,

Jakie objawy mogą wskazywać na chorobę lokomocyjną u dziecka?

Co stosować na chorobę lokomocyjną u dziecka?

Choroba lokomocyjna może wystąić u dzieci między 2. a 12. rokiem życia. Jej objawy są bardzo uciążliwe, ale istnieją sposoby do radzenia sobie z jej objawami. Oprócz stosowania leków, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowane dziecka do podróży.
Co na chorobę lokomocyjną u niemowlaka? (fot. Canva)

Czym jest choroba lokomocyjna (kinetoza)?

W transporcie lądowym, morskim i powietrznym u dzieci może dojść do wystąpienia choroby lokomocyjnej, czyli odpowiedzi na intensywny ruch do którego dochodzi podczas podróży środkiem komunikacji. Narząd wzroku rejestruje wówczas przemieszczanie się i wysyła sygnały do mózgu. Z kolei błędnik, który jest narządem równowagi, nie rejestruje zmiany położenia ciała, reaguje natomiast na hamowanie i przyspieszanie, co prowadzi do upośledzenia zgodności bodźców odbieranych przez narząd wzroku i równowagi i skutkuje pojawieniem się objawów “choroby lokomocyjnej”, takich jak: nudności, wymioty, zawroty głowy, wzmożone pocenie się, ślinotok. Problemy zazwyczaj mijają po zakończeniu podróży [1].

Jakie są objawy choroby lokomocyjnej u niemowląt i u dzieci?

Objawy choroby lokomocyjnej mogą być różne i nasilają się w różnym stopniu. Do typowych symptomów zalicza się:

 • osłabienie organizmu;
 • uczucie rozbicia (objawiające się płaczliwością);
 • znużenie;
 • zmęczenie;
 • brak apetytu;
 • uczucie niewygody;
 • wzmożoną senność;
 • trudności w oddychaniu;
 • ból i zawroty głowy;
 • pocenie się wraz z uderzeniami gorąca czy zimna;
 • bladość;
 • ślinotok;
 • ból brzucha;
 • nudności;
 • wymioty;
 • letarg i odrętwienie.

Niekiedy objawy choroby są subtelniejsze, przez co rodzicom trudniej odgadnąć, co jest przyczyną złego samopoczucia ich pociechy w trakcie podróży. Z tego powodu sygnałami, które mogą stanowić przesłankę do podejrzewania choroby lokomocyjnej, jest ziewanie, ślinienie się, bladość czy płacz malucha. Starsze dzieci mogą uskarżać się na ból i/lub zawroty głowy [2].

Jakie leki stosować na chorobę lokomocyjną u dzieci?

Najbardziej znanym i powszechnym środkiem podawanym dzieciom, które cierpią na chorobę lokomocyjną są leki antyhistaminowe blokujące receptory H1, na przykład: klemastyna (Clemastin), prometazyna (Diphergan), hydroksyzyna (Hydroxizinum). Ich podanie wiąże się jednak z występowaniem działań niepożądanych, między innymi: sennością, suchością w jamie ustnej czy problemami żołądkowymi. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu – w aptekach dostępne są też leki antyhistaminowe, które zgodnie z zapewnieniami producentów, nie wywołują dodatkowych dolegliwości.

Choroba lokomocyjna u dzieci.

Ponadto, leczenie choroby lokomocyjnej możliwe jest poprzez podanie leków dostępnych bez recepty,  na przykład preparat Aviomarin (przyjmowany na 30 minut przed podróżą w dawce 1,25 mg/kg masy ciała, maksymalnie do 50 mg w jednorazowej dawce) bądź suplementów diety, na przykład Lokomotiv – występuje w postaci drażetek do połykania, pastylek do ssania i syropu. Zawiera on wyciąg z kłącza imbiru. Imbir to znana od lat roślina, która hamuje nudności i wymioty. Dodatkowo, nie powoduje otępienia ani senności, jak leki antyhistaminowe. Choroba lokomocyjna u dzieci od 3. roku życia może być leczona za pomocą preparatu Lokomotiv w syropie.

Jakie leki stosować na chorobę lokomocyjną u niemowląt?

Choroba lokomocyjna u niemowląt nie występuje, ponieważ niemowlak nie umie jeszcze połączyć ze sobą różnych bodźców i fakt, że są one sprzeczne, zupełnie mu nie przeszkadza. Dlatego niemowlaki najczęściej bardzo dobrze znoszą podróże. Zwykle choroba lokomocyjna u dziecka występuje między 2. a 12. rokiem życia.

Jak przygotować dziecko z chorobą lokomocyjną do podróży?

Do podstawowych działań prewencyjnych należy wybranie najbardziej statycznego miejsca siedzącego w środku transportu, na przykład przednie siedzenie w samochodzie, w środkowej części pokładu promu lub statku, przy oknie, na wysokości skrzydła, po prawej stronie w samolocie. Przed podróżą należy unikać spożywania ciężkostrawnych posiłków, słodyczy i napojów gazowanych.

Bibliografia

 1. Warowny A.: Choroba lokomocyjna – zapobieganie i łagodzenie objawów. Manager Apteki. 2012: 5.
 2. Korzeniewski, K.: Dziecko w podróży. Forum Medycyny Rodzinnej. 2014: 8(4): 174–180.

Omawiane substancje

 • Hydroksyzyna

  Hydroksyzyna to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii i chorób skórnych. Może powodować senność i osłabienie, dlatego należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn podczas stosowania.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Imbir lekarski

  Imbir lekarski jest rośliną, która od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej do leczenia różnych schorzeń. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, imbir lekarski może pomóc w łagodzeniu objawów chorób układu oddechowego, trawienia oraz bólu stawów.
  Surowce roślinne
 • Kłącze imbiru lekarskiego

  Kłącze imbiru lekarskiego jest popularnym składnikiem kuchni azjatyckiej. Substancje zawarte w kłączu imbiru lekarskiego mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
  Surowce roślinne
 • Klemastyna

  Klemastyna to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii. Substancja ta działa blokując receptory histaminowe, co zmniejsza objawy alergii, takie jak swędzenie, katar i wysypka.
  substancje syntetyczne
 • Prometazyna

  Prometazyna to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii i chorób skóry. Prometazyna może powodować senność i zawroty głowy, dlatego nie powinno się prowadzić pojazdów po jej zażyciu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg z kłącza imbiru lekarskiego

  Wyciąg z kłącza imbiru lekarskiego może pomóc w łagodzeniu objawów różnych schorzeń, takich jak bóle głowy, bóle mięśniowe czy problemy trawienne. Jednakże, przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może on mieć interakcje z niektórymi lekami.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Choroba lokomocyjna

  Choroba lokomocyjna to zaburzenie równowagi i koordynacji ruchowej, które występuje podczas podróży środkami transportu. Objawia się m.in. nudnościami, zawrotami głowy i wymiotami.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .