Co to jest choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna to zespół zaburzeń występujących podczas przemieszczania się. Zaburzenia występują z powodu zakłóceń odczuwania ruchu przez różne zmysły. Objawy choroby lokomocyjnej występują, gdy mózg odbiera od zmysłu równowagi sprzeczne sygnały odnośnie tego, czy ruch występuje. Schorzenie to może występować w różnych środkach transportu, najczęściej dotyczy dzieci i samoistnie ulega wyleczeniu do ok. 6. roku życia.

Przyczyny

Jakie są przyczyny choroby lokomocyjnej?

Bezpośrednią przyczyną choroby lokomocyjnej są zaburzenia percepcji zmysłów- dochodzi do zaburzeń wzroku i równowagi, czasem także słuchu. Podczas przemieszczania się różnymi środkami transportu dochodzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu błędnika, co uniemożliwia człowiekowi określenie położenia ciała. Szczególnie podczas długich podróży dochodzi do dość dużego podrażnienia błędnika i przekazywania nieprawidłowych sygnałów do mózgu.

Objawy

Jakie są objawy choroby lokomocyjnej?

W wyniku podrażnienia błędnika do mózgu wysyłane są sygnały o nieprawidłowościach w położeniu ciała. Pacjent zaczyna mieć problemy ze wzrokiem i słuchem, zmysły nie odbierają bodźców w prawidłowy sposób, co skutkuje wystąpieniem zawrotów głowy, wymiotów, nudności i mdłości. Pacjent staje się otępiały, ma uczucie szumu w uszach.

Diagnoza

Jak diagnozuje się chorobę lokomocyjną?

Diagnoza najczęściej jest stawiana przez samego pacjenta lub przez rodziców w przypadku dzieci. Objawy choroby lokomocyjnej są bardzo charakterystyczne, występuje w określonym momencie i najczęściej ustępują w niedługim czasie po zakończeniu podróży. W celu potwierdzenia diagnozy można także skonsultować obraz kliniczny z lekarzem.

Leczenie

Jak leczy się chorobę lokomocyjną?

Obecnie na rynku, dostępnych jest wiele preparatów, które są skuteczne w łagodzeniu objawów choroby lub zapobiegają ich wystąpieniu. Na rynku można kupić leki syntetyczne zawierające np. substancje antyhistaminowe oraz preparaty zawierające substancje pochodzenia roślinnego np. imbir. Leki te wykazują działanie uspokajające, przeciwwymiotne, antyalergiczne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się chorobie lokomocyjnej?

Jest wiele metod umożliwiających uniknięcie wystąpienia objawów np. przyjęcie wygodnej pozycji, unikanie korzystania z telefonu, czy czytania książek i zastąpienie to ewentualnie słuchaniem muzyki. W trakcie podróży można usiąść przodem do kierunku jazdy, robić postoje. Nie zaleca się spożywania posiłków podczas jazdy oraz patrzenia przez okno.