, , ,

Poznaj naturalne leki przeciwwymiotne!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie są naturalne sposoby na chorobę lokomocyjną?

Choroba lokomocyjna to powszechne zjawisko, szczególnie w grupie dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Zawroty głowy, nudności, czy wymioty, które mogą narastać podczas podróży to dolegliwości, których najczęściej doświadczają osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną. Jej objawów można doświadczyć podczas podróży samochodem, pociągiem, samolotem, czy też statkiem. Czy istnieją naturalne leki przeciwwymiotne ?
Jakie są naturalne sposoby na chorobę lokomocyjną?

Czym jest choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna (kinetoza, choroba morska) pojawia się w wyniku ruchu kinetycznego, podczas podroży, różnymi środkami transportu (samochód, samolot, autobus, statek). Najczęściej występuje u dzieci w przedziale wiekowym od 2. do 12. lat. Choroba częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców.

Podczas podróży w narządzie wzroku, dochodzi do rejestrowania przemieszczania się, co powoduje wysłanie sygnału do mózgu. W tym samym czasie, w narządzie równowagi, którym jest błędnik, nie dochodzi do rejestrowania zmiany położenia ciała, a jedynie przyspieszenia lub hamowania.  Taka niezgodność odbieranych bodźców powoduje pojawienie się objawów choroby lokomocyjnej [1,3].

Jakie są objawy choroby lokomocyjnej?

Choroba lokomocyjna może się objawiać w nieco inny sposób w zależności od osoby, a nawet środka transportu. Jednak do najczęściej pojawiających się objawów należą:

 • nudności;
 • wymioty;
 • zawroty głowy;
 • nadmierne pocenie się;
 • wzmożone ślinienie.

Powyższe bjawy ustępują najczęściej po zakończeniu podróży [1].

Jakie są domowe sposoby na chorobę lokomocyjną?

Dolegliwościom związanym z chorobą lokomocyjną można w pewnym stopniu zapobiegać lub znacząco je złagodzić, stosując proste rozwiązania.

 • Przed planowaną podróżą warto zastosować lekkostrawną dietę, unikać ciężkich i tłustych potraw i nadmiernego przejadania się, co mogłoby dodatkowo nasilić objawy choroby lokomocyjnej.
 • Podczas podróży najlepiej zająć miejsce, które jest najmniej narażone na wstrząsy, jak najbardziej statyczne (na przykład z przodu w samochodzie, na środku statku, na wysokości skrzydła w samolocie).
 • Podczas podróży warto używać klimatyzacji lub podróżować z lekko uchylonym oknem, zapewniając dopływ świeżego powietrza.
 • Akupresura na mdłości — to znany od lat sposób na złagodzenie mdłości podczas podróży. W aptekach dostępne są specjalne opaski akupresurowe, których działanie oparte jest na akupresurze nadgarstka (punkt Nei-Kuan) [1].

Jakie są naturalne leki przeciwwymiotne?

Najpopularniejszym z naturalnych środków stosowanych do złagodzenia objawów choroby lokomocyjnej jest kłącze imbiru. Najważniejszym składnikiem imbiru, odpowiadającym za jego właściwości lecznicze jest olejek eteryczny. Jego zawartość w surowcu mieści się w przedziale 0,6-3,5%. Głównym składnikiem olejku jest seskwiterpen — zingiberen. 

Kłącze imbiru na chorobę lokomocyjną.

Jak stosować imbir na dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną? Najprostszym sposobem na zastosowanie imbiru na mdłości jest żucie kawałka jego świeżego kłącza. Można przygotować również napar z imbiru. W tym celu kawałek kłącza imbiru należy zetrzeć na tarce i zalać wrzątkiem. Picie takiego naparu to popularny, domowy sposób przeciwwymiotny.Imbir jest także składnikiem preparatów dedykowanych na chorobę lokomocyjną dostępnych w aptece.

 • Lokomotiv (preparat zawiera wyciąg z kłącza imbiru, dostępny jest w postaci tabletek drażowanych, pastylek do ssania lub syropu).
 • Anaketon (krople doustne, których głównym składnikiem jest ekstrakt wodno-glicerynowy z imbiru, dodatkowo w składzie znajduje się rumianek oraz witaminy z grupy B) [2,4,5].

Jakie są zioła na wymioty?

Wśród ziół, po które można sięgnąć gdy wystąpią wymioty związane z chorobą lokomocyjną, warto wymienić:

 • mięte pieprzową
 • melisę,
 • rumianek.

Zioła te przede wszystkim wykazują działanie spazmolityczne (rozkurczające). Pomagają złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, jak między innymi wzdęcia czy też odbijanie. Melisa oraz rumianek działają również rozluźniająco i wyciszająco. Zioła te można spotkać jako herbatki do zaparzania. 

Bibliografia

 1. Dziecko w podróży, Korzeniewski K., Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 4, 174–180
 2. Właściwości lecznicze imbiru ( Zingiber officinale Roscoe), Grys A. i inni, Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2010, s. 42-45
 3. Właściwości lecznicze imbiru ( Zingiber officinale Roscoe), Grys A. i inni, Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2010, s. 42-45
 4. Lokomotiv — ulotka informacyjna
 5. Anaketon — ulotka informacyjna

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • Choroba lokomocyjna

  Choroba lokomocyjna to zaburzenie równowagi i koordynacji ruchowej, które występuje podczas podróży środkami transportu. Objawia się m.in. nudnościami, zawrotami głowy i wymiotami.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .