leki-orange

Jak działa propranolol? Kiedy warto go stosować?

Propranolol i jego liczne zastosowania

Migrena to przewlekła choroba charakteryzująca się bólem głowy. Może przebiegać z aurą lub bez. Jest to schorzenie, które w znacznym stopniu ogranicza codzienne funkcjonowanie. Oprócz leków przeciwbólowych zaleca się stosowanie leków, które zapobiegają napadom migreny. Jednym z nich jest propranolol, lek stosowany również w leczeniu nadciśnienia tętniczego [1].

Czym jest propranolol?

Propranolol jest antagonistą receptorów adrenergicznych β1 i β2. Blokada ta powoduje zmniejszenie częstotliwości rytmu serca, obniżenie ciśnienia tętniczego. Podczas wysiłku nie pozwala na skok ciśnienia. Działa ochronnie na serce, dlatego znalazł zastosowanie w prewencji zawałów serca. Głównie wykorzystuje się go w leczeniu nadciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca [2].

Kiedy stosuje się propranolol?

Wskazaniami do stosowania propranololu są następujące sytuacje:

 • nadciśnienie tętnicze;
 • leczenie dławicy piersiowej;
 • prewencja wtórna i pierwotna zawału serca u pacjentów z chorobą wieńcową;
 • profilaktyka migreny;
 • leczenie drżenia samoistnego;
 • zmniejszenie lęku sytuacyjnego i uogólnionego;
 • profilaktyka krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego u pacjentów z nadciśnieniem wrotnym i żylakami przełyku;
 • leczenie wspomagające w przypadku nadczynności tarczycy i przełomu tarczycowego;
 • leczenie kardiomiopatii przerostowej;
 • postępowanie okołooperacyjne w przypadku guza chromochłonnego nadnerczy.

Choć propranolol jest stosowany głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia, to przyjrzyjmy się również jego innym, mniej oczywistym zastosowaniom.

Propranolol a migrena

Migrena jest schorzeniem charakteryzującym się występowaniem bólu głowy, który może się utrzymywać nawet do 72 godzin. Może występować z aurą lub bez. Ta druga wersja występuje najczęściej i oprócz bólu głowy może objawiać się światłowstrętem, nudnościami czy fonofobią. Aura to inaczej zaburzenia widzenia, czucia czy mowy. Są one odwracalne i występują najczęściej przed atakiem bólu [1].

Propranolol znalazł zastosowanie w zapobieganiu powstawania napadów migreny. Mechanizm działania polega na hamowaniu uwalniania noradrenaliny i serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. W obecnym systemie leczenia propranolol jest lekiem pierwszego rzutu w terapii migreny. Skutecznie zapobiega jej napadom. Jest stosowany w dawce 160 mg na dobę [3].

Czy propranolol uspokaja?

Propranolol jest nieselektywnym beta-blokerem. Oznacza to, że jego miejscem działania nie jest tylko układ krążenia i serce, ale wszystkie receptory beta rozmieszczone w organizmie. Oddziaływając na receptory beta w ośrodkowym układzie nerwowym, propranolol może zmniejszać lęk, niepokój, a także tremę. Leczenie ostrego lęku sytuacyjnego wymaga stosowania 40 mg propranololu na dobę. Lęk uogólniony wymaga zazwyczaj przewlekłego leczenia: najczęściej stosuje się 40 mg dwa razy na dobę. Dawkę można zwiększyć do 40 mg trzy razy na dobę.

Drżenie samoistne i propranolol — czy jest skuteczny?

Drżenie samoistne jest najczęściej występującym zaburzeniem ruchowym. Występuje ono głównie u pacjentów starszych, zwłaszcza po 65. roku życia. Według danych literaturowych propranolol jest skuteczny w leczeniu drżenia niemal w 50% przypadków. W leczeniu drżenia samoistnego stosuje się od 80 mg do 160 mg propranololu na dobę, przy czym leczenie zawsze rozpoczyna się od najmniejszych możliwych dawek.

Propranolol — dawkowanie

Dawki propranololu należy ustalać indywidualnie, zależnie od stanu zdrowia pacjenta. Niemniej, u dorosłych pacjentów stosuje się od 30 mg do 320 mg propranololu, w zależności od wskazania do stosowania i nasilenia objawów choroby.

Rano czy wieczorem?

Pora przyjęcia tabletki nie ma większego znaczenia w przypadku propranololu. Jednocześnie dane na temat jego szybkości działania i wchłaniania dotyczą sytuacji, gdy propranolol jest przyjmowany na czczo. Chcąc osiągnąć podobne wartości, również należy przyjąć go przed posiłkiem.

Propranolol — po jakim czasie działa?

Po podaniu doustnym propranolol wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie u pacjentów, którzy przyjmują lek na czczo, występuje po około 1-2 godzinach od przyjęcia dawki. Niestety propranolol ulega szybkiemu rozpadowi w organizmie, a czas jego połowicznego rozpadu wynosi 3-6 godzin.

Kiedy nie stosować propranololu?

Pomimo że propranolol spośród leków na migrenę posiada najkorzystniejszy bilans skuteczności do działań niepożądanych, nie jest to lek dla każdego. Jest przeciwwskazany w:

 • astmie oskrzelowej: blokada receptorów β2 powoduje skurcz oskrzeli;
 • niedociśnieniu tętniczym: propranolol jest lekiem najczęściej stosowanym w nadciśnieniu tętniczym, stąd zastosowanie go u osób ze zbyt niskim ciśnieniem w terapii migreny może spowodować zbyt niski spadek ciśnienia;
 • bradykardii: lek obniża siłę i częstotliwość skurczu serca, więc u pacjenta z bradykardią propranolol nasili ten efekt;
 • osoby uprawiające aktywność fizyczną: propranolol może powodować ortostatyczne spadki ciśnienia oraz pogorszenie tolerancji wysiłku, z tego względu podczas uprawiania sportu mogłoby dochodzić do omdleń [2,3].

Czy propranolol jest bezpieczny, czyli jakie działania niepożądane może wywołać?

Receptory β-adrenergiczne rozmieszczone są niemal w całym organizmie, stąd zastosowanie propranololu niesie za sobą ryzyko działań niepożądanych. Do najczęstszych należą zaburzenia nastroju, koszmary nocne, depresja, bradykardia, skurcz oskrzeli, hipotonia ortostatyczna. Obserwowane są również zaburzenia w gospodarce węglowodanowej. W związku z tym u pacjentów z cukrzycą należy zachować szczególną ostrożność [2,3].

Czy propranolol to psychotrop?

Choć propranolol rzeczywiście może wpływać na nasz nastrój, poziom lęku i nerwy, nie należy on do grupy leków psychotropowych. Jest nieselektywnym beta-blokerem, który charakteryzuje się inną budową chemiczną i innym mechanizmem działania, w porównaniu do tzw. psychotropów.

Propranolol a alkohol — czy można łączyć?

Etanol zawarty w napojach alkoholowych może zmniejszać stężenie propranololu we krwi. W związku z tym jego efekt leczniczy będzie osłabiony. Nie zaleca się zatem łączenia propranololu z alkoholem.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Drżenie samoistne jest postępującą chorobą neurologiczną, charakteryzującą się drżeniem, najczęściej rąk lub ramion. Może być postrzegane jako mimowolne potrząsanie lub drżenie dotkniętego obszaru. U …
Kołatanie serca to zaburzenie charakteryzujące się nieprzyjemnym uczuciem, nieregularnego lub silnego bicia serca. Chociaż palpitacje serca mogą być niepokojące, są one zazwyczaj nieszkodliwe. W rzadk…
Migrena to choroba neuronalna charakteryzująca się silnym, nawracającym, naczyniowym bólem głowy, zwykle po jednej stronie głowy, któremu często towarzyszą inne objawy. Dwa główne podtypy migreny to m…
Zaburzenia lękowe to grupa chorób psychicznych, które powodują intensywny niepokój lub strach. Mogą one dotyczyć konkretnych sytuacji, przedmiotów lub być niezwiązane z żadnym konkretnym bodźcem….
Omawiane substancje
Propranolol jest lekiem z grupy beta-blokerów. Leki z tej grupy wpływają na serce i krążenie (przepływ krwi przez tętnice i żyły). Lek ma zastosowanie w leczeniu drżenia, dławicy piersiowej (ból w kla…
Podsumowanie
SubstancjePropranolol
SchorzeniaDrżenie samoistne,
Kołatanie serca,
Migrena,
Zaburzenia lękowe
KategoriaBól,
Leki na receptę,
Migrena,
Stres,
Układ nerwowy,
Układ sercowo-naczyniowy
TematyLeki na nadciśnienie,
Leki na uspokojenie
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji28.12.2021