Zdjęcie Glucobay 100, tabletki, 100 mg

Glucobay 100

tabletki100 mg

Glucobay to lek, którego głównym składnikiem jest akarboza. Lek ten jest stosowany głównie w celu regulacji poziomu glukozy we krwi, szczególnie u osób z cukrzycą typu 2. Działa poprzez opóźnianie procesu trawienia węglowodanów w jelitach, co prowadzi do wolniejszego uwalniania i wchłaniania glukozy. W efekcie, stężenie glukozy we krwi po posiłkach jest mniejsze, co pomaga zredukować wahania poziomu glukozy we krwi. Glucobay nie powoduje przyrostu masy ciała.

Spis treści

  Dawkowanie

  Jak dawkować Glucobay 100?

  Dawkowanie leku na cukrzycę typu 2 powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Zgodnie z zalecanym schematem, na początku leczenia, przez pierwsze 3 dni, tabletkę 50 mg przyjmuje się raz dziennie podczas kolacji. Następnie, przez kolejne 3 dni, tabletkę 50 mg przyjmuje się raz podczas obiadu i raz podczas kolacji. W ciągu kolejnego tygodnia, dawkę zwiększa się do jednej tabletki 50 mg na śniadanie i obiad oraz dwóch tabletek 50 mg na kolację. Po tym okresie, przez kolejne 3 dni, dawkę zwiększa się do jednej tabletki 50 mg na śniadanie i dwóch tabletek 50 mg na obiad i kolację. Po kolejnych 3 dniach, dawkę zwiększa się do jednej tabletki 100 mg na każdy posiłek, co jest kontynuowane przez 4 do 8 tygodni.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Glucobay 100?

  Przechowuj lek w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25ºC. Tabletki należy wyjmować z opakowania bezpośrednio przed użyciem. Tabletki wyjęte z opakowania, przechowywane zgodnie z zaleceniami, mogą być zużyte w ciągu 2 tygodni. Nie używaj leku po upływie terminu ważności. Nie wyrzucaj go do kanalizacji ani kosza na śmieci.

  Forma podania

  Glucobay to lek dostępny w postaci tabletek o mocy 100 mg. Lek ten jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Tabletki wykazują działanie tylko połknięte w całości z niewielką ilością płynu bezpośrednio przed posiłkiem lub wraz z pierwszymi kęsami posiłku.

  Działania niepożądane

  Jakie skutki uboczne może powodować Glucobay 100?

  Glucobay może powodować różne skutki uboczne, choć nie u każdego pacjenta muszą one wystąpić. Bardzo często zdarzają się wzdęcia. Często może wystąpić biegunka, bóle żołądkowo-jelitowe i w dole brzucha. Niezbyt często zdarzają się nudności, wymioty, niestrawność oraz zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
  Inne możliwe działania niepożądane to obrzęk, żółtaczka, reakcje alergiczne, takie jak wysypka, rumień, pokrzywka, niedrożność jelit, zapalenie wątroby, zmniejszenie liczby płytek krwi, a nawet ostra uogólniona osutka krostkowa. Po wprowadzeniu leku na rynek zgłaszano przypadki zaburzeń wątroby, nieprawidłowej czynności wątroby i uszkodzeń wątroby.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Glucobay 100?

  Lek Glucobay jest przeciwwskazany gdy:
  – pacjent ma uczulenie na akarbozę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Glucobay,
  – pacjent ma mniej niż 18 lat, ponieważ dane dotyczące bezpiecznego stosowania akarbozy u dzieci i młodzieży nie są wystarczające,
  – u pacjenta występują przewlekłe choroby jelit objawiające się zaburzeniami trawienia i wchłaniania,
  – u pacjenta występują stany chorobowe, które mogą ulec pogorszeniu w wyniku zwiększonego gromadzenia się gazów w jelitach,
  – u pacjenta występuje nieswoista choroba zapalna jelit, owrzodzenie okrężnicy, częściowa niedrożność jelit lub u pacjentów predysponowanych do niedrożności jelit,
  – u pacjenta występuje ciężka niewydolność nerek,
  – u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby,
  – pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Glucobay 100?

  Jeśli pacjent zażył więcej leku niż jest to zalecane nie powinien przez 4-6 godzin spożywać napoi lub posiłków zawierających węglowodany – zazwyczaj pozwoli to uniknąć objawów ze strony układu pokarmowego. Jeśli większa niż zalecana dawka leku Glucobay została przyjęta z napojami i (lub) posiłkami zawierającymi węglowodany mogą wystąpić wzdęcia, wiatry i biegunka.

  Wygląd

  Glucobay 100 jest w postaci tabletek owalnych.

  Pytania i odpowiedzi

  Pytanie Odpowiedź
  Jak działa Glucobay 100?Glucobay 100 hamuje enzymy jelitowe trawiące węglowodany i zmniejsza poposiłkowy wzrost glukozy opóźnia wchłanianie glukozy.
  Co zawiera Glucobay 100?Substancją czynną preparatu jest akarboza, doustny lek przeciwcukrzycowy.
  Jak stosować Glucobay 100?Doustnie. Skuteczność leku w dużym stopniu zależy od momentu jego zażycia. Lek należy przyjmować z pierwszymi kęsami posiłku, działa wówczas najskuteczniej. Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością płynu. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz, indywidulanie dla każdego pacjenta (skuteczność i tolerancja leku mogą być różne u różnych osób).
  Co zawiera Glucobay 100?Substancją czynną preparatu jest akarboza, doustny lek przeciwcukrzycowy.
  Ile kosztuje Glucobay 100?Glucobay 100 kosztuje od 18,23 zł w różnych punktach sprzedaży.

  Ulotka

  Ulotka leku Glucobay 100 dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki i substancje czynne zawarte w leku Glucobay 100 to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Glucobay 100 zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Glucobay 100 jest Bayer.

  Kategorie

  Postać

  tabletki

  Moc

  100 mg

  Tablica pytań o Glucobay 100

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Glucobay 100 to: Adeksa.

  • Adeksa, tabletki, 100 mg
   Lek na receptę
   tabletki100 mg

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .