,

Choroba lokomocyjna u dzieci – jakie leki bez recepty możesz zastosować?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie są leki na chorobę lokomocyjną dla dzieci?

W transporcie lądowym, morskim i powietrznym u dzieci może dojść do wystąpienia choroby lokomocyjnej, która jest odpowiedzią na intensywny ruch kinetyczny podczas podróży środkiem komunikacji. Choroba lokomocyjna (kinetoza) objawia się  nudnościami, wymiotami,  złym samopoczuciem, co  skutecznie odbiera dziecku radość z podróżowania. Na szczęście, można temu zaradzić. Dowiedz się jak pomóc dziecku odczuwającemu objawy choroby lokomocyjnej? Co na chorobę lokomocyjną można mu podać?
Jakie są leki na chorobę lokomocyjną dla dzieci?

Jakie są przyczyny choroby lokomocyjnej?

Choroba lokomocyjna jest ściśle zależna od narządu równowagi – błędnika, który jest zlokalizowany w uchu wewnętrznym. W błędniku znajdują się receptory, które odpowiadają za odbiór bodźców związanych z położeniem ciała oraz określeniem prędkości i kierunku, w jakim się ono porusza. Bodźce te są weryfikowane przez narząd wzroku. Narząd wzroku rejestruje przemieszczanie się i wysyła sygnały do mózgu. Przebywając w środkach transportu, błędnik nie rejestruje zmiany położenia ciała, co prowadzi do upośledzenia zgodności bodźców odbieranych przez narząd wzroku i równowagi i skutkuje pojawieniem się objawów chorobowych.

U kogo najczęściej występuje choroba lokomocyjna? 

Zjawisko to nie występuje u każdego, ale jeśli już się pojawi, na ogół nie ma żadnych wątpliwości, że to choroba lokomocyjna. Choroba lokomocyjna występuje u dzieci między 2. a 12. rokiem życia. Najczęściej chorują dziewczynki. Niemowlęta nie mają jeszcze w pełni wykształconej umiejętności łączenia bodźców z narządu wzroku i błędnika, z tego powodu nie można rozpoznać choroby lokomocyjnej u dzieci przed 1. rokiem życia. Zazwyczaj dolegliwości ustępują około 6. roku życia. Jednak u części osób objawy choroby lokomocyjnej utrzymują się przez całe życie lub pojawiają się dopiero w wieku dorosłym.

Jakie są objawy choroby lokomocyjnej u dzieci?

Choroba lokomocyjna u dziecka może powodować takie objawy jak:

 • nudności;
 • wymioty;
 • bóle, zawroty głowy;
 • wzmożoną potliwość;
 • ślinotok;
 • osłabienie i apatia;
 • bladość skóry;
 • nadwrażliwość na zapachy;

Jakie są domowe sposoby na chorobę lokomocyjną?

Opanowanie choroby lokomocyjnej bywa bardzo trudne, można jednak stosować kilka metod, które na ogół łagodzą, a czasem powstrzymują jej objawy. Warto zapoznać się, ze sprawdzonymi sposobami, które pomogą dziecku spokojnie znieść podróż.

 • Łyk świeżego powietrza to najlepsze lekarstwo. Nudności można opanować, wdychając głęboko świeże powietrze. W samochodzie wystarczy otwarcie okna. Na łodzi można wyjść na pokład, w samolocie włączyć nawiew nad głową.
 • Uwaga zapachy – nieprzyjemne zapachy np. zapachy perfum, odświeżaczy powietrza, mogą stać się bodźcem  wzbudzającym mdłości. Ważne też, aby zatankować wcześniej, dzieci są wrażliwe na spaliny i opary na stacjach benzynowych.
 • Zaplanowanie podróży na czas drzemki dziecka. Sen łagodzi objawy choroby. Najlepiej wyjeżdżać tuż przed zaśnięciem dziecka, wówczas może uda się dojechać do celu z wyspanym i wypoczętym małym podróżnikiem.
 • Dziecko nie powinno wsiadać do samochodu o pustym żołądku, ale nie powinno być też przejedzone. Najlepiej, by przed odjazdem zjadło coś lekkiego, ale nic mlecznego ani tłustego, raczej produkty zbożowe, makaron, owoce. Warto mieć ze sobą przekąski: owoce, krakersy, chłodny napój do picia przez słomkę.
 • Odwrócenie uwagi dziecka. Najlepsze zabawy w samochodzie to takie, które wymagają od dziecka koncentracji na obiektach oddalonych w przestrzeni. Billboardy, budynki, góry to lepsze zajęcie dla dziecięcego mózgu w samochodzie niż położone na kolanach kolorowanki czy książeczki.
 • Zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa. Dla dzieci istotna jest obecność bliskiej im osoby. Dzięki temu odczuwają mniejszy lęk i podróż tak bardzo je nie stresuje.
 • Plaster na pępek. Szczelne zaklejenie pępka zwykłym plastrem może uchronić przed tą przypadłością. Sposób ten nie ma medycznego uzasadnienia, jest wyłącznie działaniem placebo. Plaster na pępek na chorobę lokomocyjną jest metodą tanią i nieszkodliwą, więc jeśli  dziecko, mimo starań, źle znosi podróż, być może warto ją wypróbować i sprawdzić rezultaty.

Jakie są leki na chorobę lokomocyjną dla dzieci?

W sytuacji, gdy domowe sposoby zapobiegania nie przynoszą satysfakcjonujących efektów, można zredukować nieprzyjemne odczucia związane z podróżowaniem za pomocą dostępnych bez recepty środków farmakologicznych. Na rynku dostępne są zarówno suplementy jak i leki na chorobę lokomocyjną. U niektórych dzieci, ulgę przynoszą preparaty na bazie imbiru. Suplementy z imbirem mają różną postać: syropu, pastylek do ssania czy chociażby tabletek do połykania. Preparaty te najczęściej dedykowane są dzieciom od ukończenia 3. roku życia. Natomiast leki, które hamują ośrodek wymiotny, dzięki czemu zmniejszą nudności i wymioty mają w swoim składzie dimenhydrynat (substancję przeciwhistaminową).  Preparaty dostępne są w postaci tabletek i gum do życia. Lek z dimenhydrynatem przeznaczone jest dla dzieci od 6. roku życia. Zaleca się zażyć tabletkę na ok. pół godziny przed planowaną podróżą.

Lokomotiv, drażetki

Lokomotiv, pastylki do ssania

Aviomarin Natural, tabletki 

Aviomarin, tabletki

Lokomarin, tabletki powlekane

Anaketon, krople

Lokomotiv, syrop

Podsumowanie

Choroba lokomocyjna jest uciążliwą przypadłością, szczególnie jeśli dotyka dzieci. Choć nie ma sposobu na wyleczenie choroby lokomocyjnej, to istnieją metody na to, aby nauczyć się z nią funkcjonować. Dodatkowo przed podróżą warto zaopatrzyć się w tzw. zestaw kryzysowy: wytrzymałe torebki foliowe, chusteczki nawilżane, papierowy ręcznik, zapasowy pokrowiec na fotelik oraz odzież na zmianę. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu i szybko opanować podbramkową sytuację. Warto również pamiętać o tym, że dolegliwość ta może w pewnym okresie samoistnie ustąpić.

Bibliografia

 1. Kamiński B. „Domowe sposoby leczenia. Tysiące wskazówek, które pomogą w codziennych kłopotach ze zdrowiem”. PWP, Warszawa 2004; 106-112.
 2. Sears William, Sears Martha, Sears Robert, Sears James. „Księga dziecka- od narodzin do drugiego roku życia”. Mamania, Warszawa 2017: 663.
 3. Kimszal E, Van Damme- Ostapowicz Katarzyna. „Kinetoza- problem podróżników”. Pielęgniarstwo Polskie nr 3 (61) 2016: 426-430.

Powiązane produkty

 • Aviomarin, tabletki, 50 mg
  Lek bez recepty
  tabletki50 mg

Omawiane substancje

 • Dimenhydrinat

  Dimenhydrinat jest lekiem przeciwwymiotnym stosowanym w przypadku choroby lokomocyjnej. Substancja ta działa uspokajająco i zmniejsza odruch wymiotny.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Witamina B1

  Witamina B1, zwana tiaminą, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Jej niedobór może prowadzić do choroby beri-beri.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina B3

  Witamina B3, zwana również niacyną, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń, takich jak pelagra czy choroba Hartnupów.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina B6

  Witamina B6 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego. Można ją znaleźć w produktach spożywczych takich jak mięso, ryby, orzechy i banany.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Wyciąg z kłącza imbiru lekarskiego

  Wyciąg z kłącza imbiru lekarskiego może pomóc w łagodzeniu objawów różnych schorzeń, takich jak bóle głowy, bóle mięśniowe czy problemy trawienne. Jednakże, przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może on mieć interakcje z niektórymi lekami.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z kwiatów rumianku pospolitego

  Wyciąg z kwiatów rumianku pospolitego jest substancją leczniczą stosowaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i uspokajające.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Choroba lokomocyjna

  Choroba lokomocyjna to zaburzenie równowagi i koordynacji ruchowej, które występuje podczas podróży środkami transportu. Objawia się m.in. nudnościami, zawrotami głowy i wymiotami.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .