,

Czy warto stosować opaski na chorobę lokomocyjną?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Choroba lokomocyjna dotyka wielu pacjentów, w szczególności dzieci. W aptekach można znaleźć preparaty, które skierowane są do walki z tymi dolegliwościami. Mogą one jednak powodować działania niepożądane. Czy dobrą alternatywą mogą być opaski stosowane na chorobę lokomocyjną? Czy są bezpieczne? W jaki sposób działają?
Czy warto stosować opaski na chorobę lokomocyjną?

Czym jest choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna (kinetoza) jest związana z odczuwaniem dyskomfortu, w szczególności z układu pokarmowego, podczas przemieszczania się różnymi środkami transportu. Może ona objawiać się podczas podróży samochodem, autokarem, samolotem czy statkiem. Bierze się ona z tego, że mózg rejestruje sprzeczne informacje, zarejestrowane przez narządy zmysłu i równowagi. Narząd równowagi w uchu wewnętrznym (błędnik) nie wyczuwa zmiany ułożenia ciała, podczas gdy narząd wzroku śledzi ruch. Dodatkowo odczuwalne są hamowanie, przyspieszanie, itd. Odczuwanie wykluczających się nawzajem bodźców powoduje złe samopoczucie, zawroty głowy, wymioty czy nudności [1].

Opaski akupresurowe na chorobę lokomocyjną – w jaki sposób działają?

Opaski stosowane na ręce w przypadku choroby lokomocyjnej opierają się na  akupresurze. Polega to na uciskaniu ściśle określonych miejsc na nadgarstku, które powinny zahamować mdłości czy wymioty spowodowane chorobą lokomocyjną. Warto pamiętać jednak, że jest to metoda oparta na medycynie niekonwencjonalnej i może być nie zalecana przez lekarzy.

Opaska na chorobę lokomocyjną.

Zgodnie z zaleceniami medycyny naturalnej poprzez ucisk odpowiednich miejsc ciała, aktywuje się odpowiednie receptory i może wywoływać to odpowiednie działanie. W przypadku hamowania objawów choroby lokomocyjnej istotny jest punkt P6 (punkt Neiguan lub Nei-Kuan) umiejscowiony na meridianie osierdzia. Punkt ten znajduje się pod palcem wskazującym pomiędzy dwoma wyczuwalnymi ścięgnami nadgarstka. Należy  założyć opaskę w ten sposób, aby guzik uciskający skierowany był w kierunku nadgarstka, dokładnie w punkcie Neiguan. 

Aby zmniejszyć objawy kinetozy należy nałożyć na nadgarstki opaski akupresurowe przed podróżą lub już w jej trakcie. Co istotne, opaski nie powinny powodować działań niepożądanych, które mogą wystąpić w przypadku stosowania farmakologicznych metod [2]. 

Czy akupresura Punktu P6 działa?

Tak jak większość metod medycyny alternatywnej, tak samo akupresura punktu P6 jest przez medycynę zachodnią traktowana z dużą dozą ostrożności. Z kolei medycyna naturalna od bardzo dawna stosuje akupresurę do łagodzenia bólu, niekoniecznie w tych miejscach, gdzie on występuje. Istnieją dowody potwierdzone w licznych publikacjach naukowych, że stymulacja punktu P6 może pomóc w łagodzeniu mdłości i wymiotów. Publikacje ukazały się m.in. w takich czasopismach jak The Lancet, British Medical Journal, Journal of the Royal Society of Medicine czy Journal of the American Society of Obstetricians and Gynecologists [3].

Opaski na nadgarstki na chorobę lokomocyjną dla dorosłych. Co kupisz w aptece?

Sea-Band opaska przeciw mdłościom, akupresurowa dla dorosłych, wyrób medyczny

Skład

Opakowanie zawiera 2 sztuki opasek akupresurowych (Kolor wybierany losowo) składających się z 64,2% akrylu, 24,2 % nylonu i 11,6% elastanu.

Wskazania

Choroba lokomocyjna z objawami m.in. nudności oraz nudności o innym podłożu (np. występujące w czasie ciąży, po chemioterapii czy podczas migren)

Stosowanie 

Należy umieść trzy środkowe palce na wewnętrznej stronie nadgarstka w ten sposób, aby krawędź trzeciego palca była poniżej pierwszej linii nadgarstka. Punkt Nei-Kuan jest pod pierwszym palcem pomiędzy dwoma wyczuwalnymi ścięgnami nadgarstka. Należy założyć opaskę tak, aby guzik uciskający skierowany był w kierunku nadgarstka dokładnie w tym punkcie. Czynność należy powtórzyć dla drugiego nadgarstka.

O produkcie 

 • opaski mogą być używane wielokrotnie lub noszone stale;
 • można je prać ręcznie przy użyciu mydła albo innego łagodnego detergentu;
 • w przypadku pojawienia się opuchlizny trzeba zdjąć opaski [4].

Opaski na chorobę lokomocyjną dla dzieci. Jakie produkty są na rynku?

Sea-Band opaska akupresurowa przeciw mdłościom dla dzieci, wyrób medyczny

Skład

Opakowanie zawiera 2 sztuki opasek akupresurowych składających się z 81,1% nylonu i 18,9% elastanu.

Wskazania

Nudności związane z chorobą lokomocyjną lub o innym podłożu np. związane z migrenami.

Stosowanie 

Należy je stosować analogicznie jak Sea-Band opaska przeciw mdłościom, akupresurowa dla dorosłych opisana powyżej. 

O produkcie 

 • może być stosowany przez dzieci od 3 roku życia i dorosłych;
 • podobnie jak wersja dla dorosłych, również i te mogą być używane wielokrotnie (lub noszone stale) oraz można je prać ręcznie przy użyciu mydła lub innego łagodnego detergentu [5].

Podsumowanie

Opaski na chorobę lokomocyjną mogą być dobrym sposobem zmniejszenia dolegliwości podczas transportu. Dostępne są zarówno wersje dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ich skuteczność jest potwierdzona w badaniach naukowych, jednakże wielu lekarzy jest sceptycznie nastawionych do ich używania. Z tego względu warto nie ograniczać się również na metody (np. preparaty dostępne w aptece) proponowane przez medycynę zachodnią. Jeżeli jednak one nie pomogą lub ich stosowanie niesie za sobą liczne działania niepożądane, warto zastanowić się nad zastosowanie tego typu opasek. Nie powinny one w żaden sposób zaszkodzić, a być może pomogą.

Bibliografia

 1. Canova G. Sea-Band Trial in Motion Sickness (Test Sea-Band w chorobie lokomocyjnej). Szpital San Carlo Borromeo - Włochy (1990)
 2. Segiou K. „An evaluation of The Sea-Band in alleviating nausea and vomiting in patients receiving chemotherapy” (Ocena opasek Sea-Band w łagodzeniu mdłości i wymiotów u pacjentów poddawanych chemioterapii) Wydział Onkologii Medycznej, Uniwersytet w Southampton 1991 – Wielka Brytania
 3. Bayreuther J, Lewith GT, Pickering R. A double-blind cross-over study to evaluate the effectiveness of acupressure at Pericardium 6 (P6) in the treatment of early morning sickness (EMS). Complementary Therapies in Medicine (Podwójnie ślepe badania krzyżowe oceniające skuteczność akupresury Pericardium 6 (P6) w leczeniu mdłości porannych (EMS). Terapie komplementarne w medycynie). 1994 – Wielka Brytania.
 4. https://www.doz.pl/apteka/p62838-Sea-Band_opaska_przeciw_mdlosciom_akupresurowa_dla_doroslych_2_szt. (02.01.2023 17:11)
 5. https://www.doz.pl/apteka/p155852-Sea-Band_opaska_akupresurowa_przeciw_mdlosciom_dla_dzieci_rozowa_1_para (02.01.2023 17:34)

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • Choroba lokomocyjna

  Choroba lokomocyjna to zaburzenie równowagi i koordynacji ruchowej, które występuje podczas podróży środkami transportu. Objawia się m.in. nudnościami, zawrotami głowy i wymiotami.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .