Czym jest migrena?

Migrena jest schorzeniem charakteryzującym się występowaniem bólu głowy, który może się utrzymywać nawet do 72 godzin. Może występować z aurą lub bez. Ta druga wersja występuje najczęściej i oprócz bólu głowy może objawiać się światłowstrętem, nudnościami czy fonofobią. Aura to inaczej zaburzenia widzenia, czucia czy mowy. Są one odwracalne i występują najczęściej przed atakiem bólu [1].

Czytaj więcej: Cefalgin Migraplus, Excedrin Migrastop i Migea – leki na migrenę bez recepty

Czym jest propranolol?

Propranolol jest antagonistą receptorów adrenergicznych β1 i β2. Blokada ta powoduje zmniejszenie częstotliwości rytmu serca, obniżenie ciśnienia tętniczego. Podczas wysiłku nie pozwala na skok ciśnienia. Działa ochronnie na serce, dlatego znalazł zastosowanie w prewencji zawałów serca. Głównie wykorzystuje się go w leczeniu nadciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca [2].

REKLAMA
REKLAMA

Propranolol WZF

Mechanizmy działania propranololu w migrenie

Lek znalazł zastosowanie w zapobieganiu powstawania napadów migreny. Mechanizm działania polega na hamowaniu uwalniania noradrenaliny i serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. W obecnym systemie leczenia propranolol jest lekiem pierwszego rzutu w terapii migreny. Skutecznie zapobiega jej napadom. Jest stosowany w dawce 160 mg na dobę [3].

Przeciwwskazania

Pomimo że propranolol spośród leków na migrenę posiada najkorzystniejszy bilans skuteczności do działań niepożądanych, nie jest to lek dla każdego. Jest przeciwwskazany w:

  • astmie oskrzelowej: blokada receptorów β2 powoduje skurcz oskrzeli;
  • niedociśnieniu tętniczym: propranolol jest lekiem najczęściej stosowanym w nadciśnieniu tętniczym, stąd zastosowanie go u osób ze zbyt niskim ciśnieniem w terapii migreny może spowodować zbyt niski spadek ciśnienia;
  • bradykardii: lek obniża siłę i częstotliwość skurczu serca, więc u pacjenta z bradykardią propranolol nasili ten efekt;
  • osoby uprawiające aktywność fizyczną: propranolol może powodować ortostatyczne spadki ciśnienia oraz pogorszenie tolerancji wysiłku, z tego względu podczas uprawiania sportu mogłoby dochodzić do omdleń [2,3].

Czytaj więcej: Jak zwalczyć ból migrenowy? Kilka wskazówek

Działania niepożądane propranololu

Receptory β-adrenergiczne rozmieszczone są niemal w całym organizmie, stąd zastosowanie propranololu niesie za sobą ryzyko działań niepożądanych. Do najczęstszych należą zaburzenia nastroju, koszmary nocne, depresja, bradykardia, skurcz oskrzeli, hipotonia ortostatyczna. Obserwowane są również zaburzenia w gospodarce węglowodanowej. W związku z tym u pacjentów z cukrzycą należy zachować szczególną ostrożność [2,3].

Profilaktyka migreny

Obok zastosowania leków przeciwmigrenowych warto pamiętać o niefarmakologicznych metodach profilaktyki migreny. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę, a przede wszystkim odpowiednią podaż wody. Kobiety dziennie powinny wypijać około 2 l wody, a mężczyźni 3 l. Dobre efekty dają ćwiczenia rozluźniające. W przypadku pacjentów z migreną oporną na leczenie można zastosować neurostymulację. Jest to nieinwazyjna metoda. Jednak cały zabieg przebiega pod okiem lekarza [4].