, które będą działać antybakteryjnie, łagodząco na skórę, przeciwzapalne oraz zmniejszać zaczerwienienie skóry;
 • fiołek trójbarwny (Viola tricolor) – jest wykorzystywany pomocniczo w leczeniu trądziku ze względu na wysoką zawartość flawonoidów, takich jak kwercetyna, hesperydyna czy rutozyd i karotenoidów, takich jak wiolaksantyna i zeaksantyna, stosowany w postaci herbatek do picia;
 • nagietek lekarski (Calendula officinalis) – ma on działanie przeciwzapalne, ale również przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjnie, często jest składnikiem toników do skóry trądzikowej,można również robić napary, którymi następnie przemywa się twarz [1,2].

Zioła na trądzik hormonalny – przykłady

W przypadku trądziku androgennego sprawdzi się, podobnie jak w przypadku trądziku różowatego, fiołek trójbarwny. Oprócz tego w tym przypadku można także zastosować m.in. pokrzywę zwyczajną czy skrzyp pospolity:

 • pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) – najczęściej stosuje się napary do przemywania twarzy lub jako herbatki do picia, pokrzywa działa bakteriobójcze oraz poprawia kondycję i wygląd skóry;
 • skrzyp polny (Equisetum arvense) – działa bardzo podobnie jak pokrzywa, co ciekawe, jest składnikiem wielu suplementów diety np. w postaci tabletek, które poprawiają kondycję włosów, skóry czy paznokci;
 • wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum) delikatnie reguluje poziom hormonów, które mogą wpływać na trądzik, dzięki czemu kondycja skóry się poprawia oraz zmniejszają się, lub wręcz znikają, zaskórniki i wypryski związane z trądzikiem [2,3].

Zioła do picia na trądzik – jak je przyrządzić? 

W przypadku trądziku, zioła zaparza się i następnie pije, ze względu na ich właściwości antybakteryjnie, przeciwzapalne i ułatwiające oczyszczanie organizmu z toksyn. Szczególnie warto stosować napary z wymienionych wcześniej rumianku i pokrzywy. Trzeba dodatkowo zaznaczyć, że pokrzywa jest bogata w żelazo, którego niedobór jest jedną z przyczyn występowania wyprysków. Aby sporządzić takie herbatki należy rumianek (kwiaty) lub pokrzywę (świeże liście lub suszone) zalać wrzątkiem na kilka minut (świeże liście można krócej) i parzyć pod przykryciem. Tak przygotowany napar, w zależności od wskazań, należy pić najczęściej 1 do max. 3 razy dziennie zaraz po przestudzeniu [1,3].

Jakie zioła na trądzik stosować do przemywanie skóry?

Oprócz picia wyżej wymienionych naparów, można ich użyć również do przemywania twarzy czy jako dodatek do kąpieli. Aby oczyścić i złuszczyć dokładnie skórę można użyć także innych preparatów roślinnych. Z najczęściej stosowanych (są również często dodawana do różnego rodzaju toników czy kosmetyków) można zaliczyć sok z liści aloesu, wyciągi z eukaliptusa, drzewa herbacianego czy szalwii lekarskiej. Oprócz przemywania skóry, sprawdzą się one również we wszelkiego rodzaju peelingach [2]. 

Zioła na trądzik – parówki na twarz 

Ciekawym sposobem walki z trądzikiem są tzw. parówki. Sposób ich przygotowania jest bardzo podobny jak inhalacji. Wybrany surowcem zielarski (np. rumianek, fiołek czy pokrzywę) umieszcza się w misie i zalewa wrzątkiem. Misę należy przystawić blisko twarzy. Tego typu inhalacje działają nie na układ oddechowy, a na skórę i są skutecznym sposobem walki z trądzikiem [1].

Podsumowanie 

Zwalczenie trądziku nie jest takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Jest to z reguły proces długotrwały, wymagający leczenia pod kontrolą dermatologa. Same zioła nie są w stanie poradzić sobie z trądzikiem, należy je traktować raczej jako wsparcie kuracji, ich zastosowanie bowiem może wspomóc i przyspieszyć regenerację skóry. Z tego względu warto zastosować je wewnętrznie do picia czy zewnętrznie jako środek do oczyszczania skóry.

Bibliografia

 1. Senderski M.E.; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
 2. Robak E.; Kulczyńska L.; Trądzik różowaty współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, Postępy Hig Med Dosw (online); 2010; 64: 439-450.
 3. Segiet-Kujawa E.; Mscisz A; Zioła w pielęgnacji cery trądzikowej, Wiadomości Zielarskie; 1997; 39/02; str: 3-4.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Pokrzywa zwyczajna

  Pokrzywa zwyczajna to roślina zielna, która zawiera wiele cennych substancji, takich jak flawonoidy i krzem.
  Surowce roślinne
 • Skrzyp polny

  Skrzyp polny jest rośliną leczniczą, która może pomóc w leczeniu różnych schorzeń, takich jak choroby układu moczowego, choroby skóry, choroby stawów i wiele innych. W przypadku schorzeń, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i stosować odpowiednie leczenie, które może obejmować zarówno leki, jak i naturalne metody, takie jak stosowanie ziół, jak skrzyp polny.
  Surowce roślinne
 • Wierzbownica drobnokwiatowa

  Wierzbownica drobnokwiatowa to roślina o właściwościach diuretycznych, która wspomaga pracę nerek i układu moczowego. Jej działanie przeciwzapalne może również łagodzić stany zapalne w organizmie.
  Surowce roślinne
 • Ziele skrzypu polnego

  Skrzyp polny zawiera krzemionkę, która wpływa korzystnie na kondycję skóry, włosów i paznokci. Ziele skrzypu polnego stosuje się również w leczeniu chorób układu moczowego i układu oddechowego.
  Surowce roślinne
 • Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej

  Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej są substancją leczniczą wykorzystywaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Trądzik grudkowo-krostkowy

  Trądzik grudkowo-krostkowy jest jednym z najczęstszych schorzeń skóry, dotykającym zarówno młodzież, jak i dorosłych. Charakteryzuje się występowaniem grudek i krostek na skórze, najczęściej na twarzy, plecach i klatce piersiowej.
 • Trądzik hormonalny

  Trądzik hormonalny jest jednym z najczęstszych schorzeń skórnych, które dotyczy zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Charakteryzuje się występowaniem wyprysków na twarzy, szyi, plecach i klatce piersiowej.
 • Trądzik pospolity

  Trądzik pospolity to choroba skóry, która dotyka przede wszystkim młodzież w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników, grudek i krostek na twarzy, plecach i klatce piersiowej.
 • Trądzik różowaty

  Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która objawia się zaczerwienieniem, grudkami i krostkami na twarzy. Schorzenie może wpłynąć na samoocenę i jakość życia pacjenta.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .